Informacje

14.09.2011 06:48 metro kontra najemcy

Świętokrzyska rozkopana,
przedsiębiorcy liczą straty

SERWISY:

Rozkopana ulica i wysoki płot oddzielający chodnik od placu budowy skutecznie odstraszają klientów sklepów i knajpek sąsiadujących z budową II nitki metra przy ul. Świętokrzyskiej. Przedsiębiorcy upominają się o obniżki czynszów. Do urzędu Śródmieścia wpłynęły trzy wnioski - najemcy twierdzą, że ich dochody znacząco spadły.

- We wrześniu do Działu Lokali Użytkowych wpłynęły 3 wnioski z załączonymi oświadczeniami lub dokumentami dotyczącymi spadku obrotów - potwierdza Urszula Majewska, rzecznik Śródmieścia. - Dotyczą obniżki za pierwszy okres utrudnień tj. od dnia 11.06.2011 r. do 31.08.2011 roku - dodaje.

"Sklep mniej widoczny"

Chodzi o lokale znajdujące się przy ul. Świętokrzyskiej. Wraz z zamknięciem ulicy i rozpoczęciem prac przy budowie II linii podziemnej kolejki zaczęły się problemy najemców. - Nie jeżdżą samochody, sklep jest mniej widoczny, nadrabiamy sprzedażą internetową - przyznaje pracownik sklepu z elektroniką przy Świętokrzyskiej 34.

- Ludzie nie wchodzą w Świętokrzyską, bo wydaje im się, że od strony Marszałkowskiej i ronda ONZ nie ma dojścia do sklepów - uważa Janusz Kujawski z salonu ślubnego "Młoda Para" przy Świętokrzyskiej 30.

Czas na negocjacje

Którym lokalom i o ile zostanie zmniejszony czynsz, okaże się po negocjacjach. - Wnioskodawców zaproszono na drugą połowę września do Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami aby ustalić wysokość ewentualnej obniżki - wyjaśnia Urszula Majewska.

O zniżkę mogą upomnieć się najemcy 24 lokali w budynkach przy ul. Świętokrzyskiej 30 i 34  oraz ul. Wareckiej z wejściem od Świętokrzyskiej. Ale na określonych warunkach. Zniżki obejmują lokale na parterze od strony Świętokrzyskiej. - Wysokość bonifikaty wyniesie połowę procentowego spadku obrotów, nie więcej niż 30 proc. miesięcznej wysokości czynszu - mówi Majewska. - Zniżki będą udzielane cyklicznie, za każde kolejne pół roku utrudnień - dodaje.

"Obroty spadły o 80 procent"

To nie zadowala wszystkich. - Nasze obroty spadły o ok. 80 proc. Mam to udokumentowane. Będę apelował do władz dzielnicy, żeby zniżki były wyższe - mówi Janusz Kujawski.

Na razie na obniżki nie mają co liczyć przedsiębiorcy z uliczek sąsiadujących z Świętokrzyską, ale jest dla nich nadzieja. - ZGN monitorować będzie wpływ budowy II linii metra na działalność innych najemców z okolic ul. Świętokrzyskiej. W przypadku stwierdzenia negatywnego oddziaływania, rozważone będzie podjęcie analogicznych kroków w celu zrekompensowania strat najemców - tłumaczy Majewska.

ran/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • bez przesady

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2011 00:50 ~bez przesady

  Czyli analogincznie myslać, jak ruszy druga nitka metra i teren będzie bardziej atrakcyjny, to najemcy dostana podwyżki czynszu i nie będą kręcić nosem?
  A w sumie, dlaczego nie obniżyć czynszu mieszkańcom mieszkającym nad lokalami? Przecież im przez budowę też pogorszył się komfort mieszkania. Hałas, kurz, kiepski widok...

 • ppp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2011 17:28 ~ppp

  wczesniej czynsz był wysoki ale ludzie przychodzili kupowac, teraz czynsz jest taki sam ale ludziom po budowie sie chodzic nie chce wiec dochody sklepu spadaja - wniosek: obniżyć czynsz
  Rok 2014. Centralny Odcinek II Linii Metra już otwarty, na świętokrzyskiej brak kawiarni i sklepów, same biura i banki gdyż teren stał się tak atrakcyjny przez bardzo dobry dojazd iz stawki czynszowe wrosły 3-krotnie:) tak właśnie miasto inwestuje w małe przedsiębiorstwa w Centrum:)

 • Wawawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2011 17:20 ~Wawawa

  T_Bomb -- 100% racja.

 • Capriskii

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2011 16:11 ~Capriskii

  Współczujemy przedsiębiorcom, trzeba przetrzymać ten trudny okres... Warszawka się buduje, dziękujemy pani Prezydent oby tak dalej...

 • luk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2011 14:31 ~luk

  @ marian

  tylko z centrow handlowych to korzysta motłoch. To taki poziom nowoczesności jak wycieczki all inclusive do Turcji.

 • rom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2011 14:29 ~rom

  @jacek według ciebie lepiej robić zakupy przy autostradzie?

 • Kuba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2011 14:08 ~Kuba

  @ Marian
  A ludzie nowocześni i bogaci robią zakupy właśnie w centrum, w butikach przy najlepszych ulicach a nie w centrach handlowych dla mas;)

 • Marian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2011 13:11 ~Marian

  A kto robi zakupy w Centrum?
  Ludzie nowocześni korzystają tylko z centrów handlowych - bez problemu można zaparkować a oprócz zakupów coś zjeść i się ew. rozerwać np. w kinie.

 • Hejka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2011 12:00 ~Hejka

  Nasze państwo nie wspiera nikogo ani niczego.

 • Jacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2011 11:54 ~Jacek

  Spokojnie, drozdzy przedsiębiorcy. Potem na Świętokrzyskiej zrobi się deptak to dopiero zobaczycie co to znaczy niskie obroty :-)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »