Informacje

23.03.2011 06:26 konkurs MPWiK

Syrenka czy "coś" z mitologii?
Wodociągi zamawiają rzeźby

SERWISY:

Syrenka, Wars i Sawa, a może mitologiczny bóg Neptun? Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji czeka na projekty płaskorzeźb, które ozdobią elewację nowoczesnego budynku stacji Ozonowania Pośredniego i Filtracji wody.

Artyści mają pełną dowolność pod warunkiem, że płaskorzeźby będą komponowały się z architekturą budynku i będą miały związek z wodą albo historią miasta:

"Tematyka płaskorzeźb, może nawiązywać do funkcji obiektu, tj. zaopatrzenia miasta w wodę, do historii – Wars i Sawa czerpiący wodę ze studni, personifikacja rzekiisły dostarczającej życiodajną wodę, postać Syreny Warszawskiej kobiety- ryby bądź do mitologii" – czytamy w wymaganiach konkursowych.

MPWiK chce, aby budynek ozdobiły trzy płaskorzeźby, powinny zostać wykonane z jasnobeżowego piaskowca. Reliefy zostaną umieszczone we wnękach i w ścianach stacji. Przechodnie będą mogli je oglądać od strony skrzyżowania ulic Raszyńskiej i Filtrowej.

Atrakcja dla przechodniów

- Z jednej strony chcemy aby płaskorzeźby uatrakcyjniły wizualnie nowy budynek, z drugiej strony ich powstanie ma być nawiązaniem do 125-letniej tradycji filtrów - mówi Bartosz Milczarczyk, rzecznik MPWiK. - Chcemy, aby płaskorzeźby zostały zamontowane najpóźniej we wrześniu - informuje rzecznik.

Zwycięzcę wyłoni sąd konkursowy, w jego skład oprócz przedstawicieli MPWiK wchodzą wybitni znawcy rzeźby. Do konkursu można się zgłaszać do 30 marca do godz.13.00.

"Czystość" i "Pragnienie" już są

Na terenie wodociągów możemy oglądać dwie płaskorzeźby. Na elewacji budynku Zakładu Filtrów Pośpiesznych znajdują się relief syrenki warszawskiej oraz – Czystość i Pragnienie - personifikacje wody.

 ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • pit

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2012 18:20 ~pit

  Co za jakieś wsiowate wypowiedzi.Chwała pracownikom z MPWiK, którzy potrafili w tak wspaniały sposób zadbac o nasze warszawskie Filtry na Koszykowej. Dla kretyna który wspomina o klinkierze:trudno dzisiaj sobie wyobrazić, żeby powstała budowla nie nawiązująca do XIX stylu. Wszystkie obiekty sa wpisane na Liste Dziedzictwa Narodowego, są rowadzone procedury wpisu na listę UNESCO. Za komuny na terenie Filtrów powstały obiekty pzrypominające te z NRD. To był skandal, profanacja. To własnie takie ćwoki miały w pogardzie warszawską tradycję, historię. Lindley, Starynkiewicz, Starzyński w grobie się przewracali.
  Przedwojenne płaskorzeźby Jana Golińskiego ,,Czystość i Pragnienie" na zachodniej fasadzie Filtrów Pospiesznych do dzisiaj wzbudzają zachwyt. Projekty budynków A.Jawornickiego z lat 30. nawiązują właśnie do XIX wiecznych z czasów Lindleyów. I taka idea przyświeca do dzisiaj. Warszawskie Filtry stanowią ewenement w skali światowej, są nadal czynnym obiektem, świetnie zachowanym, czym budzą zazdrość wszystkich konserwatorów zabytków na całym świecie.
  może dla niektórych to są pierdoły, ale dla warszawiaków to juz nie.
  Ważne, by na nowym objekcie stacji Ozonowania nie pojawiły się jakieś koszmary.
  Redaktorku, pan Bartosz Milczarczyk nie jest od dawna rzecznikiem MPWiK, teraz jest HGW.


  xi

 • obserwator2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2012 16:36 ~obserwator2

  jak chodzi o płaskorzeźbę to tylko lech kaczyński,

 • Mietek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2011 16:40 ~Mietek

  Ciekawe ile naszych pieniędzy poszło na te elewacje z klinkieru? W kraju kryzys, a w wodociągach „na bogato”. Teraz jeszcze te dziwaczne formy pdeudoartystyczne. I może jeszcze frytki do tego...

 • Syren Warszawski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2011 13:54 ~Syren Warszawski

  Recepcja antyku jeśli już,to nawiązałbym do motywów morskich,rodem z XVIII I XIX wiecznych fasad kamienic i rezydencji.Ciekawą koncepcją byłoby nawiązanie do estetyki art deco.Moim zdaniem Syrenka Warszawska to nieodłączny symbol miasta i tylko ona powinna się tam pojawić,plus może jakaś personifikacja Wisły?rodem z XIX wiecznych rycin i elementów fasad kamienic?

 • Motabaj164

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2011 13:47 Motabaj164

  Ale trzeba przyznać że ładnie odnowili te wodociągi.

 • JMPWiK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2011 13:25 ~JMPWiK

  Uważam, że to jedna z ważniejszych warszawskich inwestycji w ostatnich latach. Wymiernie przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców Warszawy. Brawo. Następna będzie replika Statuy Wolności czy może piramidy Cheopsa?

 • kLIK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2011 13:14 ~kLIK

  A MOŻE WEZMĄ SIĘ ZA WYMIANĘ RUR NA NOWE BO SYF KTÓRY LECI Z KRANÓW NA MOKOTOWIE NA ULICY WOŁODYJOWSKIEGO NA PEWNO NIE JEST WODĄ I AWARIE CO MIESIĄC TEŻ NIE SĄ NORMALNOŚCIĄ !!!!!

 • fasolka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2011 12:33 ~fasolka

  A może zamiast wywalać kasę na pierdoły, uzdatnijmy więcej dzielnic??? Obniżmy koszty dostawy wody???

 • h.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2011 12:19 ~h.

  Nie każdy chłop z widłami to Neptun

 • p

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2011 10:16 ~p

  Figury 96 w mitologicznej interpretacji

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »