Informacje

09.11.2012 14:25 ściągną posiłki z całego kraju

Święto Niepodległości: kilka tysięcy policjantów na ulicach

SERWISY:

Policja i służby państwowe w większym zakresie niż przed rokiem będą zabezpieczały tegoroczne marsze z okazji Święta Niepodległości 11 listopada w Warszawie - poinformował minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki. W stolicy będzie kilka tysięcy policjantów.

Cichocki powiedział, że z punktu widzenia policji 11 listopada to najważniejsze, oprócz Euro 2012, wydarzenie w tym roku. - W stolicy będzie bardzo dużo zgromadzeń, kilka marszów - niektóre deklarowane jako bardzo duże, jeden z udziałem prezydenta - przypomniał. - Będzie kilka tysięcy policjantów w Warszawie, większe zabezpieczenie niż w 2011 r., i zostaną ściągnięte siły z kraju. To bardzo duża operacja policyjna, jeśli chodzi o zabezpieczenie, po to, by wszystkie marsze przebiegły spokojnie i wszyscy mogli godnie świętować - powiedział dziennikarzom.

Minister obawia się rozrób

Minister zaznaczył, że organizatorzy największych zgromadzeń wykazują duże zrozumienie, by wobec tych wielu imprez wszystko przebiegło spokojnie.

- Organizatorzy Marszu Niepodległości podjęli działania, które doprowadzą do tego, że nie będzie takich sytuacji jak w zeszłym roku, żeby ten dzień przebiegł w stolicy spokojnie - dodał.Podkreślił, że nie obawia się, że komuś podczas tych marszów i zgromadzeń puszczą nerwy. - Obawiam się, że ktoś przyjdzie na te uroczystości nie z intencją godnego świętowania, tylko żeby rozrabiać – powiedział minister. Przykłady takich sytuacji były przed rokiem, czy choćby podczas Euro 12 czerwca - w dniu meczu Polska-Rosja, dlatego policja musi być gotowa do przeciwdziałania - mówił.

Mają sygnały o delegacjach z zagranicy

Cichocki zaznaczył, że jest kilka sygnałów o delegacjach z różnych krajów, które wybierają się do Warszawy. - Wszyscy deklarują, że przyjeżdżają z zamiarami pokojowymi. Informacje od zagranicznych służb nie potwierdzają, że te zamiary będą inne - dodał.

Zaznaczył, że zostaną podjęte wszystkie zgodne z prawem działania, by osoby z zagranicy, które mają intencję zakłócenia naszego święta - zwłaszcza z Niemiec - tutaj nie dojechały.

Pytany, czy policja będzie kontrolowała autokary jadące 11 listopada do Warszawy, odpowiedział, że policja ruchu drogowego pracuje 24 godziny na dobę i w każdy weekend. Dlatego każdy autokar może się spodziewać, że będzie kontrolowany choćby ze względu także na bezpieczeństwo podróżujących.

"Żeby zapewnić bezpieczeństwo"

- Nie podoba mi się bardzo formułowanie tez o inwigilowaniu, czy innego rodzaju działaniach. - Policja musi korzystać ze swoich uprawnień po to, żeby zapewnić bezpieczeństwo obywatelom i tym, którzy podróżują, i tym w Warszawie, jeśli okaże się, że w tych autokarach są przewożone np. niebezpieczne przedmioty, które mogą zagrozić mieszkańcom czy uczestnikom tych świąt - ocenił.

Przed rokiem w stolicy odbył się m.in. wiec Kolorowa Niepodległa, zorganizowany przez Porozumienie 11 Listopada, a także Marsz Niepodległości zorganizowany przez Obóz Narodowo-Radykalny i Młodzież Wszechpolską. W wyniku starć demonstrantów z policją 40 funkcjonariuszy zostało lekko rannych. Do szpitali trafiło 30 osób. Zatrzymano 210 osób. Podpalono dwa wozy transmisyjne mediów.

Posiłki z całego kraju

W piątek policja zdecyduje, jakie posiłki ściągnąć do Warszawy do zabezpieczenia demonstracji w związku z obchodami 11 listopada - poinformował rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski. Podkreślił, że trasy marszów nie będą się krzyżować.

Jak powiedział w piątek dziennikarzom Sokołowski, policja ściąga do Warszawy posiłki z całego kraju. - Dzisiaj będzie już taka ostateczna decyzja dotycząca tego, jakie posiłki będą potrzebne Komendzie Stołecznej Policji - poinformował. Zabezpieczeniem zgromadzeń mają zająć się zarówno policjanci z prewencji, jak i kryminalni będą to funkcjonariusze komendy stołecznej, Centralnego Biura Śledczego i innych komend wojewódzkich.

Policja z reguły nie informuje przed manifestacjami, jakie siły wydziela do ich zabezpieczenia. W 2011 r. przy demonstracjach 11 listopada pracowało ponad 3,1 tys. policjantów z KSP oraz z dziewięciu dużych miast.

PAP/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • olek K

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2012 21:41 ~olek K

  Chcą Polakom obrzydzić święto niepodległości !
  Chyba nie ma drugiego takiego kraju na świecie który ten sposób obchodzi swoje święto.

  Traktują nikomu nie zagrażających obywateli co najmniej jak wywrotowców i terrorystów.

 • gdtk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2012 13:34 ~gdtk

  POlicja dzwoni do właścicieli firm transportowych i namawia ich do rezygnacji z wyjazdów. Kibice wzywani są do stawiania się w komisariatach na 11.11.2012. Po drodze też można spodziewać się że władze będą robić wszystko by jak najmniej ludzi dotarło na 15 do stolicy

 • rodowity

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2012 10:00 ~rodowity

  słoiki znow przyjadom

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2012 08:09 ~jar

  RAMI-uważasz że policjant powinien podejść i spytać czy pan przypadkiem rzucił kamieniem?pomyśl o czym piszesz.tam gdzie drwale rąbią....(JEŚLI WIESZ O CZYM PISZE)tak jest na całym świecie,że jak bandyci robią zadyme to też się dostaje przypadkowym ludziom.trudno żeby było tylu policjantów co ludzi.miej pretensje do BANDZIORÓW a nie policji.idąc na manife licze sie z tym że moge dostać przypadkowo w razie zamieszek.PROSTE.....

 • BUSOMAT_PL

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2012 23:30 ~BUSOMAT_PL

  Na takie manifestacje warto wynajmować autokary przez BUSOMAT.PL

 • Baryka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2012 19:10 ~Baryka

  Polacy są tak zadowoleni z tego co się w ich kraju wyprawia, że znów Prześwietna Rzeczpospolita musi wysyłać policję przeciwko obywatelom. Historia toczy się kołem - pod kołem to pojąłem.

 • adazzs

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2012 18:24 ~adazzs

  Dajcie Polakom rządzić a sami się wykończą.
  Autor: Otto von Bismarck

 • rami

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2012 17:57 ~rami

  rozsadny~rozsadny

  @rami
  jakby to twój samochód albo sklep zdemolowało albo podpaliło bydło puszczone samopasem na takim marszu to inaczej byś mówił o policjantach, którzy próbują tą hołotę trzymać w ryzach i niepozwalają im rozwalić doszczętnie całej stolicy.

  Oczywiście wśród osób demonstrujących większość to pokojowo nastawieni ludzie, ale niestety prawda jest taka, że jest też spora grupa bandytów, którzy idą na takie demonstracje ewidentnie w poszukiwaniu zadymy.

  Jak na meczach. Są kibice i kibole. I tych drugich traktuje się zdecydowanie zbyt pobłażliwie.
  Swoją drogą jak pokazał zeszły rok duża część zatrzymanych zadymiarzy należała do tzw. środowisk kibolskich.

  Mądrze prawisz i dydaktycznie. Ale ja funkcjonuję w okolicach ubiegłorocznych obchodów i widziałem , jak "obsługiwano" przypadkowych przechodniów, lokalesów, czy ludzi , którzy przyszli manifestować w dobrej wierze. To nie była "obsługa" w stylu demokracji, która jest mi bliska.

 • Alexji1911

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2012 17:55 ~Alexji1911

  210 osob zatrzymanych, 207 pouczenia, 3 kary po 100pln.

  Uuuu, w tym roku pewnie nikt sie nie odważy ???

 • freex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2012 17:44 ~freex

  Jak widzę te uzbrojone i opancerzone kordony to... czuje się taaaaaaki NIEPODLEGŁY!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »