Informacje

20.09.2011 11:59 inwestycja w wojskowym instytucie medycyny lotniczej

Symulator F-16 wylądował
na Żoliborzu

SERWISY:

W Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej piloci mają do dyspozycji symulator lotów myśliwcami F-16 i MiG-29. Kapsuła, w której znajduje się pilot, krąży po obwodzie koła i może rozpędzić się do ponad 300 kilometrów na godzinę - podaje PAP.

W symulatorze, zwanym wirówką, pilot może ćwiczyć prowadzenie samolotu w realistycznych warunkach. W kapsule zamontowana jest kabina myśliwca z wszystkimi przyrządami.

Na wypadek awarii

Urządzenie umożliwia więc pilotowi sprawdzenie się w sytuacjach ekstremalnych (np. w przypadku awarii samolotu), czego z oczywistych względów nie ćwiczy się w prawdziwej maszynie. Każdy pilot przechodzi szkolenie na wypadek możliwych usterek lub uszkodzeń swojej maszyny.

Bezcenny trening

Nawet, gdy sytuacja jest beznadziejna i pilot nie może uratować myśliwca, a jedyną szansą jest użycie katapulty, powinien zachować odpowiednie środki ostrożności. Po pierwsze: znaleźć miejsce, na które samolot może spaść nie narażając życia ludzi. Powinien też zastanowić się, gdzie sam spadnie po katapultowaniu, bo od tego może zależeć jego życie. Na wszystkie decyzje i próbę ich realizacji ma zazwyczaj sekundy. Trening "na sucho" może się więc okazać bezcenny.

Godziny w wirówce

- W tej chwili możemy w naszej wirówce zamontować kabinę myśliwca MiG-29 lub F-16. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żebyśmy w przyszłości używali oprócz nich kabiny jakiegoś innego samolotu, który siły powietrzne zakupią, np. szkolno-bojowego - powiedział w rozmowie z PAP płk dr Olaf Truszczyński, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej (WIML).

Dodał, że każdy pilot musi raz na jakiś czas przechodzić badania i ćwiczenia w wirówce. - Czas odstępu między takimi badaniami zależy od liczby wylatanych godzin i waha się od roku do trzech lat. Zasada jest taka, że im mniej ktoś lata, tym częściej potrzebuje kontroli i ćwiczeń - podkreślił.

bf/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »