Informacje

15.04.2011 07:35 II LINIA METRA

Sypie się harmonogram
budowy II linii metra

SERWISY:

 

Niemal rok od rozpoczęcia budowy II linia metra wiadomo, że tylko cud może sprawić, iż wykonawca zakończy inwestycję w planowanym terminie( październik 2013 roku). Tarcze drążące tunel podziemnej kolejki zaczną pracę nie na początku, ale najwcześniej pod koniec 2011 roku, a pozwoleń na budowę kluczowych stacji wciąż nie ma.

Budowa II linii metra miała się rozkręcić latem tego roku. Tymczasem wciąż nie ma pozwoleń na cztery z siedmiu stacji, w tym na najbardziej kluczowe Rondo ONZ i Stadion. A wykonawca szykuje się do kolejnej zmiany w harmonogramie budowy- chce zamknąć najpierw ulicę Świętokrzyską, a nie ul. Prostą, jak planowano jeszcze w lutym.

Brakuje pozwoleń

 Urzędnicy biura  koordynatora remontów zakładali, że jako pierwsze stacje (poza budowanymi Rondem Daszyńskiego i Powiśle) będą budowane Rondo ONZ i Stadion, a w maju zostanie zamknięty odcinek ul. Prostej pomiędzy rondami ONZ i Daszyńskiego. Jednak jak dotąd, wydali pozwolenie na budowę stacji Nowy Świat, która chronologicznie - miała powstać na końcu. Jej budowa jest związana z koniecznością całkowitego zamknięcia ul. Świętokrzyskiej na wysokości Ministerstwa Finansów. Dlatego teraz konsorcjum  AGP, które buduje centralny odcinek metra, chce żeby władze miasta zgodziły się na zamknięcie w pierwszej kolejności właśnie tej ulicy.

Będzie nowa organizacja

W środę ( 13 kwietnia) odbyło się spotkanie przedstawicieli wykonawcy i miejskich urzędników. Ustalono, że taka zmiana będzie możliwa, jeśli konsorcjum przygotuje nowy projekt organizacji ruchu. - Wykonawca musi dostarczyć projekt. Kiedy to nastąpi, miejski inżynier ruchu zatwierdzi ją najszybciej, jak się da – zapewnia Marcin Ochmański, rzecznik ratusza.

Jednak na razie ani przedstawiciele wykonawcy, ani ratusza, nie chcieli deklarować, kiedy ulica może zostać zamknięta. Jak dowiedział się portal tvnwarszawa.pl, decyzja w tej sprawie ma zapaść na początku maja.

Decyzyjny pat

 Ciągle na pozwolenie na budowę od Wojewody Mazowieckiego czekają stacje Rondo ONZ, Świętokrzyska i Dworzec Wileński. - Do tej pory nie otrzymaliśmy uzupełnionych dokumentów od inwestora - broni się Ivetta Biały, rzeczniczka wojewody.

Urząd ma na wydanie decyzji 65 dni. Tymczasem zegar wciąż nie zaczął nawet tykać, bo urzędnicy wojewody odesłali przysłane na początku roku dokumenty do uzupełnienia. Co na to ratusz? Jeszcze w marcu powołano roboczy zespół, który co czwartek spotyka się z urzędnikami wojewody by jak najlepiej uzupełnić dokumenty. Na razie bez rezultatu.

Na pozwolenie czeka też stacja Stadion. Tu jednak decyzję podejmuje stołeczne biuro architektury.

Tunele w październiku

 Co ciekawe również konsorcjum nie wywiązało się ze swoich pierwotnych obietnic. Po podpisaniu umowy przedstawiciele AGP zapewniali, że tarcze drążące tunel zaczną prace na początku 2011 roku. Już wiadomo, że nastąpi to najwcześniej w okolicach października. Dwie z trzech tarcz TBM, którymi mają być drążone tunele, będą co prawda odbierane od niemieckiego producenta w maju. Jednak ich transport do Warszawy może zająć nawet dwa miesiące. Potem trzeba będzie jeszcze zmontować urządzenia w szybach startowych, co zajmie kolejne miesiące.

Jednak jeśli pozwolenia na budowę stacji wciąż będą się opóźniać, wykonawca może nie zdążyć wybudować stacji pomimo tego, że TBM-y będą gotowe do pracy. Wtedy tarcze będą musiały poczekać, bo proces technologiczny drążenia tuneli wymaga, by uruchomione już tarcze TBM zatrzymywały się jedynie w korpusach stacji. Oznacza to, że żeby zacząć drążyć np. z Ronda Daszyńskiego w stronę centrum, wykonawca musi mieć już gotowy korpus stacji Rondo ONZ, w którym mógłby się zatrzymać.

Jednak mimo tych problemów, Metro Warszawskie wciąż powtarza jak mantrę: do października 2013 na pewno centralny odcinek II linii będzie już gotowy.

Maciej Czerski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2011 14:26 ~Jan

  Jak widać w demokracji /anarchi/wiecej jest sabotażystów niż tych co chcą robić. A moze tymi zajęłoby się CBA które nic nie robi i przeżera nasze pieniadze.

 • Warsawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2011 12:33 ~Warsawiak

  Hanka bajek na obiecywała miało być pierwszy odcinek metra na euro 2012 a przewiduje ze dopiero 2014 lub 2015 bo w tym kraju urzędnicy robią problemy jestem za zredukowanie urzędników!!!
  Kolejna obietnica bez pokrycia tak jak Nowa Lazurowa już miała być w tamtej kadecki i jej mapa warszawy co ma niby być ale to ładna kolorowanka...
  Zawsze byłem przeciw Hance!!!!!

 • szumal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.04.2011 18:33 ~szumal

  informacja do tt32
  Pokaz mi dokladnie, jaka czesc publicznych pieniedzy jest rozdawana na koscioly?
  PO ma to do metra, ze nieudolne urzedasy nie potrafia nic zrobic na czas a na dodatek nikt nie wyciaga z tego tytulu konsekwencji. Nieprzypominam sobie, zeby kiedykolwiek w Warszawie byly takie opozniena doslownie ze wszystkim.

 • tt32

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.04.2011 09:42 ~tt32

  informacja dla ~PL
  Lecz się co PO ma do metra?
  Z podatków żyją także Kościół, inne partię policja, prokuratura, emeryci, służba zdrowia iinni ....czy ich też oskarżasz?
  dno

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.04.2011 08:33 ~gość

  To co się dzieje tu w Polsce jest żałosne. Podejrzewam że szybciej by było gdyby kopali łopatą...

 • PL

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.04.2011 00:23 ~PL

  Podobno już wiadomo że nie będzie zgodnie z harmonogramem. A w przyszłym roku wykonawca wystąpi o dodatkowe 2 miliardy. Kolesie z PO muszą z czegoś żyć, czegoś to nie znaczy pracy tylko np. z podatków płaconych przez nas.

 • dada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2011 20:51 ~dada

  he nic nowego u nas było jest i będzie opóźnienie "które nie ma wpływu na termin oddania" po jego setnym przekroczeniu :D:D

 • asd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2011 20:24 ~asd

  No to może jeszcze nie jest za późno by odwołać cało "imprezę". Bo budowa metra w tym mniejscu jest tylko wyrazem megalomanii bez uzasadnienia ekonomicznego. Chyba, że zlikwidują tramwaje i busbasy na trasie WZ i al. Jerozolimskich...

 • kicha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2011 18:00 ~kicha

  może na 3-cią kadencję HGW zdąży oddać to co zapowiedziała w kampanii przed pierwszym powołaniem

 • warszawa89

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2011 17:07 ~warszawa89

  Norma , w tym państwie jest za dużo pozwoleń , biurokractwa i urzędasów , a nic dla ludzi nie ma, tylko roboty... ale papierkowe... powodzenia w druga linią:)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »