Informacje

01.06.2014 07:59 Przemarsz wiernych

Święto Dziękczynienia w Warszawie.
Ulicami miasta przeszła procesja

SERWISY:

 

Na Polach Wilanowskich odbywa się Święto Dziękczynienia. Uroczysta procesja z relikwiami św. Jana Pawła II przeszła przez stolicę. Trasa wiodła z pl. Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. W uroczystościach wzięli udział prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką.

Procesja z relikwiami św. Jana Pawła II dotarła do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie, gdzie kilka tysięcy wiernych powitało ją oklaskami. W procesji przybyli m.in. kardynałowie Kazimierz Nycz i Stanisław Dziwisz. W południe odbyła się msza św. dziękczynna za kanonizację polskiego papieża; przewodniczył jej sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin; on także wygłosił homilię.

Gest uznania dla Polski i papieża

Jak powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, procesja była okazją do podziękowania Bogu za Jana Pawła II, jego pontyfikat i niedawną kanonizację. Po nabożeństwie prezydent Bronisław Komorowski wygłosił przemówienie oraz zasadził przed Świątynią Opatrzności Bożej "Dąb Wolności”.

- Serdecznie dziękuję za wszystkie wielkie zasługi dla wolności Polski, które poniósł Kościół przez tak trudny okres, za udział w organizowaniu polskiej wolności, który w dalszym ciągu jest niesłychanie ważny, aktualny i za który trzeba być wdzięcznym - podkreślił.

Zdaniem metropolity warszawskiego obecność kard. Parolina ma znaczenie symboliczne, bo będzie on także uczestniczył w obchodach 25-lecia odzyskania przez Polskę wolności. - Wierzę, że jest to gest uznania dla naszego kraju i papieża-Polaka - powiedział kard. Nycz.

"Niech świątynia będzie żywym pomnikiem"

- Niech Świątynia Opatrzności Bożej będzie żywym pomnikiem przybliżającym wielkich Polaków następnym pokoleniom - zaapelował w niedzielę sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin podczas Święta Dziękczynienia w Wilanowie.

Zwracając się do polskich rodzin, kard. Parolin apelował o to, by nie bały się one świętości.

- Jakże ważne jest dziś, by chrześcijańskie rodziny były święte. Niech będą miejscem, gdzie można doświadczyć miłości Boga do wszystkich ludzi. Jestem świadomy, że w Polsce są liczne świadectwa rodzin świętych, wiernych Chrystusowi i Kościołowi. Za to szczerze wam bardzo dziękuję, także w imieniu papieża Franciszka. Jestem także świadomy trudności, jakie spotykają rodziny i wiele osób, by otworzyć się na życie i pozostać wiernym przymierzu małżeńskiemu aż do końca. Odwagi! Bóg niczego nie odbiera, ale napełnia nas łaską, jeśli Mu zaufamy. Zachęcam was, byście oddali się Bożej Opatrzności i byście nie bali się przyjąć dzieci, którymi Bóg chce was obdarzyć - zachęcał watykański hierarcha.

Dla rodzin i dzieciaków

Poza obchodami religijnymi przygotowano liczne atrakcje - m.in. grę rodzinną "Jan Paweł II - święty dookoła świata". Będzie ruchomy "Teatr XXI wieku" w odsłonie 24 scen biblijnych i historycznych. W powstającym Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego wyświetlany będzie film o przyszłej ekspozycji stałej tej placówki.

Podziękowanie za wsparcie

W Święto Dziękczynienia w parafiach na terenie całej Polski jest prowadzona także zbiórka pieniędzy na budowę Świątyni Opatrzności Bożej.

Podczas konferencji prasowej zapowiadającej obchody święta Prezes Zarządu Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł powiedział, że dzięki wsparciu darczyńców udało się zebrać w ubiegłym roku 20 mln zł na budowę Centrum - możliwe było ukończenie wielu etapów prac, m.in. związanych z kopułą, potężnymi świetlikami, izolacją przeciwwodną czy rozpoczęcie prac nad ociepleniem i wyłożeniem kamieniem elewacji oraz wstawieniem pierwszych okien.

Podkreślił też, że nastąpił znaczny postęp prac w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Prowadzone są prace związane przy poziomej elewacji muzeum od strony północnej - w postaci podwieszonego sufitu.

Kard. Nycz wyraził podziękowanie wszystkim darczyńcom z całej Polski i spoza granic, którzy "każdego dnia przyczyniają się do wspierania tego Wotum Narodu, które będzie służyło przyszłym pokoleniom". Jak powiedział hierarcha, jego wielkim pragnieniem jest, aby w 2016 roku papież Franciszek mógł poświęcić Świątynię Opatrzności Bożej oraz wejść do nowo otwartego Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Szczegółowy program obchodów wydarzenia:

14:00 – 21:00 Występy artystów: Alicja Majewska, Stan Borys, Wilki, Jula, Ryszard Rynkowski, Moja Rodzina

15:00 – 16:00 Koncert z udziałem śpiewających dzieci oraz znanych artystów: Jolanty Fraszyńskiej, Pawła Królikowskiego, Krzysztofa Respondka, Rafała Cieszyńskiego, Katarzyny Żak, Joanny Trzepiecińskiej, Tomasza Stockingera, Joanny Moro, Katarzyny Zielińskiej

21:00 – Wspólny śpiew i modlitwa uwielbienia

21:30 – Nabożeństwo czerwcowe

21:37 – Iluminacja świątyni; zakończenie

Święto Dziękczynienia od 2008 r. obchodzone jest w pierwszą niedzielę czerwca:

PAP, kś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Krytyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2014 06:23 ~Krytyk

  Czemu faceci w kieckach moga swobodnie paradowac po miescie i nazywa sie to nowa tradycja????

 • Krytyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2014 03:00 ~Krytyk

  Kosciol sie zmienia!!! A tradycja zawlaszczania swiat pozostaje!!! Co sie da to zmarginalizowac i wymazac a do czegro plebs jest przywiazany nadmiernie i wyplenic sie nie da to stworzyc nowe wlasne "wazne" koscielne bla bla bla… jak to ma w tradycji od okolo 2 000 lat :-)))

 • Pawel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2014 19:45 ~Pawel

  Tak bardzo dziekuje policjantowi ktory nie chcial przepuscic mnie z mama 10 metrow przed procesja do szpitala...
  Dziekuje za komentarz : Prosze sobie postawic samochod i isc.

  I zero tlumaczenia ze musze sie dostac biegiem na izbe przyjec. Jego to nie obchodzi .

 • Dorota

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2014 19:38 ~Dorota

  Panie Boże dziękuję Ci za to, że jestem w kościele, za to że bez Ciebie nie wyobrażam sobie życia. Nie odchodź proszę. Przyjdź, zostań, bądź

 • WIDZĄCY INACZEJ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2014 18:45 ~WIDZĄCY INACZEJ

  A ja mam szczebel z drabiny św.ONUFREGO która mu się przyśniła !!!

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2014 18:43 ~warszawiak

  Nowe 'tradycje' zaczynają nam pączkowac! Żenada!

 • Barykady

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2014 18:39 ~Barykady

  mattin~mattin

  Chore społeczeństwo które obłudnie wierzy w tą hipokryzje potrzebną do zarabiania brudnej kasy.Jak ktoś z chęci propagowania zdrowia i radości wśród społeczeństwa organizuje np.maraton lub masę krytyczną to jest wielki lament Jak to jest źle bo owieczki,słoiki i lamingi nie mogę jechać do kościoła nowym autem na 20lat w kredycie-ale pokazać się trzeba. Ludzi tak wspaniałych i kochających bliźniego tak bardzo że jak by mogli to by wbili biegaczowi nóż w plecy- mowa o katolikach którzy tak sławią dobro...Dziwny kraj chorych ludzi którzy nie mają własnych wartości dlatego tak łatwo im włożyć tą całą obłudę!

  Pieprzyć nidzielne pokazywanie się w kościele. Protesty przeciwko blokowaniu naszego miasta w weekendy wynika z tego, że to jedyne dni, kiedy można zrobić coś dla siebie, a z domu wyjść nie można. Nie pisze się LAMINGI, erudyto !

 • Dżihad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2014 18:34 ~Dżihad

  Trzeźwy rzeczy osąd~Trzeźwy rzeczy osąd

  Odwalcie się od katolików. Są potrzebni. Natura nie znosi próżni, więc gdy znikną, w ich miejsce pojawią się dżihadziści z Allah Akbar na ustach. Chyba nie sądzicie, że multi-kulti, albo kochający inaczej was przed nimi ochronią? Z dwojga złego wolę procesje niż zgodne z szariatem kamienowanie.

  A kto kogo będzie kamienował ? W Polsce nie ma wielu muslimów, którzy mogliby stosować prawo szaria. No, chyba, że w ramach poprawności polityczne nawpuszczamy tu wielu dżihadystów, ale oni, na szczęście nie bardzo się do tego palą. Jednak meczet już zbudowali w Warszawie.

 • TO_JA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2014 17:21 ~TO_JA

  pewnie drogami rowerowymi też

 • Linda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2014 16:43 ~Linda

  A czy Kościół nie dziękował też czasem za działalność Komisji Majątkowej, bo nieżle się dzięki niej obłowił?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »