Informacje

04.05.2018 14:02 dzień strażaka

Święto strażaka: ochotnicy i zawodowi oddzielnie. W innych miejscach i dniach

SERWISY:

Obchody Dnia Strażaka inne niż zwykle. OSP i Państwowa Straż Pożarna świętują oddzielnie. Ochotnicy nie dostali zgody na uroczystości na placu Piłsudskiego. Dlatego w dniu świętego Floriana zorganizowali obchody w Zamku Królewskim i na placu Zamkowym. Dzień później ma świętować Państwowa Straż Pożarna.

Początek konfliktu opisywaliśmy w marcu na tvnwarszawa.pl, kiedy ochotnicy - którzy chcieli zorganizować własne obchody Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego czwartego maja, czyli w dniu świętego Floriana - dostali decyzję odmowną wojewody. Powodem miały być zaplanowane w tym miejscu na piąty maja uroczystości Państwowej Straży Pożarnej.

- Mazowiecki Urząd Wojewódzki mówi krótko: centralne obchody odbywają się piątego maja, w związku z tym już dzisiaj na placu Piłsudskiego trwają próby, przygotowania - relacjonował w piątek Rafał Poniatowski reporter TVN24.

Jak dodał, to dlatego duża impreza, którą na piątek planowali strażacy-ochotnicy, nie uzyskała zgody wojewody administrującego placem Piłsudskiego.

"Było nam przykro"

Problem jest jednak szerszy. W ubiegłym roku Państwowa Straż Pożarna nie zaprosiła ochotniczej na wspólne świętowanie dnia strażaka. Stało się tak pierwszy raz od wielu lat - do tej pory wspólne obchody były stałym zwyczajem. Ochotnicy - zaskoczeni brakiem zaproszenia - nie zdołali zorganizować własnej imprezy. W tym roku zaproszenie z PSP znowu nie przyszło, ale przygotowana na to OSP postanowiła zrobić własne obchody na placu Piłsudskiego dzień przed tymi organizowanymi przez PSP. Właśnie na to nie zgodził się wojewoda. Ostatecznie ochotnicy świętowali na Zamku Królewskim i placu Zamkowym, które są zarządzane przez ratusz.

- Dla mnie to przejaw małostkowości ze strony władz państwowych. Uważam, że strażacy ochotnicy zasługują poprzez swoją pracę, służbę w najbardziej godnych miejscach obchodzić swoje święto - skomentował Adam Struzik, marszałek województwa i ochotnik.

I dodał: było nam bardzo przykro z powodu decyzji wojewody.

Interwencja ministra, zaproszenie

Gdy o sprawie braku zaproszenia dla strażaków-ochotników zrobiło się głośno, interweniował minister Joachim Brudziński. Nakazał, żeby wysłano zaproszenia do OSP.

Jak nieoficjalnie ustalił Rafał Poniatowski, przedstawiciele ochotników na sobotnich uroczystościach na placu Piłsudskiego się pojawią, mimo to własne uroczystości OSP nie zostały odwołane. 52 jednostki, które obchodzą 100 lat istnienia w niepodległej Polsce, zostało w piątek uhonorowanych Złotym Znakiem Związku OSP RP. Odznaczenia wręczył im na Zamku Królewskim w  prezes Zarządu Głównego OSP Waldemar Pawlak.

Szef MSWiA podziękował strażakom za poświęcenie i zaangażowanie. - Chylę czoła nie tylko przed waszymi świętymi sztandarami, ale przede wszystkim przed waszą pracą - powiedział.

- My, politycy, możemy od was uczyć się tak naprawdę, na czym polega służba, na czym polega bezinteresowna współpraca, bo dla was ochotników, dla was strażaków nie ma znaczenia, czy udzielacie pomocy (ludziom) o takich czy innych poglądach politycznych - dodał.

W całej Polsce jest 16 200 jednostek, w których służbę pełni około 700 tys. ochotników (300 jednostek OSP może się poszczycić ponad 100-letnim stażem). Około 4,5 tys. jednostek ochotniczych działa w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

kz/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • STRAŻAK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.05.2018 12:40 ~STRAŻAK

  MÓWI SIĘ NIE BĘDZIE NAS BĘDZIE LAS .JA POWIEM ŻE NIE BYŁO PIS BYŁA STRAŻ I NIE BĘDZIE PIS BĘDZIE STRAŻ.MY OCHOTNICY LUDZIE Z WIELKĄ PASJĄ PRZEŻYLIŚMY JUŻ NIE JEDEN SYSTEM I NIE JEDNYCH RZĄDZĄCYCH WIĘC I PIS PRZEŻYJEMY .NASZ SZTANDAR A NA NIM NASZE MOTTO BOGU NA CHWAŁĘ LUDZIOM NA RATUNEK BYLE CZEGO SIĘ NIE ULĘKNIE .ŻAL TYLKO ŻE LUDZIE KTÓRYCH WYBRAŁ NARÓD TAK ROBIĄ BY WSZYSTKICH W KOŁO SKŁÓCIĆ .

 • OSP

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.05.2018 12:26 ~OSP

  Nasze korzenie wywodzą się z ruchów ludowych a miłościwie nam panująca pis robi wszystko by zniszczyć nas ochotników.Ale panowie z pis może nie wiedzą że nasz sztandar jako jedyny nie przestraszył się byłego systemu ,więc i pisiorków przetrzymamy .Żal tylko że za naszą służbę traktują nas po macoszemu

 • RYSZARD

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2018 23:20 ~RYSZARD

  przedewszystkim strazak ochotnik to nie zawód a pasja.MY STRAZACY POŚWIĘCAMY SIĘ TAK SAMO JAK PSP TYLKO NIE MAMY TAKICH SAMOCHODÓW JAK ONI BO SPRZE MAMY PODOBNY , WYSZKOLENIE PODOBNE DOŚWIADCZENIE MOŻE TROCHE MNIEJSZE JAK ONI ALE TO WYNIKA Z TEGO ZE TO NIE NASZA PRACA ALE PASJA!!!!!PASJA DZIWNA BO RATOWANIE LUDZI I ICH MIENIA .KOCHAMY TO CO ROBIMY!SZKODA TYLKO ŻE KTOŚ PSUJE RELACJE MIEDZY NAMI STRAZAKAMI OCHOTNIKAMI I TYMI NA ETACIE.JEDNI I DRUDZY SA POTRZEBNI INIE SA W STANIE SAMODZIELNIE ISTNIEĆ,SZKODA ŻE NISZCZY SIE STULETNIE TRADYCJE NA STULECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI!!!!!!!!1

 • det

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2018 18:02 ~det

  co ten PIS jeszcze nie popsuł i nie skłócił ,ile jeszcze będzie to trwało

 • grzcie2083

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2018 10:05 ~grzcie2083

  Zawód który moim skromnym zdanie ma największe publiczne zaufanie.

 • drażak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2018 06:49 ~drażak

  Czyli - są lepsi i gorsi strażacy. Ileż trzeba mieć w sobie nienawiści do innych, aby tak dzielić tych ofiarnych ludzi!

 • rsz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.05.2018 21:19 ~rsz

  PO nikogo nie dzieli bo ludzie im podziękowali

 • michel40

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.05.2018 17:52 michel40

  Wojewoda jest z partii, która zepsuje nawet najlepsze obchody, zatem się nie dziwię, że i te obchody rozwalą.

 • twojastara

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.05.2018 17:30 ~twojastara

  menik~menik

  Struzikowi jest bardzo przykro. Wzruszyłem się niezwykle. A nie jest mu przykro wykorzystywać OSP do kampanii wyborczej w wyborach samorządowych? Dlaczego jeszcze nikt do tej pory nie przyjrzał się bliżej co od tylu już lat poczyna Struzik jako marszałek woj. mazowieckiego?

  A marchewkę kupiłeś? MARCHEWKĘ!!! PYTAM SIĘ CZY KUPIŁEŚ!!!?

 • karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.05.2018 17:26 ~karol

  baba~baba

  OSP -drugi sort ,ciekawe czy przy akcjach też będą dzielić, ale OSP to wieś i jeszcze nie dziś ,bo wybory ale jak się uda to zamiast OSP będą WOTy, sa strażnice , wozy bojowe ludzie , ale się przeliczą wieś to też KOSY na SZTORC jak potrzeba

  ze wsi jestes chyba ty...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »