Informacje

25.12.2011 11:47 pasterki w warszawie

"Święta Bożego Narodzenia są świętami serca"

- Święta Bożego Narodzenia są przede wszystkim świętami serca. To także święta rodziny; pamiętajmy, że bez troski o rodzinę nie rozwiążemy współczesnych problemów - mówił metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz podczas uroczystej pasterki. Z kolei w Katedrze Polowej Wojska Polskiego biskup polowy żłozył życzenia polskim żołnierzom przebywającym na zagranicznych misjach wojskowych.

Metropolita warszawski odprawił pasterkę w kościele św. Ignacego Loyoli na Placówce, gdzie poświęcił nowo wybudowaną kaplicę Matki Bożej Fatimskiej.

Podczas kazania podkreślił, że św. Franciszek, który zachęcał ludzi do obchodzenia Bożego Narodzenia, w ten sposób chciał pokazać prostotę Boga, który objawia się nam jako dziecko. - Tylko na kolanach i tylko w pokorze człowiek może poznać pokornego Boga - powiedział kard. Nycz.

Zaznaczył, że Bóg objawił się człowiekowi, by być światłem, bo ludzie kroczyli w ciemnościach. Dodał, że także współczesny świat ma swoje ciemności, takie jak wojny czy strefy biedy. - Jezus przychodzący na świat jako dziecko mówi nam: możecie mi pomagać, bo wszystko co robicie jednemu z braci moich najmniejszych, robicie też mnie - mówił metropolita warszawski. Podkreślił, że święta Bożego Narodzenia są przede wszystkim świętami serca.

Dodał, że aby uwierzyć w Boga trzeba zejść z "piedestałów współczesności", takich jak radykalny racjonalizm, który neguje potrzebę istnienia wiary, pycha, pewność siebie, przekonanie, że wszystko potrafimy sami i Pan Bóg nie jest nam potrzeby. - Żeby przyjąć światło, trzeba być posłusznym Bogu i pełnym zaufania, że tylko Bóg i Jego święte prawo może rozwiązać wszystkie problemy, także te, które stają przed nami w ostatnich miesiącach, kiedy jesteśmy nieustannie straszeni kryzysem - mówił kard. Nycz.

Łączenie z żołnierzami

Z kolei podczas pasterki w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, biskup polowy Józef Guzdek i gen. Jerzy Michałowski z dowództwa operacyjnego WP złożyli życzenia świąteczne polskim żołnierzom przebywającym na zagranicznych misjach wojskowych, podczas telemostu. Ponadto msza została odprawiona w intencji poległych żołnierzy w Afganistanie.

bf/PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • linuks

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.12.2011 10:54 ~linuks

  Do ~Olo, po co powtarzasz bzdurne frazesy o wymordowaniu milionów przez kościół?! Ja wiem, że jak powiedział Goebels kłamstwo powtórzone 1000 razy staje się prawdą, ale ja w to nie wierzę. Wszyscy mówią o milionach, prawda jest taka, że było ich mniej, poza tym nie można porównać sytuacji w średniowieczu do obecnych czasów. Nie chcę powiedzieć, że kościół był święty, bo nie był, ale utrwalanie stereotypów jest głupotą.

  Arabowie nienawidzą nas bo mają to wpisane w Koran i nie dojrzeli do tego, że każda księga religijna opisuje świat w postaci symboli i alegorii, więc patrząc obiektywnie są na etapie wojen krzyżowych, należy przy tym zauważyć, że to opinia nie o wszystkich, ale o tych, którzy zabijają w imię religii.

  I na koniec, to właśnie kościół katolicki jest jedynym, który przeprosił za swoje błędy i pewnie dlatego jest gnębiony, bo pokazał w pewien sposób słabość, bo wszyscy wierzą, że słabi przepraszają. Żadna inna wielka religia nie przeprosiła za swoje błędy, więc co jak co myślę, że ludzie, którzy nie mają nic wspólnego z tamtymi ofiarami powinni wybaczyć (o ile mają co), a na pewno nie używać tego argumentu

 • Stołeczny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.12.2011 00:01 ~Stołeczny

  Kościół dawno przeprosił za swoje grzechy i to ze ŚREDNIOWIECZA a nie XXI wieku! Każdego dnia w Indiach, Nigerii itd giną DZIESIĄTKI CHRZEŚCIJAN!

  Znana sprawa Nigeryjki z przed wielu lat. Została ona zgwałcona za co MILI ją ... UKAMIENIOWAĆ! gdyż... dopuściła się cudzołódzstwa... kobieta ma brzuch, facet ucieknie nie ma dowodów i jest pieknie.

  W islamie po rozwodzie ponownie mozna sie pobrac po 10 latach. ona została wzieta siła i stalo sie to chyba po 4 latach, 6 wczesniej.

  Religia przyjaźni? posluchaj co moiwa polskie kobiety zakochane w Arabach jak sa traktowane? archiwalne nagrania Drzyzgi.

  Pisze sie Boga wielką literą. Z małej mozesz pisac o swoim hobby jak net a nie o Tym Kims.

  Masz bardzo waska WIEDZE. Chrzescijanie tak jak i Zydzi byli przesladowani od samego poczatku. Jezusa chcieli zabic juz po narodzinach, tak jak i inne dzieci.

  Idz szerz swe klamliwe idelay w Polityce Krytycznej, NIE, Trybunie itd...

 • Olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.12.2011 18:25 ~Olo

  W imię twojego boga wymordowano tylu ludzi, że zbrodnie komuny i faszyzmu to przy tym zaledwie chuligańskie wybryki. Myślisz, że Arabowie was nienawidza, bo im tak Mahomet kazał? Mają ku temu powody! A Mruk nie marnuje czasu. Warto próbować, może chociaż jeden z was sie uwolni z niewoli ciemnoty!

 • Stołeczny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.12.2011 14:20 ~Stołeczny

  Nawet w Te Szczególne dni nie potraficie sobie darować. Mowa właśnie o komentarzu drugiej wpisującej się tu osoby. Bez Boga świat byłby wiele gorszy. Ostrzegał nas o obu wojnach i innych tragizmach podczas objawień dzieciom w Fatimie, ale ludzie się śmiali i mieli to w poważaniu. Wiele lat wstecz Bóg ostrzegał Noego, że jako jedyny wraz z rodziną przyjaciółmi i innymi bogobojnymi zostaną uratowani i że, dojdzie do potopu. Ludzie też nie wierzyli.

  Wieża Babel to własnie chciejstwo być bardzo blisko Pana, chcąc być mądrzejszym od Niego. Za to też ich Skarał. Apokalipsa Św. Jana do końca lat 90. wykonała się w 90%. Pozostałe 10% od tamtego czasu się wypełniło lub się wypełni w późniejszym terminie.

  Mowa o czerwonym smoku, to symbol komunizmu, o jakim nikt nie myślał na początku XX wieku, nie mówiąc już o czas Chrystusa. Biblia to ponad czasowa Księga.

  Tak samo jak i antychryst. W Biblii nie ma podane jak on będzie wyglądał. Czy będzie to prawdziwy diabeł, czy zwolennik muzyki metalowej z satanistycznycm przekazem gdzie pod jego wpływem dopuści się zbrodni w imię swych przekonań, czy fundamentalista.

  Nie oszukujmy się, ale zamach na WTC w 2001 nie był tylko zamachem na najpotężniejsze światowe mocarstwo, ale przede wszystkim na świat chrześcijański.

 • linuks

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.12.2011 14:05 ~linuks

  Do ~Mruk, skoro nie wierzysz to po co marnujesz czas i piszesz komentarze o wierze na forum?! Nie szkoda Ci czasu?!

 • Mruk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.12.2011 12:21 ~Mruk

  ... bo ludzie kroczyli w ciemnościach... Tak, zstąpił, umarł i już ludzie kroczą jasną ścieżką miłości i braterstwa!

  Czy już nie pora skończyć z tymi bzdetami, bajkami i ciemnotą?

 • ui

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.12.2011 12:13 ~ui

  ale kontrast , Jezus w żłobie a ksiądz w złocie - brawo !

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »