Informacje

03.02.2013 15:20 happening przeciwników wycinki drzew

Symboliczny grób sowy
przy Ogrodzie Krasińskich

SERWISY:

Kilkudziesięciu przeciwników wycinki drzew w Ogrodzie Krasińskich zebrało się w południe przed odnowioną bramą parku. Stworzyli symboliczny grób sowy, która miała zostać znaleziona martwa w pobliżu modernizowanego terenu. Zapalili znicze. Ich zdaniem ptak mógł paść ofiarą prowadzonych prac.

- Na miejscu jest ok. 30 osób. Wśród nich aktor Olgierd Łukaszewicz, który wyrecytował "Pamiętajcie o ogrodach" – relacjonuje Lech Marcinczak, reporter tvnwarszawa.pl. - "Pamiętajcie o ogrodach,
przecież stamtąd przyszliście" - brzmiało majestatycznie - dodaje.

Świeczki, znicze

Happening miał przypomnieć o wycince ponad 300 drzew w Ogrodzie Krasińskich. "Pożegnamy symbolicznie bidulkę sowę. Zaniesiemy jej zdjęcie pod Zarząd Terenów Publicznych" - zapowiadali wcześniej jego organizatorzy. - "To happening. Bez trupów" - zastrzegali.

W niedzielę uczestnicy akcji stanęli przy zamkniętej bramie głównej ogrodu. Tam stworzyli symboliczny grób z wizerunkiem ptaka.

- Są świeczki, zapalili znicze, są też plakaty ze zdjęciem sowy i zmienionym słowem "rewitalizacja" na "dewitalizacja" - relacjonuje Marcinczak.

Groteska? "Ignorancja urzędników"

- Chodziło o przyciągnięcie ludzi i pokazanie, że to jest dla nas bardzo ważny temat i nie pozwolimy o nim zapomnieć - powiedział Karol el Kashif, z organizatorów protestu. Na pytanie, czy akcja nie ociera się o groteskę, odpowiedział, że "groteską jest ignorancja urzędników". - Sowa jest tylko symbolem tej ignorancji i tego, jak nie należy rewitalizować parku - dodał.

El Kashif zaprosił także na kolejne spotkanie: w następną niedzielę, także w południe. - Odczytamy wówczas apel do pani prezydent - zapowiedział.

Apel do prezydent miasta

Jego zdaniem grodzenie i wycinka zieleni może dotknąć też inne warszawskie ogrody, jak Łazienki Królewskie, czy Ogród Saski. Zaapelował do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, aby publicznie zabrała głos w tej sprawie.

Mówił też zebranym, że ogrodzenie parku na czas remontu utrudnia życie okolicznym mieszkańcom. - Około 40 proc. mieszkańców Muranowa traktuje ten park jako przejściowy, czyli skraca sobie przez niego drogę do pracy czy do szkoły. Czy teraz będzie zamknięty przez dwa lata, bo urzędnikom nie chciało się etapować tej inwestycji? - pytał.

Czytaj też: Park zamknięty, ale mieszkańcy spacerują

"Padła z głodu"

Sowa miała zostać odnaleziona niedaleko ulicy Długiej. Jeden z przeciwników wycinki drzew w parku na portalu społecznościowym Facebook sugerował, że to właśnie wycinka mogła przyczynić się do śmierci zwierzęcia.

- Na pewno padła z głodu, bo wysoka okrywa śnieżna utrudnia sowom polowanie. Do tego doszedł duży mróz, a co za tym idzie - utrata ciepła i kalorii w organizmie - tłumaczył na łamach "Gazety Stołecznej" prof. Maciej Luniak z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN. - Można snuć domysły, że ptak był związany z parkiem, a wycinka pozbawiła go łowiska, ale byłyby to spekulacje. Uszatka mogła też przylecieć z Mokotowa, gdzie coś ją wypłoszyło - dodał.

Co na to zarządca Ogrodu Krasińskich?

- Trudno nam się odnieść do tego w sposób inny aniżeli uwagi zamieszczone przez specjalistę - powiedziała w rozmowie z tvnwarszawa.pl Renata Kaznowska, dyrektor ZTP.

"Nie natrafiliśmy na ani jedno martwe zwierzę"

Kaznowska przekonuje: - Na terenie ogrodu są drzewa z dziuplami. Żadne drzewo z dziuplą nie zostało wycięte. Nie należy mylić drzew z dziuplami z drzewami z wypróchnieniami.

Jak przekonuje szefowa ZTP, na terenie parku jest 30 budek lęgowych w tym jedna budka dla  puszczyka.

- Budkę tą na początku grudnia oczyszczaliśmy, przygotowując do okresu lęgowego. Jednak jej zawartość  wskazywała,  że nie była ona wykorzystywana od dłuższego czasu, co potwierdza tezę, że od dawna (prawdopodobnie kilku lat) ptaki te nie zamieszkują w ogrodzie - powiedziała Kaznowska.

- Podczas wycinki nie natrafiliśmy na ani jedno martwe zwierzę - dodała dyrektor ZTP.

Wycięli ponad 300 drzew

W ramach prac z parku zniknęło ponad 300 drzew, co wywołało protest części mieszkańców.

Spotkali się w ogrodzie i zapalili znicze na pozostałościach wyciętych drzew.

Do akcji włączył się też aktor Olgierd Łukaszewicz, który złożył do prokuratury wniosek w sprawie wycinki.

W czwartek protestujący złożyli też pismo do generalnego konserwatora zabytków w sprawie wycinki i prowadzonych w parku prac.

Modernizacji bronili z kolei projektanci oraz Zarząd Terenów Publicznych.

Nowy park za 15 mln zł

Zgodnie z zapowiedziami, park po rewitalizacji będzie ogrodzony. Nie wiadomo jeszcze, czy zarządca będzie go zamykał na noc.

W ramach modernizacji całego terenu parku (nie tylko części historycznej) odnowiony będzie plac zabaw w środkowej części. Pojawią się też dwa nowe, w okolicy ul. Długiej. Zostanie uruchomiona niedziałająca teraz fontanna przy pałacu. Zmodernizowany będzie staw, a na pobliskiej górce powstanie kaskada wodna.

Modernizacja Ogrodu Krasińskich ma kosztować ok. 15 mln zł. Prace mają zakończyć się za rok.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O PLANOWANYCH ZMIANACH.

MIESZKAŃCY ZANIEŚLI PETYCJĘ DO GENERALNEGO KONSERWATORA ZABYTKÓW:ran/PAP/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • AnnaS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2013 16:24 ~AnnaS

  A nie można by tej sowy nocą zakopać przed pałacem na Krakowskim Przedmieściu? Że o krzyżyku nie wspomnę. No i wiecej lampek, więcej, więcej, bo dusza sowy wpadnie wam w nocy do sypialni!

 • Toms

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2013 20:09 ~Toms

  Dreptaku. Teraz sobie poczekasz 20 lat na porządek ze starymi drzewami w innych parkach, no chyba że komuś się to będzie wcześniej opłacało. Bezpieczeństwo i zdrowie ludzi w tym kraju władzy nie obchodzi. Tu jest gorzej jak na Białorusi.

 • glosZoliborza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2013 19:56 ~glosZoliborza

  puknijcie sie w glowy z tym parkiem. w koncu zaczeło się coś dobrego dziać w tym miejscu, a tu się jeden z drugim do drzewa czy tam sowy będzie przykuwać.

  hgw odejdz

 • Kalwin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2013 17:01 ~Kalwin

  Polityka PO jak wydać publiczne pieniądze mnie przeraża, Park jest dla mieszkańców a nie dla urzędasów. Najpier wydoić mieszkańców z kasy podwyżkami a potem wydawać je rzekomo chcąc ich uszcześliwiać...
  Nigdy więcej PO...

 • zniesmaczonyPO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2013 12:15 ~zniesmaczonyPO

  to nie ignorancja to swiadoma polityka PO - polityka kolesiostwa, gdzie trzeba dac zarobic firmą powiazanym z rzadzącymi.

 • ornitofan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2013 11:04 ~ornitofan

  to uszatka. padła przez gruba warstwę sniegu przez dłuższy czas. nie mogła polowac na gryzonie i padła z wycienczenia,. kazda sniezna zimia zbiera wśród nich ogromne żniwo. a uszata w przeciwienstwie do wielu sów nie potrafi sie przestawić do polowania na małe ptaki, np jak puszczyk.

 • Bro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2013 10:34 ~Bro

  Pogonić urzędasów z PO przy okazji wyborów i bedzie spokój, nikt bardziej niż on nie będzie olewał mieszkańców. Gigantyczne podwyżki i nagrody to teamt przewodni ich rządów. Miasto dla "elyty" im się marzy.

 • pajak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2013 09:08 ~pajak

  Wyciac w pien , zbudowac supiermarkiet , zeby bylo co w wekend w wawce robic .

 • Anty PiS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2013 07:16 Anty PiS

  jack~jack

  Co mam zrobić zdpechły pajączek leży w piwnicy
  Nie krępuj się Albercik, usta-usta!

 • Paul

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2013 06:53 ~Paul

  To okropne z uwagi na fakt iż przez ignorancję urzędasów sowa zmarła!!! Jak można było do tego dopuścić? A pani dyrektor w tej sytuacji "gratuluję" dobrego samopoczucia.Przyjdę na drugi happening.Fatalna sprawa ta wycinka,najlepiej wszystko zalać betonem np.zbrojonym. :-(

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »