Informacje

27.06.2019 22:01 "Urzeka mnie Wisła"

"Szanuję, nie śmiecę, sprzątam". Miasto rusza z nową akcją nad Wisłą

SERWISY:

- Lewy brzeg to wizytówka stolicy, na prawym można obcować z dziką przyrodą - powiedziała Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka do spraw zrównoważonego rozwoju i zieleni w stołecznym ratuszu. W czwartek zachęcała by bardziej zadbać o oba brzegi.

Jak informuje ratusz w komunikacie, kampania "Urzeka mnie Wisła - szanuję, nie śmiecę, sprzątam" to "kolejny krok miasta w stronę ekologii". Według urzędników, ma ona promować odpowiedzialne zachowanie nad rzeką.

Od czwartku do niedzieli, w godzinach wieczornych edukatorzy przypominają o sprzątaniu odpadów, takich jak butelki, niedopałki czy foliowe siatki, a dodatkowo rozdają biodegradowalne worki i eko-gadżety.

W tym roku, jak zaznaczają urzędnicy, do akcji dołączyły również nadwiślańskie klubokawiarnie. Kodeks dobrych praktyk promują przedstawiciele świata kultury i rozrywki. Na pytanie "Dlaczego urzeka Cię Wisła?" odpowiedzą m.in. KAMP!, Holak, Smolasty, Lara Gessler, Solar, Patryk Pniewski, Joanna Moro oraz prof. Jerzy Bralczyk.

Każdy znajdzie coś dla siebie

- Dzielnica Wisła stała się jedną z najbardziej atrakcyjnych przestrzeni naszego miasta. Lewy brzeg to wizytówka stolicy. Po tych wszystkich remontach, jakie tutaj trwały, stał się jedną z głównych atrakcji turystycznych - mówiła w czwartek podczas konferencji prasowej Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka do spraw zrównoważonego rozwoju i zieleni. - Z kolei na prawym brzegu warszawiacy i warszawianki, mogą obcować z naprawdę dziką przyrodą, praktycznie w samym środku miasta. Ta różnorodność sprawia, że różne osoby, o różnych zainteresowaniach, w różnym wieku znajdą tu coś ciekawego dla siebie - dodała.

Podkreśliła, że to dlatego w sezonie letnim, nad Wisłę przychodzą setki tysięcy ludzi.

- Są to fani zarówno plażowania, przyrody, sportów wodnych, wydarzeń kulturalnych, które organizujemy cały czas nad Wisłą. Chcemy, aby warszawiacy i warszawianki traktowali to miejsce, jako swoją drugą dzielnicę, także żeby o nią dbali i się z nią identyfikowali - mówiła Glusman.

- Wisła ma być dostępna dla wszystkich, ma być miejscem przyjaznym, ma być miejscem czystym. Zadbamy również o wydarzenia kulturalne, sportowe i ekologiczne. Bardzo ważnym wydarzeniem będą spływy kajakowe, a ten szczególny już 1 sierpnia, o godzinie 17.00 zapraszamy na godzinę W nad Wisłą, wtedy odbędzie się rejs upamiętniający właśnie wybuch Powstania Warszawskiego. - zachęcał Kamil Dąbrowa, rzecznik ratusza.

"Bardzo dokładnie sprzątane"

Na konferencji wypowiedziała się również Renata Kuryłowicz, pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy do spraw Zarządzania Zielenią Miejską:

- Codziennie jest tutaj bardzo dokładnie sprzątane. W tej chwili mamy na samych bulwarach 255 koszy i 200 beczek. Będzie szereg działań edukacyjnych, nasza dbałość o środowisko o zwierzęta. Będą rejsy, będą również spotkania. - wyjaśniała Kuryłowicz.

Jak przypomnieli w czwartek urzędnicy, w ramach siedmiu projektów z budżetu obywatelskiego trwa akcja "Czysta Wisła" obejmująca Bielany, Praga Południe i Północ, Śródmieście, Wawer i Żoliborz.

Inicjatywa obejmuje pięć zasad zachowania nad rzeką:

- Samo się nie wyrzuci!;

- Zwierzaki to Ty szanuj;

- Przyroda - rzecz święta;

- Ogień tylko w miejscach dozwolonych;

- Alkohol tylko w rozsądnych dawkach.

W ramach przedsięwzięcia ma być organizowany szereg akcji promocyjnych pod wspólnym hasłem "Przybiją piątkę nad Wisłą!". Wśród znajdą się m.in. bezpłatne rejsy edukacyjne, pikniki na plażach, i spotkania z influencerami.

em/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ckd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2019 19:40 ~ckd

  Taka akcja nie przemówi do patologii.

 • Tyle_w_temacie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2019 14:47 ~Tyle_w_temacie

  Kobieta dowcipna. Pod jednym z urzędów dzielnicy jakiś menel rozbił szklaną butelkę. Szkło leżało na chodniku kilka miesięcy, zanim je posprzątali. Kosze na śmieci są czasami poprzepełniane i wtedy nawet, jakby ktoś chciał wrzucić coś do kosza, to nie ma jak wrzucić. Opróżnianie koszy nie jest natychmiastowe, więc na ulicach czasami zrobi się syf. Trudno oczekiwać od nawalonych amatorów browaru, że trafią do kosza po pijaku.

 • wiara jest ślepa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2019 13:42 ~wiara jest ślepa

  A może jakąś akcję społeczną "NIE KRADNIJ".
  Taka sama skuteczność.

 • samofinansujące

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2019 12:48 ~samofinansujące

  Tak z ciekawości, ile ta akcja ma kosztować?

  A nie lepiej zatrudnić profesjonalną ekipę sprzątającą, a sfinansować ja z mandatów jakie SM powinni wystawiać śmiecącym.

  Bo chama słowem pisanym i akcjami się nie przekona, by przestał chamem być. Bo cham z zasady nie czyta i zasady ma głeboko.

 • oLo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2019 08:48 ~oLo

  Żadną akcją z wieśniaka miastowego się nie zrobi. Człowieka ze wsi można wygonić, wsi z człowieka już nie.

 • REALISTA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2019 07:41 ~REALISTA

  JASNE.. WARSZAWIAK CI POSPRZĄTA..
  WYSTARCZY ZOBACZYĆ PO WEEKENDZIE ILE WORKÓW ZE ŚMIECIAMI STOI PODRZUCONYCH NA PRZYSTANKACH LUB WYRZUCONYCH BYLE GDZIE KIEDY TO WRACAJĄ ZE SWOJEJ DZIAŁECZKI...
  ZAPRASZAM NA PRZYSTANKI - TRASA S8, OKOLICE BRAŃSZCZYKA, KAMIEŃCZYKA, URLI, W OKOLICE RADZYMINA ITP...

 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2019 00:00 ~Piotr

  Kulturę wynosi się z domu.
  żadne akcje tego nie zmienią.
  Chama kultury nie nauczysz.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »