Informacje

08.04.2016 20:21 duży pożar w Józefowie

Świdermajer poszedł z dymem. Strażacy walczyli siedem godzin

SERWISY:


W nocy w podwarszawskim Józefowie spłonął dom w stylu świdermajer. Akcja gaśnicza przy ul. Rejtana trwała aż siedem godzin. – Ogień był bardzo rozległy. Spłonęło 2/3 budynku, pozostała część nie nadaje się do zamieszkania – informuje rzecznik otwockiej straży.

– Informację o zdarzeniu otrzymaliśmy w piątek nad ranem, o godzinie 4.02. Akcja zakończyła się o 11.09. Na miejscu było dziewięć jednostek, które liczyły łącznie 39 osób. W gaszeniu wzięło też udział osiem jednostek ochotniczych straży, czyli kolejne 38 osób – opisuje brygadier Krzysztof Tuszowski ze straży pożarnej w Otwocku.

– Nie wszyscy byli na miejscu w tym samym czasie. Podczas akcji nastąpiła zmiana obsady. Podstawiliśmy nowy samochód i wymieniliśmy ludzi – dodaje.

17 mieszkańców

Budynek był wykonany z drewna. – Dość duży. Miał 24 metry długości i 11 metrów szerokości. Był wysoki na 4 metry – precyzuje strażak. – Mniej więcej 2/3 świdermajera spłonęło, a reszta została zalana podczas akcji gaśniczej. Płonęły ściany i poddasze – mówi.

"W dalszej części akcji, po ugaszeniu budynku, przystąpiliśmy do jego rozbiórki, gdyż konstrukcja była bardzo nadpalona i groziła zawaleniu" – czytamy na stronie OSP Świdry Małe, która też brała udział w akcji.

W budynku zameldowanych było 17 osób. Jak informuje Tuszyński, nikomu nic się nie stało. Wszyscy wyszli na zewnątrz przed przybyciem straży pożarnej.

Pożary świdermajerów

W ostatnich latach spłonęło wiele świdermajerów w Otwocku, Józefowie czy Wawrze, część z nich w niewyjaśnionych okolicznościach. O ostatnim informowaliśmy na początku kwietnia. Do pożaru doszło w Wawrze, również w nocy. Z ogniem walczyło tam sześć zastępów strażackich. Z domu została sterta desek.

Świdermajer to styl domów letniskowych, które powstawały na przełomie XIX i XX, głównie na linii otwockiej. Drewniane budynki charakteryzują się m.in. bogato zdobionymi werandami. Po II wojnie światowej dawne pensjonaty masowo przekształcono w mieszkania komunalne. Nieremontowane popadały w ruinę.


kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Sebulba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2016 18:50 ~Sebulba

  Ktoś je wciąż podpala, masakra jakaś

 • zyg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2016 17:55 ~zyg

  Więcej namysłu w komentarzach!Przyjmiecie pogorzelców do siebie?

 • panstwo_marionetkowe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2016 15:32 panstwo_ma…

  Po co wszystkie swider-majery sa zabytkami? Wystarczy, aby miasto zostawilo dwa i zrobilo tam muzeum. Wtedy nie dochodzilo by do pozarow. Konserwator blokuje rizwoj miasta. Normalna rzecza jest zastepowanie starego nowym. Zabytkami sa starowki a nie cale miasta.

 • anty_błazen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2016 14:17 ~anty_błazen

  2 tygodniowo, dobry wynik.

 • Jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2016 12:37 ~Jan

  Obecna władze Józefowa, pozbywają się starych przedwojennych budynków celowo aby plac sprzedać i w tym miejscu ktoś bogaty mógł wybudować sobie, ekskluzywną willę, bo to się bardziej miastu opłaca.

 • astro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2016 11:04 ~astro

  Aaaaaa~Aaaaaa

  Czekamy kiedy konserwator Jezierska równie wściekle, jak atakuje władze Warszawy i Stołecznego Konserwatora Zabytków, zatakuje władze Józefowa i samą siebie za dopuszczenie do zniszczenia domu.

  To ona podpaliła czy ktoś z jej znajomych?

 • zielona pyra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2016 06:33 ~zielona pyra

  Obecna, zaskarżona do unieruchomionego Trybunału Konstytucyjnego ustawa o zabytkach zmusza właściciela domu mieszkalnego do załatwiania pozwolenia na budowę na zwykłe MALOWANIE ŚCIAN !!! Nie dziwię się że zabytkowe domy mieszkalne płoną coraz częściej

 • jolkaza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2016 04:37 ~jolkaza

  Teren atrakcyjny, to po co komu zabytki, jak w to miejsce, może postawić , co innego. Obecnie te baraki, nie przedstawiają żadnej wartości, skoro można je podpalać. Ciekawe, do kogo należy ten teren, bo paluchy czyjeś były w tym maczane i to nie ulega wątpliwości.

 • Czupur

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2016 00:11 ~Czupur

  majk~majk

  Kto niszczy te zabytki, chyba nie ISIS?

  PISIS ;)

 • Aaaaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2016 00:02 ~Aaaaaa

  Czekamy kiedy konserwator Jezierska równie wściekle, jak atakuje władze Warszawy i Stołecznego Konserwatora Zabytków, zatakuje władze Józefowa i samą siebie za dopuszczenie do zniszczenia domu.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »