Informacje

15.10.2018 13:52 w innym miejscu

Szaber Bowl jednak do rozbiórki, ale powstanie nowy

SERWISY:


Jest porozumienie w sprawie skateparku pod mostem Poniatowskiego - dowiedział się portal tvnwarszawa.pl. Istniejący tam Szaber Bowl zostanie rozebrany, ale w zamian powstanie nowy, kawałek dalej. Decyzję ratusza muszą zatwierdzić jeszcze miejscy radni.

Szaber Bowl to służąca deskorolkowcom konstrukcja w arkadach mostu Poniatowskiego. Choć powstała oddolnie, ma opinię jednej z najlepszych tego typu miejscówek w Warszawie. Entuzjazmu fanów deski nie podzielił jednak nadzór budowlany, który - jak informowaliśmy w marcu ubiegłego roku - wydał nakaz rozbiórki samowoli.

Sprawą zainteresował się jednak wiceprezydent stolicy Michał Olszewski, dzięki czemu doszło do rozmów. Jak się dowiadujemy, udało się wypracować porozumienie.

Za 600 tysięcy złotych

- Podczas spotkania uzgodniliśmy, że zgłosimy do budżetu miasta zmianę w postaci budowy skateparku w lokalizacji wskazanej przez organizację, która stoi za Szaber Bowl – mówi tvnwarszawa.pl Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

Nowe miejsce znajduje się niedaleko – też w arkadach mostu Poniatowskiego, ale dalej na zachód, na wysokości wlotu do tunelu linii średnicowej.

- Jeśli się uda, to w ten czwartek budowa zostanie wpisana do budżetu. Koszt to około 600 tysięcy złotych, w tę sumę wchodzi między innymi konieczność odwodnienia terenu. Jeżeli radni przyznają te pieniądze, będziemy mogli już od piątku zacząć przygotowania i projekt – przekonuje Kaznowska.

Za roboty ma odpowiadać śródmiejski Zarządu Terenów Publicznych. Wiceprezydent szacuje, że nowy skatepark mógłby powstać wiosną przyszłego roku. A w międzyczasie rozebrany zostałby ten istniejący.

"Najlepsze rozwiązanie"

Oświadczenie w sprawie przyszłości Szaber Bowl wydali również deskorolkowcy, którzy stoją za skateparkiem.

"Przez ostatnie miesiące trwało wyjaśnianie statusu bowla i jest on dużo bardziej zawiły niż się wydawało. Nasz spot znajduje się obok niedokończonej budowy, o którą od dawna trwa proces sądowy pomiędzy deweloperem i urzędem miasta. Okazało się też, że plan miejscowy przewiduje budowę przejścia pod peronami stacji PKP Powiśle dokładnie w miejscu gdzie stoi bowl" – napisali.

Ponieważ przyszłość tej lokalizacji stoi pod znakiem zapytania, postanowili rozmawiać z urzędnikami o możliwości jego odbudowy w innym miejscu.

"Oczywiście najpiękniejszym dla nas scenariuszem byłaby rozbudowa istniejącego kompleksu bowli, które wraz z istniejącym budynkiem mogłyby być przekształcone w centrum kultury alternatywnej z zachowaniem dotychczasowej formuły wolności twórczej. Jak na razie uzgodniliśmy z władzami miasta, że najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie budowa nowego bowla niedaleko obecnego, ale w miejscu, gdzie będzie mógł zostać na zawsze. Walczymy również o to, by obecny bowl przetrwał jak najdłużej i nie został zniszczony przynajmniej do momentu oddania do użytku nowego" – wyjaśniają.

Jak zaznaczają, nowy bowl byłby pierwszym w Polsce legalnym DIY (Do It Yourself), czyli inwestycją sfinansowaną z publicznych pieniędzy, w którą będą mogli zaangażować się mieszkańcy pracujący pod okiem profesjonalnych budowniczych skateparków.

Samowola budowlana

Szaber Bowl - decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego - został skierowany do rozbiórki. Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, inspektor uznał, że konstrukcja jest nielegalna. Anna Stasiewicz, zastępca dyrektora Zarządu Terenów Publicznych, który konstrukcję pod mostem ma pod swoją opieką, mówiła nam, że mamy do czynienia z "samowolą budowlaną". I dodała, że rozbiórka ma być przeprowadzona jeszcze w tym roku.

Informacja zelektryzowała środowisko deskorolkowców. Szybko wydali oświadczenie, w którym przekonywali, że bowl powstał dzięki zaangażowaniu mieszkańców i nie powinien zostać zniszczony. Przypomnieli, że doprowadzenie obiektu do obecnego kształtu było możliwe dzięki zbiórce publicznej, w którą zaangażowało się ponad 300 osób. I przekonywali, że dziś obiekt cieszy się dużą popularnością zarówno wśród amatorów, jak i profesjonalistów z całego świata. Dowodzili, że to największy w Polsce bowl, stworzony w duchu filozofii DIY (Do It Yourself - zrób to sam). Zbudowali go własnymi rękoma, adaptując przestrzeń niedokończonych pawilonów, które miały tu powstać w latach 90. ubiegłego wieku.

ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2018 22:40 ~Piotr

  gospodarz~gospodarz

  Status jest taki, że trzeba wydać 600tyś na coś co już istnieje, spełnia swoja rolę a zwykli ludzie postawili za kilka tysięcy.


  Dokładnie! Dlaczego wylanie betonu kosztuje ponad pół miliona, kiedy jest to "inwestycja publiczna"???

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2018 21:36 ~nick

  Nie informowaliście w marcu ubiegłego roku tylko w tym roku. Sprawdzajcie co piszecie.

 • rrr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2018 17:25 ~rrr

  Ciekawe skad 600 tys mieli ci co to wybudowali juz...
  Podejrzewam ze nie mieli. Ze wybudowali złe, bo za tanie i ze skoro nikt nie zgarnal 580tys z tego do kieszeni to trzeba to zburzyc i wybudowac nowe.
  Z takim podejsciem to VAT moze wynosic 80% a PIT 66% i i tak zawsze bedzie brakowało kasy!

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2018 16:52 ~Nick

  gospodarz~gospodarz

  Status jest taki, że trzeba wydać 600tyś na coś co już istnieje, spełnia swoja rolę a zwykli ludzie postawili za kilka tysięcy.

  Ale nie jest napisane na czyim gruncie powstał.

 • Piękny Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2018 16:33 ~Piękny Roman

  gospodarz~gospodarz

  Status jest taki, że trzeba wydać 600tyś na coś co już istnieje, spełnia swoja rolę a zwykli ludzie postawili za kilka tysięcy.

  Spokojnie, za tydzień sprawa będzie już nieaktualna :D

 • Olek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2018 16:31 ~Olek

  Rzecz na której nikt nie zarobił jest z punktu widzenia obecnych władz ratusza bezużyteczna. To samo z torem na kopcu powstania.

 • ktoś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2018 16:18 ~ktoś

  Nowy będzie kosztował 600 tyś, bo dużo osób musi na tym zarobić. Na powno powstanie nie jedno stanowisko kierownicze, dyrektorskie itp.
  Projektant wskazny przez UM, także swoje weźmie....
  poprzedni był postawiony nielegalnie = na jego budowie nikt nie zarobił.
  TAK SIĘ ROBI INTERESY !!!

 • Abca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2018 15:54 ~Abca

  gospodarz~gospodarz

  Status jest taki, że trzeba wydać 600tyś na coś co już istnieje, spełnia swoja rolę a zwykli ludzie postawili za kilka tysięcy.


  5/5

 • Boom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2018 15:42 ~Boom

  gospodarz~gospodarz

  Status jest taki, że trzeba wydać 600tyś na coś co już istnieje, spełnia swoja rolę a zwykli ludzie postawili za kilka tysięcy.


  Niby tak, ale problem się zacznie gdy ktoś zrobi sobie krzywdę na tym obiekcie, bo zaraz się okaże żejest to niebezpieczna samowola budowlana, niczym nie zabezpieczona i nie spełniająca jakiś tam wymogów i winne będzie miasto.

 • mjkl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2018 15:20 ~mjkl

  reka reke mije. kasa musi sie zgadzac

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »