Informacje

30.03.2016 06:17 MPWiK czeka na zgodę dzielnicy

Suszy suma z Mokotowa.
Od dwóch lat czeka na wodę

SERWISY:


Zabytkowa studnia u zbiegu ulic Dolnej i Puławskiej wciąż czeka na podłączenie wody. Władze miasta deklarowały, że z mokotowskiego suma woda tryśnie po jego odrestaurowaniu. Remont skończył się w 2013 roku, a wody nadal nie ma.

– O niedziałającej studni poinformowała nas jedna z mieszkanek Mokotowa. Ta studnia miała zostać uruchomiona w 2014 roku. Minęło dwa lata, a nadal jest susza – mówi Grzegorz Walkiewicz ze stowarzyszenia Warszawa Obywatelska, który zgłosił sprawę naszej redakcji.

Ratusz remontuje studnię

Studnia została wybudowana jeszcze przed II wojną światową. W 1989 roku została wpisana do rejestru zabytków. Mimo to, przez wiele lat nikt o nią nie dbał. "Pozbawiona opieki, rujnowana  przez wandali stopniowo niszczała" – czytamy na stronie ratusza, który zdecydował się odrestaurować obiekt.

We wrześniu 2013 roku rozpoczęto prace konserwatorskie i odnowiono kamienne elementy odbudowy ujęcia wody. "Ponadto zamontowano kopie oryginalnych, metalowych dekoracji źródełka – rzeźby suma i płaskorzeźby syrenki. Aby zapobiec kradzieży, zostały one wykonane ze specjalnie barwionej żywicy imitującej brąz" – opisywali urzędnicy.

Koszt prac wyniósł ponad 34 tysiące złotych. Sfinansowano je w całości z budżetu Warszawy. – To bardzo ładny i charakterystyczny punkt Mokotowa, dlatego postanowiliśmy zrekonstruować studnię z miejskich pieniędzy. Dobrze, że odzyskała blask – mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz na konferencji w grudniu 2013 roku.

Dlaczego nie ma wody?

Wówczas obiecano również, że po zakończeniu sezonu zimowego studnia zostanie uruchomiona przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Do dziś wody nie ma.

– Próbowałem kilkukrotnie kontaktować się w tej sprawie z MPWiK. Dzwoniłem i pisałem, ale moje zgłoszenia pozostały bez odpowiedzi – mówi Grzegorz Walkiewicz. – Od znajomych z Mokotowa wiem, że oni również próbowali interweniować i też się nie udało – dodaje.

Spółka przyznaje, że domniemanym „brakiem reakcji” jest zaskoczona. - Udzielamy odpowiedzi na każde formalne zgłoszenie - zapewnia rzecznik MPWiK Ryszard Bugaj.

Jeśli chodzi o brak wody w studni, MPWiK informuje, że dawno podjęła odpowiednie kroki i teraz czeka na odpowiedź ze strony urzędu dzielnicy Mokotów.

– Nasza spółka wykonała remont instalacji wodociągowej w tej studzience, który zakończył się w 2014 roku. Wymieniliśmy przyłącze wodociągowe, zamontowaliśmy wodomierz, wykonaliśmy instalację wewnętrzną zamontowaliśmy konieczny reduktor ciśnienia – opisuje rzecznik MPWiK Ryszard Bugaj.

– W lipcu 2015 roku wystąpiliśmy do dzielnicy Mokotów o wskazanie strony, która mogłaby z nami zawrzeć umowę na dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków, dlatego że to jest źródełko wody, z którego można pić, więc musimy mieć obieg otwarty, a nie tak jak w fontannie – zamknięty. Od tego momentu czekamy na odpowiedź dzielnicy – dodaje Bugaj.

Wysłaliśmy pytania do urzędu dzielnicy Mokotów. Czekamy na odpowiedź.

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Warszawa Obywatelska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2016 14:39 ~Warszawa…

  Udało się! Po naszej interwencji „rybka działa jak dawniej”. Czyli jednak da się… Pani Renata przekazała nam podziękowania „w imieniu mieszkańców górnego Mokotowa”!

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2016 12:28 ~nick

  Takie działanie to standard w Urzędzie Dzielnicy Mokotów. Standardem jest brak odpowiedzi na maile, a nawet przy odpowiedziach na pisma nie przestrzega się terminu określonego art. 35 kpa. Za to byle urzędnik z okienka dostaje min. 3500 netto + dodatkowe premie. Tam by się przydało wprowadzić korporacyjne standardy prowadzenia projektów.

 • Patryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2016 12:45 ~Patryk

  Mokotów. Urząd który jest wielkim nieporozumieniem.
  Ale może i dobrze bo woda by się lała niepotrzebnie. Kto tam chodzi? Ludzie z psami.

 • abruu88

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2016 11:40 ~abruu88

  zaraz będzie, że wina PiSu

 • Homo Varsoviensis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2016 11:34 ~Homo Varsoviensis

  Tak się niegdyś przedstawiało delfiny. Proszę nie wprowadzać czytelników w błąd.

 • rybak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2016 10:46 ~rybak

  Sumiaste wąsy ma ten sum :-)

 • arti

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2016 09:48 ~arti

  To co to za ryba mądralo?

 • Adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2016 09:18 ~Adam

  To jest delfin, a nie sum. Poczytajcie u źródła.

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2016 07:16 ~wawa

  To nie jest sum, panie ichtiologu.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »