Informacje

27.10.2014 20:00 We wtorek wielkie otwarcie

Światowe media: Polska bardziej przyjazna Żydom niż inne kraje Europy

SERWISY:

We wtorek wielkie otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Na ten dzień zaplanowano uroczystości z udziałem prezydentów Polski i Izraela. Ale światowe media o walorach muzeum piszą już od kilku dni, a przy okazji zauważają, że "Polska jest teraz bardziej przyjazna Żydom niż inne kraje Europy Zachodniej, gdzie antysemityzm znowu jest widoczny".

Z okazji otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich, które stanęło na warszawskim Muranowie, w centrum dawnego żydowskiego getta, światowe media przypominają wielowiekową tradycję Żydów w Polsce, których pozostała "śladowa mniejszość".

- Niemcy zniszczyli ten kraj. Mało który z żydowskich Izraelczyków nie wzdrygnie się, kiedy słyszy słowo 'Polska'. Dla nich Polska to Auschwitz, Treblinka, Majdanek. Warszawskie getto. Pogrom w Kielcach. Antysemicka kampania rządu Gomułki w 1968. Dla większości z nich Polska jest wciąż jedynym w swoim rodzaju cmentarzem - zauważa Hannah Lühmann, dziennikarka niemieckiego dziennika "FAZ".

Zwiedzając lśniący szklanymi elewacjami gmach muzeum, którym się zachwyca ("przestrzeń, światło, naturalne materiały, dbałość o każdy szczegół"), jednocześnie pisze, że naprawdę ma się wrażenie zanurzenia się w historii.

- Polsce często się zarzuca, że ciężko przychodzi jej rozliczenie się z przeszłością. To satysfakcjonujące, że nowe żydowskie muzeum, znajduje jasny i wiarygodny język, kiedy mówi o obchodzeniu się z przeszłością, o dziedzictwie żydowskiej kultury i jej odradzającej się w Polsce obecności - pisze autorka artykułu.

Narodowa tęsknota

Również "New York Times" ocenia, że staliśmy się bardziej przyjaźni Żydom. - Podczas, gdy antysemityzm znowu stał się bardziej widoczny w całej Europie, coś zupełnie innego rośnie w ogromnym budynku w centrum Warszawy - ocenia Rick Lyman.

Dziennikarz wylicza, że w 1939 roku w naszym kraju było 3,5 miliona Żydów, wojnę przeżyło około 300 tysięcy z nich, ale 90 procent wyemigrowało, głównie do USA i Izraela. Teraz liczba Żydów mieszkających w Polsce to ok. 25 tys. I - jak zauważa rozmówca Lymana - być może dlatego, że jest ich tak mało, żydowskość nie jest problemem w codziennym życiu większości Polaków.

Jest jeszcze jeden powód. - Od upadku komunizmu w Polsce pojawiła się swego rodzaju narodowa tęsknota, aby odzyskać część zapomnianej przeszłości, której dominującą częścią byli Żydzi i kultura żydowska - podsumowuje dziennikarz.

Nie chodzi o śmierć, lecz o życie

"Jerusalem Post" potwierdza to przekonanie: "Wraz z nowym muzeum Polska stara się odzyskać zapomnianą przeszłość, gdy była rajem dla Żydów". Izraelski dziennik stwierdza nawet, że nasz kraj jest teraz bardziej przyjazny niż wiele państw Europy Zachodniej.

- Żydzi są bici na ulicach w Niemczech, Francji czy Skandynawii, gdzie synagogi są palone, tu nie ma żadnej z tych rzeczy. Myślę, że teraz bezpieczniej chodzić po Warszawie w jarmułce niż w niektórych dzielnicach Paryża - mówi Piotr Kadlcik, wiceprezes Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.

Natomiast BBC cytuje prof. Barbarę Kirshenblatt-Gimblett, Żydówkę polskiego pochodzenia, dyrektorkę ekspozycji inaugurującej działalność Muzeum Historii Żydów Polskich. - To muzeum jest inne niż wszystkie porównywalne projekty, ponieważ nie chodzi w nim o śmierć, lecz o życie, o tysiąc lat żydowskiej obecności w Polsce, zanim weszli do niej Niemcy. Mamy moralny obowiązek pamiętać nie tylko, jak Żydzi zginęli, ale także jak żyli, bo teraz świat wie więcej o tym, jak umarli - deklaruje Kirshenblatt-Gimblett.

Zgadza się z tym podejściem m.in. "The Economist", który chwali Polskę za to, że "przeżywa nieoczekiwany renesans kultury żydowskiej". "Nowe Muzeum Historii Żydów Polskich powinno zintensyfikować światową debatę na temat, jak należy myśleć o muzeach przedstawiających zagadnienia tożsamości narodowej" - zauważa.

 

Muzeum za 67 mln dolarów

Na otwarcie placówki przewidziano nie tylko uroczystości z udziałem prezydentów Polski i Izraela, ale wiele atrakcji artystycznych. Będzie m.in. koncert legendarnego nowojorskiego klarnecisty Davida Krakauera, spektakl muzyczny "My, Żydzi Polscy" w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego, a na finał wieczoru występ Tomasza Stańki, który wykona napisaną specjalnie dla muzeum suitę "Polin".

Od wtorku będzie można oglądać stałą wystawę "1000 lat historii Żydów polskich", która zajmuje podziemny poziom muzeum i składa się z ośmiu galerii na powierzchni ponad 4 tys. metrów kwadratowych.

- Towarzyszyć jej będą wystawy czasowe. W budynku znajdują się także m.in. już przygotowane sale projekcyjne i warsztatowe Centrum Edukacyjnego oraz wielofunkcyjna sala: audytoryjna, kinowa i koncertowa - informują organizatorzy.

Muzeum Historii Żydów Polskich, którego koszt to 67 mln dolarów, powstało naprzeciwko Pomnika Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie przy ul. Anielewicza 6. Inicjatorem jego utworzenia było Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny. W 2005 roku ogłoszono werdykt jury na projekt muzeum, który wygrał fiński architekt Rainer Mahlamaki.

>>CZYTAJ NA TVN24.PL<<

am/aj/lata

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2016 19:23 ~polak

  poland has no friends !!!! polska nie ma przyjaciol !!! ONLY ENEMIES !!!- TYLKO WROGOW !!!

 • Szybko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.10.2014 13:11 ~Szybko

  waw~waw

  Przedwojenne komunalne kamienice -100% własność miasta w rozsypce, a hgw wywaliła kasę na Muzeum Historii Żydów

  Jeszcze parę żydowskich kamienic ostało się w stanie, w jakim wyszły z wojny, n.p. przy Placu Grzybowskim. Co ma znaczyć ta opieszłośc ? Należy je od podstaw wyremontować i oddać spadkobiercom.

 • sada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.10.2014 11:51 ~sada

  aj waj Polska nie wasz kraj

 • Ofiara

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.10.2014 10:07 ~Ofiara

  staruch~staruch

  Polska najbardziej oskubanym krajem Europy - taki powinien byc tytuł. Żaden inny kraj nie został tak ograbiony (i nadal jest grabiony) przez naród któremu Polacy fundują muzea jako miejsca pamięci. Ale jak powiedział w Knesecie tow. Bolek -"Polacy to głupi naród".

  Ostatnio naczelny rabin Polski bardzo ostro protestował przeciwko zakazowi rytualnego uboju zwierząt. Uznał to za spisek antysemicki.

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.10.2014 09:57 ~Xavery

  staruch~staruch

  Polska najbardziej oskubanym krajem Europy - taki powinien byc tytuł. Żaden inny kraj nie został tak ograbiony (i nadal jest grabiony) przez naród któremu Polacy fundują muzea jako miejsca pamięci. Ale jak powiedział w Knesecie tow. Bolek -"Polacy to głupi naród".


  Czytając takie komentarze jestem skłonny w dużej mierze przyznać rację domniemanemu "Bolkowi" do spółki z C.K Norwidem który wyeksplikował podobną myśl w nieco bardziej wysublimowanej formie.

 • staruch

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.10.2014 09:21 ~staruch

  Polska najbardziej oskubanym krajem Europy - taki powinien byc tytuł. Żaden inny kraj nie został tak ograbiony (i nadal jest grabiony) przez naród któremu Polacy fundują muzea jako miejsca pamięci. Ale jak powiedział w Knesecie tow. Bolek -"Polacy to głupi naród".

 • scand

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.10.2014 08:55 ~scand

  tom~tom

  "SCAND" - baaardzo delikatnie powiedziane!
  Gdyby mój komentarz był bardziej dosadny,mogłaby zadziałac cenzura.Ty i inni myslacy ludzie wiedzą jak ta relacja wyglada w realu.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.10.2014 08:42 ~Warszawiak

  Między innymi takie działania jak to powodują, że coraz mniej czuję się warszawiakiem (pomimo,że jestem tu urodzony)i coraz mniej czuję się polakiem we własnym kraju. Zawdzięczam to politykom przez ostatnie 25 lat. Wszystko robią aby wszyscy Polacy tak się czuli. Czy w takim razie jest jakiś sens brać udział w wyborach?

 • kannonball

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.10.2014 07:59 ~kannonball

  Koszt tego kloca to 230 mln. Z czego Warszawa i Min. Kultury dołożyli po 90 mln zł (łącznie 180 mln). Czyli miasto dało prawie tyle ile pójdzie na remonty mazowieckich dróg w 2015 r (96 mln zł).

  Dodam że za taką kwotę można było wyremontować kilka ulic w stolicy. I przynajmniej 2-3 większe ulice. Sam koszt Świętokrzyskiej to około 42 mln zł.

  Za te 90 baniek można było kupić też około 60 autobusów przegubowych.

  W zamian za te dziadostwo co dostaniemy? Nic, tylko podziękowanie, bo na wdzięczność nie mamy co liczyć, nie od nich...

 • tom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.10.2014 06:36 ~tom

  "SCAND" - baaardzo delikatnie powiedziane!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »