Informacje

01.11.2013 16:21 kard. Kazimierz Nycz odprawił mszę świętą na Powązkach

"Świętość jest powołaniem
każdego chrześcijanina"

SERWISY:

- Świętość, do której wszyscy jesteśmy powołani, nie jest obok życia, obok naszych codziennych problemów, ale świętość jest w centrum naszego życia - podkreślił kard. Kazimierz Nycz podczas mszy św. w kościele św. Karola Boromeusza na stołecznym Cmentarzu Powązkowskim.

Hierarcha nawiązał w wygłoszonej w piątek homilii do fragmentu Ewangelii z „Kazania na górze”, mówiącego o błogosławionych, który odczytywany jest w uroczystość Wszystkich Świętych, a który opisuje sposób życia na ziemi i w niebie: - Błogosławieni ubodzy w duchu -  nieprzywiązani do wartości materialnych, posiadający, a żyjący tak, jakby nie posiadali, wolni duchowo: od pieniądza, od kariery, od zysku.

"Świętość jest powołaniem każdego chrześcijanina"

- Błogosławieni, którzy cierpią – umiejący przyjąć cierpienie. Błogosławieni miłosierni – mówił kard. Nycz. Dodał, że takie świadectwo życia dają wielcy chrześcijanie.

Hierarcha podkreślił, że te błogosławieństwa stawiają nam pytania tu i teraz: - Czy świadomość życia w ojczyźnie ziemskiej, a równocześnie życia w ojczyźnie niebieskiej jest także naszym sposobem przeżywania chrześcijaństwa i przeżywania naszej drogi do świętości? Czy motywacja, którą czerpiemy do naszych ziemskich działań płynie jeszcze z tej świadomości, że przynależymy do tej drugiej ojczyzny - ojczyzny niebieskiej?- pytał Nycz.

Zdaniem hierarchy "świętość życia człowieka nie jest obok tego życia, ale w środku wykonywanych obowiązków". - To właśnie dziś w uroczystość Wszystkich Świętych jest uroczystością tych wszystkich, których Kościół nigdy nie wyniesie na ołtarze, ale o których wiemy i wierzymy, że są świętymi, że osiągnęli świętość tu na ziemi, i że są w domu Ojca- podkreślił kard. Nycz.

Dodał, że świętość jest dla wszystkich, jest powołaniem każdego chrześcijanina. - Świętość jest jedyną drogą do nieba, jedyną drogą do spotkania z Tym, który jest święty - Bóg. Świętość polega na tym by człowiek w swoim życiu odbił światło tej świętości, którą jest Bóg, aby odbił w swoim życiu łaskę świętości Boga, która nas obdarza- podkreślił kard. Nycz.

Dodał, że droga do świętości, którą idziemy jest także nieustannym odbijaniem światła łaski Boga w naszym codziennym życiu.

Procesja żałobna

Po mszy św. kard. Nycz poprowadził przez Cmentarz Powązkowski procesję żałobną, zatrzymując się m.in. przy grobowcach biskupów warszawskich, tablicach katyńskich umieszczonych przy kościele św. Karola Boromeusza i grobie ks. Stefana Niedzielaka, zamordowanego w 1989 roku w niewyjaśnionych okolicznościach.

Podczas procesji modlono się też za ofiary drugiej wojny światowej, za zmarłych polityków, a także ludzi biednych i nieznanych.

Dzień Wszystkich Świętych jest obchodzony w Kościele katolickim od IX wieku. Wyznaczył je na 1 listopada papież Grzegorz IV w 837 roku.

PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • KOHELET

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2015 20:53 ~KOHELET

  `PRZEPRASZAM ALE WIDZĄC WASZE WYPOWIEDZI TO MAM PRZED OCZAMI GIMNAZJALISTÓW MLODZIEŻ DORASTAJĄCĄ KTORA COŚ WIE ALE NIE WIELE TYLK SŁYSZAŁA ALE NIE POGŁĘBIŁA. TO CO SIĘ NIE ZNA TJ. NAJLEPIEJ I NAJSZYBCIEJ ZANEGOWAĆ A TJ. WASZA LINIA ODWETU W STRONĘ CHERARCHII KOŚCIOŁA, PO DRUGIE KOŚCIÓŁ TWPRZĄ WSZYSCY WIERZĄCY KATOLICY A NIE CHIRARCHIA KOŚCIOŁA ONI TYLKO WYWODZĄ SIĘ Z RODZIN A JAKIE RODCZINY I SPOŁECZEŃSTWO TAKI TEŻ KOŚCIOŁ. CZYTAĆ DRODZY KKK KATECHIZM KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO - WIEDZA A NIE DOMNIEMACIA OPARTE NA MIELIŹNIE
  MIŁEJ LEKTORY A św. JP II PRZYCZYNIŁ SIĘ DO OPUBLIKOWANIA NOWEGO KKK

 • mod_sal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.11.2013 09:39 ~mod_sal

  Do wszystkich obronców gejów , lezb, i różnych innych swłoczy.
  Najpierw popieracie związki dwóch pedków, aby mogły wychowywać, dzieci kształtować ich moralność i ich sposób postrzegania świata, a wszystko w myśl zasady "aby życie miało smaczek,raz dziewczybnka raz chłopaczek". Później jesteście zniesmaczeni różnymi zboczeniami i oburzacie sie na swoje własne spojrzenie na świat. Najpierw trzeba zwalczyć publiczną prostytucję, parady równości, zwiazki pedków, lezb, a będzie mniej pedofili i tych którzy "kochają inaczej".
  Nie mam nic przeciwko gejom, jerzeli chcą sie "chrobotać w czterech ścianach to aż do bulu" natomiast publicznie nie stawiajcie ich za wzorce - a społeczeństwo będzie zdrowsze moralnie i będzie mniej pedofili i całego zwyrodniena ...

 • wwx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.11.2013 08:14 ~wwx

  nich te pierdoły opowie Rydzykowi ,Gilowi,Pelcowi,Wesołowskiemu,Głódziowi,Wiplerowi,Kaczyńskiemu,Maciarewiczowi i wielu innym katolikom na pokaz a nie normalnym ludziom robi wodę z mózgu

 • moher

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.11.2013 07:51 ~moher

  "świętość jest powołaniem każdego chrześcijanina" tzn że i abebe Wesołowskiego i ks Gila?

 • mza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.11.2013 07:49 ~mza

  procesja doszła tylko do grobów rodzinnych p. Bronka?

 • Anty PiS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.11.2013 07:01 Anty PiS

  Apel do młodych chłopców:
  Jak będziecie na cmentarzu przypalali świeczkę i się do niej schylali.... baczność! Biskup za tobą!

 • Artur_Warszawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.11.2013 01:13 ~Artur_Warszawa

  Wpierw nagadał się o świętości, a potem wysłał komorników z tacami pomiędzy zebranych :)
  Świętość świętością ale haracz musi zostać zebrany.

 • Roland

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.11.2013 22:02 ~Roland

  mah~mah

  No to ja nie mam szans.bo nie jestem urzędnikiem kościoła i nie pochodzę z bardzo zamożnej rodziny, mało ćpam i nie mam syfilisa, który zrobiłby mi sieczkę z mózgu, nikogo nie zabiłem i nie zamierzam mordować innowierców, nie kradnę a z pracy nie mam dość kasy żeby to sobie kupić. I dlatego nie jestem katolikiem.

  No i dobrze że nie jesteś. Masz szansę wybić się u palikociarni

 • Klemens

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.11.2013 20:13 ~Klemens

  Ta czapka to idealne miejsce na logo jakiegoś sponsora

 • Moderna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.11.2013 19:53 ~Moderna

  Język, jakim przemawia ten hierarcha Kościoła ( Inni zresztą też ) nie przystaje do dzisiejszych czasów. Ciekawe, że w porównaniu z naszymi biskupami papież Franciszek jawi się jako awangardowy przedstawiciel nowoczesności.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »