Informacje

03.05.2014 12:08 uroczystości w śródmieściu

Święto 3 maja w stolicy. Orkiestra z Węgier i defilada

SERWISY:


Na pl. Zamkowym odbyła się w sobotę uroczystość z okazji święta narodowego przypadającego w 223. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Zgromadzeni wysłuchali przemówienia prezydenta Bronisława Komorowskiego. Zobaczyli też defiladę wojskową.

Prezydent przybył na pl. Zamkowy i zgodnie z ceremoniałem wojskowym dokonał przeglądu pododdziałów; odśpiewano hymn państwowy.

Orkiestra z Węgier

Scenariusz uroczystości przewiduje też odczytanie preambuły Konstytucji 3 maja, oddanie salutu armatniego złożonego z 21 wystrzałów oraz odśpiewanie pieśni "Witaj majowa jutrzenko". Potem głos zabrał prezydent Komorowski.

Nie ma wolności bez nowoczesności - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski w czasie centralnych obchodów 223. rocznicy Konstytucji Trzeciego Maja na Placu Zamkowym w Warszawie. Nawoływał, by - pamiętając o prapradziadach - szanować twórców współczesnej wolności.

Jak podkreślił Komorowski, świętujemy 25 lat trudnego, ale owocnego procesu modernizacji kraju, rozpoczętego w 1989 r. od "skutecznego zerwania pojałtańskich uzależnień od Wschodu i od wyznaczenia strategii dążenia przez Polskę do świata Zachodu i Europy", która doprowadziła nas do tego, że od 15 lat jesteśmy w NATO, a od 10 lat - w Unii Europejskiej.

Defilada i orkiestra

Po przemówieniu odbyła się defilada pocztów sztandarowych oraz kompanii i orkiestry reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Ok. godz. 13.30 przed Pałacem koncert ma dać orkiestra wojskowa z Węgier.

W uroczystości na pl. Zamkowym biorą udział m.in. premier Donald Tusk, marszałkowie Sejmu i Senatu: Ewa Kopacz i Bogdan Borusewicz, generalicja oraz duchowni.

Tuż przed uroczystością mieszkańcy Warszawy i turyści zgromadzeni mimo deszczu i chłodu wokół pl. Zamkowego mogli posłuchać koncertu orkiestry wojskowej z Siedlec.

W sobotę rano prezydent wziął udział w mszy św. za ojczyznę w archikatedrze św. Jana na Starym Mieście. Natomiast przed południem na Zamku Królewskim Komorowski wręczył odznaczenia państwowe.

PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • klki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2014 07:01 ~klki

  tylko politykom w głowie bale ordery picie na umiar wydawanie ogromnych nie swoich pieniedzy na to . tylko im zabawa w głowie . a naród niech zdycha z głodu. niech popełniają samobojstwa z nedzy a co tam im to obchodzi . niech dzieci i emeryci płaczą z głodu i braku pieniedzy na rechabilitacjie czy nawet na chleb a co to ich obchodzi.gówno nas narodowi obchodzi to .dopiero oczy politycy otworzą jak zobaczą swoje wyniki wyborcze bo tylko głupek zagłosuje na platforme o niezdrowym umyśle . jest już 15 procentowa przewaga prawa i sprawiedliwości nad tą przekletą platformą obywatelską .

 • Wesoły_Romek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.05.2014 10:24 ~Wesoły_Romek

  zwir~zwir

  Dlaczego na Zamkowym? Plac Piłsudskiego jest bardziej reprezentatywny, a 3 Maja jest raz do roku. Czy w następnym roku można zorganizować to święto tak jak przed laty?

  A może ja nie chcę ciągle uroczystości na pl. Piłsudskiego??
  Tak samo tego zbiegowiska 10 każdego miesiąca przed Pałacem Prezydenckim??

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.05.2014 10:23 ~nick

  zamka~zamka

  dlaczego na Zamkowym?

  A wiesz może to, iż Zamek Królewski był miejscem obrad nad Konstytucją 3 maja?
  Więc, żeby to upamiętnić jest robione na pl. Zamkowym.

 • klki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.05.2014 07:22 ~klki

  a co to za świeto? jaka konstytucjia .niepodległośc . od czego .? nigdy nie byliśmy niepodlegli i nie bedziemy . wolnośc jaka wolnośc? wolnosc to ma polityk mający pieniądze .i kombinator złodziejski .w tym kraju nie ma nie było i nie bedzie wolności. to kraj przeklety przez samego boga.w tym kraju rządził złodziej rządzi złodziej i bedzie rządził złodziej i korupcjant .dlatego dla tego kraju nie ma co sie poświecac .trzeba spieprzac jak najdalej . żaden patryjotyzm . patryjotyzm mi zabrał tusk z komorowskim. i milionom ludzi.w d... mam takie świeto . ten dzien powinnien byc przekletym .co to za swieto jak w tym kraju panuje głód smród złodziejstwo korupcjia i morderstwa na bardzo szeroką skale głodową bo ludzie popełniają samobójstwa z nedzy i głodu . i czym sie chwali komorowski? nie wsyd mu ?

 • zwir

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.05.2014 21:38 ~zwir

  Dlaczego na Zamkowym? Plac Piłsudskiego jest bardziej reprezentatywny, a 3 Maja jest raz do roku. Czy w następnym roku można zorganizować to święto tak jak przed laty?

 • zamka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.05.2014 17:42 ~zamka

  dlaczego na Zamkowym?

 • obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.05.2014 16:56 ~obserwator

  Żołnierze w deszczu stali kilka godzin, a prezydent na przegląd pododdziałów miał asystenta z parasolem... Mógł już sobie w geście solidarności darować.

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.05.2014 13:53 ~jar

  JMS~JMS

  Defilada? Chyba imitacja defilady...i to bardzo słaba. Cóż - jaki rząd, taka defilada

  MALKONTENT!

 • JMS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.05.2014 13:12 ~JMS

  Defilada? Chyba imitacja defilady...i to bardzo słaba. Cóż - jaki rząd, taka defilada

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »