Informacje

11.08.2011 06:28 zastąpi go instalacja

Symboliczny mural może zniknąć z Chłodnej

SERWISY:

Mural upamiętniający kładkę, która łączyła Małe i Duże Getto, może zniknąć. Decyzja jeszcze nie zapadła, ale projektanci rozważają, czy pasuje do wystroju rewitalizowanej właśnie Chłodnej. Po drugiej stronie skrzyżowania wyrosła instalacja, która ma przypominać o tragicznej historii - przypomina dzielnica.

Kilkadziesiąt lat temu to był zwykły słup ogłoszeniowy. W 2007 roku, na 64. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim, zamienił się w mural. Minimalistyczny rysunek z napisami w językach polskim i hebrajskim namalował artysta Adam X. Odsłonił go Marek Edelman. Teraz, gdy ulica przechodzi rewitalizację, mural może zniknąć - dowiedział się portal tvnwarszawa.pl.

Projektanci z biura K-D, którzy przygotowali projekt modernizacji Chłodnej, nie chcieli się w tej sprawie wypowiadać. Odesłali nas do wolskiego urzędu dzielnicy.

- Sprawa jeszcze nie jest przesądzona - zaznacza rzeczniczka dzielnicy Wola, Monika Beuth-Lutyk. - Początkowo mural był uwzględniony w projekcie rewitalizacji Chłodnej, ale projektanci zastanawiają się, czy z niego nie zrezygnować. Decyzję podejmą po konsultacji z varsavianistami - dodaje.

Jak zapewnia rzeczniczka, kładkę godnie upamiętni duża instalacja, która powstaje właśnie przy skrzyżowaniu Chłodnej i Żelaznej.

"Kładka częścią mitologii"

Kładka z Chłodnej to najbardziej rozpoznawalny obraz z warszawskiego getta. Getto, mimo że początkowo zajmowało obszar po obu stronach Chłodnej, zostało podzielone na dwa rozłączne obszary połączone drewnianym mostem - kładką nad Chłodną przy Żelaznej. Chodziło o to, żeby nie blokować ważnej ulicy murem. Most został zlikwidowany w 1942 w związku z likwidacją Małego Getta.

- Kładka jest częścią mitologii tej okolicy. Miała być niby udogodnieniem dla mieszkańców getta, ale była narzędziem pomagającym sterować masami zniewolonych ludzi - mówił w 2007 roku, w rozmowie z "Gazetą Stołeczną" Adam X.

mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • perlabel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2011 18:39 ~perlabel

  Obawiam się że za rok będzie rewitalizacja tej rewitalizacji. Pomijając już fakt bezguścia użycia 10 różnych faktur nawierzchni to wykonanie ma wiele do życzenia. Panowie chyba po dobrych piwkach układają te liczne fale Dunaju nie starając się nawet o dopilnowanie spotkania się linii prostych układając wzór na tzw. placykach. To po prostu jedna wielka masakra. Zastosowane tu bloczki kamienne powypadają tak jak przy Unii Lubelskiej. Turyści dzień po otwarciu ulicy będą chodzić po malowniczych plackach z piaskiem. Ale przecież biznes musi się kręcić. No i oczywiście najważniejszy problem władz gminy czy mural ma pozostać - a może tak komitet obrony? to takie modne ostatnio. Pozdrawiam pomysłodawców i wykonawców i zapraszam do zamieszkania przy ul. Chłodnej. Będzie się działo. ech

 • Pamiętajmy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.08.2011 18:49 ~Pamiętajmy

  To, że Wola nie zrobiła międzynarodowego konkursu na instalację upamiętniającą getto, tylko postawiła dwa słupy połączone kablami, to skandal.

  A mural jest cennym symbolem! Powstał spontanicznie, z potrzeby serca. Odsłonił go Edelman! Dzielnica powinna się nim chwalić, a nie go niszczyć!

 • haft

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.08.2011 14:47 ~haft

  na pewno mural bardzo źle wpływa na wysoce harmonijną i spójną zabudowę chłodnej jak i całej dzielnicy

 • CityCenter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.08.2011 12:35 ~CityCenter

  Fajnie, że banujecie, kiedy ktoś piszę prawdę. To tyPOwe. Spokojnie obywatele, Hajka wyburza tylko te zabytki, które są polskim dziedzictwem kulturowym.

 • Zelicha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.08.2011 11:54 ~Zelicha

  Mitologia to Smok Wawelski, to Złota Kaczka etc. A kładka to historia Chłodnej !

 • Rurex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.08.2011 10:54 ~Rurex

  Ten mural tam bardziej pasuje od tej pożal się panie 'rewitalizacji'.

 • mirek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.08.2011 09:20 ~mirek

  jeśli mural ma zniknąć z Chłodnej, to go chociaż przenieście do muzeum, np. Powstania Warszawskiego. choć wolałbym, żeby ten mural został zabezpieczony i pozostawiony na "swoim" miejscu, bo zdążył się już wpisać w miejscowy krajobraz.

  do 'apa3': mylisz przyjacielu murale z tagami i kiepskimi graffiti. dokształć się, zastanów i wypowiedz raz jeszcze.

 • www

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.08.2011 08:43 ~www

  Nie usuwajcie murala, można przenieść go dalej, tam gdzie plany nie obejmują rewitalizacji. To jest pamiątka, mieszkańcy zawsze spoglądają w tamtą strone kiedy przechodzą obok.

 • miśka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.08.2011 08:42 ~miśka

  zachować mural!
  - do mnie bardziej przemawia ten symboliczny mural niż gigantyczna konstrukcja

 • apa3

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.08.2011 08:42 ~apa3

  Dajcie spokój z tymi muralami. Te wszechobecne bazgroły tylko szpecą miasto!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »