Informacje

17.08.2015 19:53 koniec ekipy porzezińskiego

Sukcesy nie pomogły.
Warszawianka wycofana z rozgrywek

SERWISY:


Piłkarze ręczni Warszawianki nie wybiegną już wspólnie na parkiet. Zespół seniorów występujący w I lidzie został właśnie wycofany z rozgrywek. Władze klubu nie mają sobie nic zarzucenia i zapowiadają, że odbudują zespół w ciągu 2-3 lat.

Od lipca zawodnicy rozmawiali z zarządem klubu na temat przyszłości zespołu. Chcieli otrzymywać 20 tysięcy złotych miesięcznie na całą drużynę (przez 10 miesięcy w roku). Przekonują, że początkowo władze klubu zapewniły, że są w stanie zapłacić takie pieniądze, ale kilka dni temu wycofały się z wcześniejszej deklaracji.

"Zespół, który trzy sezony grał bez wynagrodzeń poczuł się dotknięty postępowaniem władz klubu. Gorycz jest tym większa, gdy przypomni się sukcesy jakie przez trzy lata od momentu odrodzenia sekcji odniosła grupa pasjonatów. Awans amatorskiego zespołu do I ligi rok temu, a w minionym sezonie piąte miejsce w I lidze" – czytamy w oświadczeniu zawodników.

Udany start

Dalej przypominają, że w ciągu trzech sezonów pod wodzą trenera Tomasza Porzezińskiego doszli do wyników, o których początkowo nikt nie marzył. W pierwszym byli o krok od awansu z II do I ligi, ale przegrali w barażach. Rok później, po derbowym boju z AZS UW, wywalczyli awans.

W I lidzie poczynali sobie raz lepiej, raz gorzej, ostatecznie zajęli dobre, piąte miejsce. Młody, charakterny, waleczny zespół oglądało się z przyjemnością. Coraz głośniej mówiło się, że powrót Warszawianki do superligi nie jest zadaniem niewykonalnym. Niestety, rzeczywistość zweryfikowała marzenia.

"Jako jedna z nielicznych drużyn (jeśli nie jedyna) graliśmy na zasadach amatorskich. Łączyła nas jedynie pasja do tej dyscypliny sportu. Niestety zostało to zaprzepaszczone przez działania zarządu klubu" – piszą zawodnicy. Podkreślają w nim także, że wszystko, co udało się osiągnąć to efekt działań oddolnych, bez istotnego wsparcia klubu.

- Przez pierwsze dwa sezony budżet sekcji pochodził ze środków, które sami zorganizowaliśmy. Pozyskaliśmy sponsorów, bo sami za nimi chodziliśmy. Sami zadbaliśmy o profesjonalną obsługę medyczną, spikera podczas meczów czy stworzenie nowej strony internetowej – opowiada tvnwarszawa.pl Bartosz Troński, do niedawna zawodnik Warszawianki. – Ale przyszedł moment, w którym funkcjonowanie zespołu na zasadach amatorskich przestało być możliwe. I liga wymaga treningów 4-5 razy w tygodniu. Na tym poziomie wyjazd na mecz zajmuje cały dzień. Wydawało nam się, że w świetle tego, nasza propozycja, 20 tysięcy zł miesięcznie, nie jest wygórowana – dodaje.

Twarde lądowanie

Tej opinii zarząd klubu jednak nie podziela. - Podkreślam, że piłka ręczna na Warszawiance nie przestaje istnieć, mamy kilka innych zespołów juniorów i młodzików. Zespół seniorski został wycofany z rozgrywek, bo zarząd nie mógł spełnić żądań finansowych zawodników. Oszczędzoną kwotę przeznaczymy na szkolenie młodzieży – zapewnia nas prezes klubu Jacek Zamecznik.

Nasz rozmówca twierdzi także, że klubu nie stać na wydanie 200 tysięcy złotych rocznie, bo jest w kosztownym sporze prawnym z miastem o grunty i dopiero po jego zakończeniu byłby w stanie wyłożyć wspomnianą kwotę. Tyle, że spór ciągnie się od lat. Jednak według Zamecznika, zakończy się w ciągu 2-3 miesięcy. – Zawodnicy zostali o tym poinformowani. Twierdzenie, że wcześniej zadeklarowaliśmy takie pieniądze jest nieporozumieniem – twierdzi prezes.

Szukają nowych klubów

Faktem jest, że drużyna się rozpadła. Zawodnicy szukają sobie nowych klubów. - W okolicy nie ma ich zbyt wiele. Część kolegów pójdzie do drugoligowych AZS UW lub AZS AWF, inni myślą o skończeniu kariery. Legionowo, które gra na najwyższym poziomie rozgrywkowym o nikogo się nie upomniało – opowiada Troński.

Nieznana jest przyszłość trenera Porzezińskiego. - Jeżeli tylko wyrazi ochotę, zostanie w klubie – deklaruje prezes Zamecznik i dodaje, że jeśli sądowe wyroki w procesie z miastem będą na korzyść klubu, zamierza stworzyć zespół seniorski od podstaw. Mało prawdopodobne, że uda się tego dokonać w 2016 roku, kiedy Warszawianka obchodzić będzie dwa jubileusze – 95 lat istnienia klubu oraz 90. rocznicę powstania sekcji piłki ręcznej.

Tak Warszawianka cieszyła się z awansu do I ligi:

Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Saśko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2015 18:49 ~Saśko

  Szkoda, wielka szkoda.
  Chodziłe do szkoły sportowej nr 272 i mieliśmy zajęcia z piłki ęcznej na Warszawiance ....
  To były czasy. Wagary na basenach Warszawianki, "patelnia" z paniami opalającymi się topless, zawody sportowe, obozy i najlepsza ekipa z podstawówki.
  Piotrek Badowski, Paweł Rydz, Piotrek Gotarski, Sławek Smółka, super koleżanki z klasy ...
  Łza się w oku kręci.
  Pozdrawiam czytających ten tekst,
  Wojtek

 • jak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.08.2015 13:51 ~jak

  Może Warszawianka chce znowu swój teren deweloperowi sprzedać zniszczyli stadion zrobili śmietnik dookoła orlików, sprzedali teren gdzie powstał apartamentowiec dla prominentów, teraz sprzedali hale gdzie była szermierka powoli wszystko sprzedadzą ale najdziwniejsze jest to że wszyscy wiedzą a nikt sie nie zainteresuje taki stanem rzeczy

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.08.2015 11:11 kubat

  lupus71~lupus71

  WIELKA SZKODA.

  A swoją drogą naprawdę trzeba wyrazić szacunek dla zawodników, którym tyle udało się osiągnąć.
  Warszawianka ma wspaniałe szczypiorniackie tradycje. Szkoda, że to wszystko jest tak zaorywane, jak piękne architektonicznie obiekty, które ją dawniej tworzyły


  Wszystko przez likwidację "Huty Warszawa". A kto i kiedy ją zlikwidował? PAMIĘTAMY.

 • lupus71

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.08.2015 08:57 ~lupus71

  WIELKA SZKODA.

  A swoją drogą naprawdę trzeba wyrazić szacunek dla zawodników, którym tyle udało się osiągnąć.
  Warszawianka ma wspaniałe szczypiorniackie tradycje. Szkoda, że to wszystko jest tak zaorywane, jak piękne architektonicznie obiekty, które ją dawniej tworzyły

 • Kiero

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.08.2015 08:52 ~Kiero


  mieszkaniec~mieszkaniec

  szkoda klubu za hgw 2 kluby zlikidowane.tak miasto wspiera sport.lepiej premie dla urzędasów niż na młodziez
  Olo~Olo


  2? Ja wiem już o 4. Do tego Polonia Warszawa, najstarszy klub stolicy walczy o przetrwanie.

  Najstarszy? Najstarsze to jest WTW :)

 • Olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.08.2015 23:13 ~Olo

  mieszkaniec~mieszkaniec

  szkoda klubu za hgw 2 kluby zlikidowane.tak miasto wspiera sport.lepiej premie dla urzędasów niż na młodziez


  2? Ja wiem już o 4. Do tego Polonia Warszawa, najstarszy klub stolicy walczy o przetrwanie.

 • mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.08.2015 21:58 ~mieszkaniec

  szkoda klubu za hgw 2 kluby zlikidowane.tak miasto wspiera sport.lepiej premie dla urzędasów niż na młodziez

 • jkk59

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.08.2015 21:12 jkk59

  Bo nie są piłkarzami. I w ten sposób promujemy kiboli !!!!

 • siwy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.08.2015 21:10 ~siwy

  Taki klub, Grzesiek Tkaczyk tam stawiał pierwsze kroki Witold Rzepka był wtedy II trenerem mieliśmy z nim W-F w SP315 tylko liczyła się piłka ręczna na lekcjach a teraz komercja nie ma kasy z tego to po co ratować lepiej zniszczyć jak żużel na Gwardii i wiele innych klubów sportowych a dzieci w wieku 10-12 lat nie znają rówieśników z bloku swojego czy sąsiedniego bo tylko Internet i gry a po co biegać za piłką jeszcze się zmęczy niedługo to będzie jak w filmach o ząbi wszyscy będą się bali wyjść na ulicę.

 • Ambroży

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.08.2015 21:04 ~Ambroży

  Będzie wojna. Przed wojną Warszawianka też zmagała się z problemami...


  ... ale nie poległa

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »