Informacje

30.11.2017 11:26 nowe bożonarodzeniowe atrakcje

Świąteczny skład metra i zimowy pokaz świateł na Podzamczu

SERWISY:

 

Jak co roku, wraz z początkiem grudnia, w przestrzeni miejskiej pojawią się świąteczne dekoracje, a na mieszkańców będą czekały atrakcje przybliżające atmosferę Bożego Narodzenia.

Świąteczna iluminacja rozbłyśnie na warszawskich ulicach dopiero 9 grudnia. Jednak już tydzień wcześniej rozpoczną się pierwsze wydarzenia związane z Mikołajkami i nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia.

Chatka świętego Mikołaja i dekorowanie pierników

Na Rynku Starego Miasta stanie chatka świętego Mikołaja, w której elfy poprowadzą warsztaty robienia świątecznych skarpet i dekorowania bombek. Na najmłodszych czekał będzie Mikołaj, z którym będzie można zrobić sobie świąteczne zdjęcie w fotobudce. Warsztaty będą odbywały się od 2 do 6 grudnia w godzinach 12-19.

Na Krakowskim Przedmieściu powstaną dwa stoiska, na których będzie można stworzyć świąteczne prezenty dla najbliższych - własnoręcznie ozdabiane lukrem pierniki i autorskie kartki pocztowe z życzeniami. Pierwsze stoisko zlokalizowane będzie obok kościoła świętej Anny. Będzie czynne w weekendy 2-3 i 16-17 grudnia w godzinach 12-19. Drugie znajdzie się koło pomnika Kopernika w weekend 9-10 grudnia, między godziną 12 a 19.

Dodatkowo w niedzielę, 3 grudnia na placu Zamkowym organizowany jest "Flashmob świąteczny", czyli wspólne śpiewanie kolęd z Orkiestrą Nadarzyn i solistami - Anną Judycką i Andrzejem Zagdańskim. Wydarzenie rozpocznie się o 11.30, a jego celem będzie zaangażowanie do kolędowania wszystkich, którzy znajdą się w tym czasie w okolicy Zamku Królewskiego.

Metro przybrane świątecznymi ozdobami

Po raz pierwszy do celebrowania świątecznej atmosfery włącza się Metro Warszawskie. Od 6 grudnia, na pierwszej linii pojawi się specjalny skład ozdobiony świątecznymi dekoracjami. Będzie kursował regularnie według rozkładu codziennego do 6 stycznia 2018 roku. W Mikołajki, dwa kolejne weekendy oraz 20 i 21 grudnia w świątecznych wagonach będzie można spotkać animatorów. Między godziną 14 a 16 będą oni przypominać pasażerom, jak ważne są małe grzecznościowe gesty podczas wspólnych podróży.

Inauguracja świątecznej iluminacji

Inauguracja świątecznej iluminacji na ulicach Warszawy zaplanowana jest na 9 grudnia. Na Krakowskim Przedmieściu, na spacerowiczów czeka występ Warszawskiego Chóru Chłopięcego oraz Teatru AKT - tuż obok pomnika Kopernika. Z kolei w okolicy placu Zamkowego będzie można usłyszeć świąteczną muzykę w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Mykanowa.

Główną osią iluminacji świątecznych tradycyjnie będzie Trakt Królewski – od placu Zamkowego, przez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, plac Trzech Krzyży i Aleje Ujazdowskie aż do Belwederu i ul. Agrykoli. Świątecznej metamorfozie poddane zostanie Stare i Nowe Miasto, od Rynku Starego Miasta przez ul. Świętojańską, ul. Piwną, ul. Zapiecek aż do ul. Nowomiejskiej, Barbakanu, Podwala, ul. Freta i Mariensztatu.

Iluminacji nie zabraknie na ul. Mokotowskiej, placu Bankowym, ul. Marszałkowskiej (od ul. Królewskiej do pl. Konstytucji), placu Grzybowskim, ul. Emilii Plater, ul. Świętokrzyskiej (od ronda ONZ do ul. Marszałkowskiej), Al. Jerozolimskich (od Dworca Centralnego do ronda Waszyngtona wraz z mostem Poniatowskiego).

Świetlnymi dekoracjami rozbłysną również ul. Francuska, ul. Targowa i ul. Ząbkowska. Świątecznego blasku nabierze też al. Solidarności (od pl. Bankowego do pl. Wileńskiego wraz z mostem Śląsko-Dąbrowskim). Miłośnicy świetlnych dekoracji będą mogli cieszyć się nimi na placach Wileńskim i Powstańców Warszawy, ul. Świętokrzyskiej (od ul. Marszałkowskiej do Nowego Światu), części ul. Ząbkowskiej, a także na ul. Podwale.

Świąteczny Multimedialny Park Fontann

Fontanny na Podzamczu po raz pierwszy rozbłysną zimą, jednak zamiast wody, tańczącej w rytm muzyki, pojawią się strumienie światła. Główna parkowa fontanna przemieni się w mieniącą się kolorami tęczy animowaną rzeźbę z 30 tysiącami ledowych punktów. Na pokaz złożą się motywy filmowe oraz wpadające w ucho świąteczne utwory w wykonaniu klasycznym i popowym.

Po raz pierwszy pokazy odbędą się w weekend, 9-10 grudnia o pełnych godzinach między 16 a 20. Później pokazy będzie można oglądać od piątku do niedzieli aż do 28 stycznia 2018 roku między 16 a 18. W dni powszednie fontanny będą się świecić bez muzyki.

Przypominamy też, jak wyglądała świąteczna iluminacja w poprzednich latach:

 

kk/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • jola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2018 10:25 ~jola

  Miały byc jeszcze atrakcje z firmy https://kreatorzyimprez.pl/imprezy-mikolajkowe/

 • pif

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2018 16:30 ~pif

  Warszafko, jak tu mieszkasz to płać podatki, a nie interesujesz się ile to kosztować będzie...

 • end

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2017 14:41 ~end

  Jaki jest sens robienia czegokolwiek przed 11 grudnia? przecież niewielki tabun miesiączkujących i tysiące Kulsonów w dniu 10 grudnia zagrodzi kompletnie dla mieszkańców i turystów główny trakt spacerowy Warszawy.
  Zastawią żelaznymi płotami, samochodami, naściągają z całego kraju "posiłki" żeby "bronić wartości", narobią bałaganu więc nie będzie żadnego nastroju.Będzie normalna OKUPACJA GŁÓWNEJ ARTERII SPACEROWEJ. Będzie antynastrój ... znakomicie korespondujący ze zbliżającym się 13 grudnia. Analogia aż nazbyt czytelna ..

 • Komentator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.12.2017 12:27 ~Komentator

  Ile to wszystko będzie kosztować i kto za to zapłaci?

 • antyfestyniarz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.12.2017 00:19 ~antyfestyniarz

  Przecież 9 Krakowskie Przedmieście będzie już zagrodzone i obstawione Kulsonami i nikt nie przejdzie bo miesięcznica następnego dnia,to komu te dekoracje zapalą?

 • nnick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.11.2017 16:38 ~nnick

  A nie możecie włączyć iluminacji 11 grudnia? Tak się staracie żeby miesiączkującym przyjemniej się szło?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »