Informacje

03.06.2011 06:12 Wyłącz System vol. 3

Świętujemy wolność
na dachu Europejskiego

SERWISY:


Zabawa w PRL-owskie podwórko, kino "pod chmurką", dyskusje, warsztaty z muzykami i artystami, wreszcie wielka Fiesta w Hotelu Europejskim - w sobotę odbędzie się trzecia edycja Święta Wolności Wyłącz System. Z pewnym opóźnienie świętujemy upadek komunizmu.

- To było spektakularne zwycięstwo polskiego społeczeństwa, które w wyborach do Sejmu 4 czerwca 1989 roku solidarnie powiedziało "nie" systemowi, otworzyło drogę do upadku komunizmu w Europie – mówi Piotr Jakubowski, dyrektor Domu Spotkań z Historią. Do tamtych wydarzeń nawiązuje Wyłącz System. Ale nie obawiajcie się martyrologii i akademii. To będzie wydarzenie radosne.

Wystartuje już w piątek dyskusją "Obok, czyli trzeci obieg kultury", podczas której artyści i historycy poszukają odpowiedzi na pytanie, jaką rolę w upadku systemu komunistycznego odegrała kontrkultura muzyczna?

Pograj w kapsle na skwerze

Jednak kumulacja wydarzeń nastąpi w sobotę. Już od godz. 12.00 w zaaranżowanym na skwerze obok kościoła wizytek kinie pod chmurką wyświetlane będą filmy poświęcone wolności m.in. "Ucieczka z kina Wolność", "Mniejsze zło" i "Wszystko co kocham".

Obok, na Podwórku PRL, czeka na was świat nieistniejących dziecięcych podwórek: gra w kapsle, klasy i w gumę. W tym samym czasie niekonwencjonalne warsztaty z wolności "Feel Free Arts!" poprowadzą Macio Morettti, Mateusz Pospieszalski, Marcin Baran i inni.

W Fotonie będziecie mogli zrobić sobie zdjęcie z Garym Cooperem na tle słynnego plakatu wyborczego. Obok stanie "Strefa zielonej karty" czyli rocznicowa kawiarnia, punkt spotkań i strefa relaksu. Na skwerze pojawi się też "Ulotna historia muzyki", czyli kameralna wystawa ulotek emitowanych przez warszawskie kluby w latach 1989–2010.

Streetart i hip-hop na żywo

W Domu Spotkań z Historią od godz. 12.00 do 15.00 tworzyć będą streetartowcy: Saiko, Taki Myk Wmascepan, Simpson i Tempzey. Przejdą przez przestrzeń DSH jak burza, pozostawiając po sobie Wolne Miasto w graffiti – zapowiadają organizatorzy. W tych samych przestrzeniach wystąpi raper Vien

io.

Dlaczego raper z legendarnej Molesty przyjął to zaproszenie?

- Dziś dzieciaki mają to, o czym my nie mogliśmy nawet marzyć: sala prób, studia nagraniowe, organizacje ich wspierające, dotacje z Unii Europejskiej… Warto to wszystko docenić - mówi tvnwarszawa.pl Vienio i dodaje, że hip-hop od zawsze kręci się wokół tematu wolności. W Domu Spotkań z Historią Vienio wystąpi z godzinnym setem swoich kawałków. Towarzyszyć mu będą Diox i DJ Technik. - Cieszę, się że poważne instytucje otwierają się na hip hop. Dzięki takim koncertom możemy dotrzeć do publiczności, która nie chodzi na codzień na hip-hopowe koncerty - podsumowuje artysta.

Ciekawie zapowiadają się dwie popołudniowe dyskusje: Jarocin – rekonstrukcje poświęcona największemu festiwalowi rockowemu w bloku wschodnim (zapowiedzieli się Walter Chełstowski, Tomasz Budzyński, Krzysztof Grabowski) oraz Alternatywa! – o trójmiejskiej kulturze alternatywnej.

Pi i Sigma powracają

Ukoronowanie Święta Wolności będzie Fiesta w nieczynnym Hotelu Europejskim. Fiesta będzie spoźnioną o 22 lata imprezą podczas której uczcimy upadek komunizmu. Powinna odbyć się w 1989 roku, kiedy w czerwcowych wyborach odrzuciliśmy komunizm. Wtedy nie świętowaliśmy hucznie, dziś pora to nadrobić.

- Zagra DJ Envee, a wraz z nim kilkuosobowy zespół, który powstał specjalnie na tę okoliczność. Repertuar na pewno będzie radosny – zdradza Kinga Sochacka z Domu Spotkań z Historią.

Poza muzyką na gości czekają, krótkie scenki teatralno-telewizyjne. Aktorzy będą odgrywać scenki z "Jacka i Agatki", "Pi i Sigmy" czy "Studia Sport". Każdy będzie mógł wziąć udział w nagraniu. Goście fiesty będą mogli też podziwiać nocną stolicę z dachu Hotelu. Dokładnie o północy wzniesiony zostanie toast za wolność i wyłączenie minionego systemu.

SPRAWDŹ PEŁNY PROGRAM WYŁĄCZ SYSTEM

Żeby wziąć udział w Fieście, trzeba się wcześniej zarejestrować na stronie organizatora 

Piotr B

akalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »