Informacje

17.10.2016 16:40 Pod opieką konserwatora

Syreni Śpiew w ewidencji zabytków. Co z rozbiórką?

SERWISY:

Budynek, w którym mieści się słynny "Syreni Śpiew" został wpisany do gminnej ewidencji zabytków. To oznacza, że inwestor nie będzie mógł rozebrać obiektu bez zgody stołecznego konserwatora zabytków.

Pawilon z klubem "Syreni Śpiew" leży w parku im. Rydza-Śmigłego na warszawskim Powiślu. O tym, że może zostać wpisany do ewidencji pisaliśmy na tvnwarszawa.pl pod koniec września. W poniedziałek ostateczną decyzję podjęła prezydent Warszawy wydając w tej sprawie specjalne zarządzenie.

- To realizacja naszych zapowiedzi sprzed kilku miesięcy. Już w marcu przedstawiliśmy wstępną listę obiektów, które chcieliśmy zamieścić w ewidencji. Był tam również "Syreni Śpiew". - mówi nam Michał Krasucki, pełniący obowiązki stołecznego konserwatora zabytków.

- Poza tym, już we wrześniu wojewódzka konserwator wpisała ten budynek do swojej ewidencji. A zgodnie z ustawą, coś co trafia do wojewódzkiego spisu, musi automatycznie znaleźć się też w gminnym - dodaje.

Z decyzji Hanny Gronkiewicz-Waltz cieszą się aktywiści z Miasto Jest Nasze. "Oznacza to, że deweloper nie dostanie zgody na rozbiórkę. Dość niszczenia powojennego modernizmu! Wspólnie zmieniajmy Warszawę i troszczmy się o nasze dziedzictwo" – komentują na swojej stronie.

Apartamentowiec zamiast pawilonu?

Batalia o "Syreni Śpiew" trwa od lutego, kiedy pojawiły się pogłoski o zburzeniu obiektu. Zamiast pawilonu, spółka Rozbrat 44 będąca inwestorem obiektu planuje wybudować okazały apartamentowiec z basenem i spa. Zgodnie z planem spółki, jego budowa miałaby ruszyć już w 2017 roku.

Informacja wzburzyła społeczników. Zmobilizowali się i rozpoczęli starania o zachowanie budynku i objęcie go ochroną konserwatorską.

Dodatkowy niepokój wzbudził wniosek o rozbiórkę, który wpłynął do urzędu na Śródmieściu pod koniec września. – Na razie jest on analizowany – mówił nam wówczas rzecznik dzielnicy Mateusz Dallali.

Potrzebna zgoda konserwatora

Poniedziałkowa decyzja Hanny Gronkiewicz-Waltz ogranicza pole manewru inwestora. Ten – chcąc rozebrać budynek - będzie musiał uzyskać zgodę stołecznego konserwatora zabytków.

Co w tej sprawie zrobi konserwator?

- Nie mogę powiedzieć przed wydaniem decyzji dotyczącej uzgodnienia czy ona będzie na tak, czy na nie – odpowiada Krasucki. – Ale przecież nie po to się włącza do ewidencji, żeby obiekt rozbierać - dodaje.

Z konserwatorem muszą być teraz ustalane nie tylko kwestie związane z rozbiórką, ale też wszystkie prace budowlane i decyzje o warunkach zabudowy.

Syreni Śpiew to modernistyczny pawilon z ozdobnymi mozaikami. Został wybudowany na początku lat 70. XX wieku, jako część zespołu budynków należących do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Społecznicy wraz z Towarzystwem Ochrony Zabytków od początku przekonywali, że wymaga ochrony konserwatorskiej. Ze względu m.in. na wysoki standard, elegancki wystrój i - mimo upływu lat - doskonałe zachowanie.

Oprócz klubu przy Szarej 10a, Hanna Gronkiewicz-Waltz wpisała do ewidencji jeszcze dwa obiekty: rezydencję ambasadora Wielkiej Brytanii przy ul. Bagatela i blok przy Koziej 9, który stanowi jeden z najbardziej widowiskowych przykładów powojennego modernizmu. Powstał pod koniec lat '70 dla przedstawicieli władz PRL.

kw/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Demetrios

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2016 12:15 Demetrios

  do vrublesca/ Jak masz ochotę na klimacik to zapraszam na Senatorską róg Bielańskiej gdzie latem z utęsknieniem za swoją wsią leżą na workach ze słomą kawiarniani amatorzy

 • Demetrios

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2016 12:11 Demetrios

  objęcie ochroną niektórych budynków budzi sprzeciw, dlaczego takie PRL-owskie szkarady mają nas straszyć. Tak jak np. nadbudówka przy Hali Mirowskiej gdzie odbywa się posiedzenie znudzonych ekspedientek nad produktami za 1 grosz

 • wesoły diabeł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2016 11:27 ~wesoły diabeł

  No i dobrze to co proponował deweloper było słabe. Zresztą plany są by zburzyć stojący tuż obok prl-wski biurowiec więc miejsca na pseuso-apartamentowce jest dosyć.

 • Monterres

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2016 09:40 ~Monterres

  Nikt ~Nikt

  "Syreni Śpiew" został wpisany do gminnej ewidencji zabytków --- o co tu chodzi jakiej GMINY???? Co za analfabetyzm. Jak dla mnie to m. st. Warszawa... w Warszawie nie ma "GMIN" to nie wieś ...


  Cytując ustawę z dnia 15 marca 2002 r. (Dz.U. 2002 Nr 41 poz. 361) o ustroju miasta stołecznego Warszawy:
  "Art.1.1. Stolica Rzeczypospolitej Polskiej miasto stołeczne Warszawa jest gminą mającą status miasta na prawach powiatu."

  Czyli jednak gmina...

 • Prawda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2016 07:53 ~Prawda

  Warszawa to miasto na prawach powiatu, zaś dzielnice to gminy

  Nikt ~Nikt

  "Syreni Śpiew" został wpisany do gminnej ewidencji zabytków --- o co tu chodzi jakiej GMINY???? Co za analfabetyzm. Jak dla mnie to m. st. Warszawa... w Warszawie nie ma "GMIN" to nie wieś ...

 • Nikt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2016 06:36 ~Nikt

  "Syreni Śpiew" został wpisany do gminnej ewidencji zabytków --- o co tu chodzi jakiej GMINY???? Co za analfabetyzm. Jak dla mnie to m. st. Warszawa... w Warszawie nie ma "GMIN" to nie wieś ...

 • maja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2016 21:03 ~maja

  ale zabytek - śmiechu warte, powojenny postmodernizm hahahahahaha - tandetna komunistyczna architektura a raczej jej brak - ludziom to łatwo ciemnotę wcisnąć. Gdyby zamiast klubu był tam dom kultury to nikt by się tym nie interesował, prawdziwe zabytki niszczeją - wstyd

 • ramzes

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2016 19:55 ~ramzes

  to kup ten budynek i działaj z klubem. dzisiaj jest właściciel, który chce tam postawić apartamentowiec. tak trudno zrozumieć, że ktoś to kupił i ma prawo własności.

 • Vrublesca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2016 18:20 ~Vrublesca

  Ten pawilon jest fazowy i ma klimacik - powinien zostać i służyć jako klub. Nie ma naszej zgody na nieopanowane wszędobylskie budowanie drogich i tandetnych mieszkań! Developerzy próbują nami rządzić przez swoje pieniądze!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »