Informacje

04.05.2011 10:23 "mamy wszystkie pozwolenia"

Styropian i różowe pasy. "To mordowanie miasta"

SERWISY:

 

Klinkierowa elewacja budynku z przełomu lat 40. i 50. na rogu Wspólnej i Poznańskiej znika pod styropianem. - Tam jest wkomponowany fragment ocalałej po wojnie XIX-wiecznej kamienicy. To skandal – alarmują społecznicy. - Mamy wszystkie pozwolenia – odpowiada administrator nieruchomości.

- Nie pozwólmy, aby nasza stolica stała się symbolem kiczu i brzydoty – apeluje Piotr, który poinformował nas na warszawa@tvn.pl o trwających pracach przy ul. Poznańskiej 24.

 

 "Bo nie jest zabytkiem"

- Część kamienicy, jedno ze skrzydeł pochodzi z XIX wieku. Reszta, skrzydło od ul. Poznańskiej, przełomu lat 40. i 50. Elewację budynku oblicowano wtedy tzw. cegłą gruzobetonową, czyli wytwarzaną z mielonego gruzu, co było swego rodzaju warszawską specjalnością - wyjaśnia Jarosław Zieliński, varsavianista.

W zakryciu elewacji styropianem nie widzi jednak nic złego administrator kamienicy.

- Obiekt nie jest zabytkiem, więc nie musieliśmy występować do konserwatora o pozwolenie na prace – odpowiada Piotr Róg z agencji Zamek. Jak dodaje, wykonawca prac ma wszystkie potrzebne pozwolenia. - Projekt został zatwierdzony przez wydział estetyki przestrzeni publicznej.

Jak ma wyglądać kamienica po zakończeniu prac? - Zastawimy klinkier na parterze. Wyżej zostanie położony styropian i nowy tynk. Później pomalujemy budynek w pionowe pasy, brązowe i różowe –wyjaśnia Róg.

Wściekłość i legislacyjna siekiera

- To jest mordowanie miasta i jego zabytków – grzmi na wieść o planach administracji budynku przy ul. Poznańskiej Janusz Sujecki z Zespołu Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy.

W słowach nie przebiera także Jarosław Zieliński, varsavianista. - Ogacanie tej licówki styropianem to zwykły rozbój w sensie zamachu na estetykę domu, choć wartość zabytkowa obiektu jest relatywnie niewielka. Budynek wprawdzie nie podlega ochronie ze strony konserwatora zabytków, ale wściekłość budzi fakt, że Wydział Estetyki przy Biurze Naczelnego Architekta (kierowany przez Tomasza Gamdzyka), nie ma legislacyjnej siekiery do odrąbywania rączek tego rodzaju "upiększaczom" miasta - komentuje.

par/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2011 09:05 ~stonka

  oby więcej takich remontów!:)

 • mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2011 11:11 ~mieszkaniec

  BZDURY!!!!!!!!!!!!!

  Nie wiem po co ktoś pisze takie bzdury!!!
  Nie będzie żadnych różowych pasów a parter będzie obłożony klinkierem.

  Zachowanie stylu starej Warszawy było założeniem od samego początku.

 • WERA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2011 08:43 ~WERA

  A może tak "ktoś" zainteresował by się prawdziwymi zabytkami jakie mamy na PRADZE - Środkowa, Strzelecka itd., przepiękne kamienice niszczeją i nikt się nimi nie interesuje, dlaczego czekają na zagładę i nikt nie próbuje ratować jedynej, prawdziwej Starej Warszawy.

 • TCX - mieszkaniec tej kamienicy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2011 08:24 ~TCX -…

  Witam wszystkich,

  szkoda tylko że ci sami "miłośnicy" zabytkowej Warszawy nie zauważyli wcześniej naszego budynku. W tedy gdy niemal zaczęły odpadać od niego balkony, kiedy fasady same już odpadały, kiedy grzyb i przemarzliny w super wspaniałych cegłach zagnieździły się tak skutecznie że wyszły do połowy pokoi.
  Myślę że gdyby zainteresowali się tym wiele lat wcześniej, chcąc ratować cuda architektury, mogłoby być inaczej. Wyjmijcie ręce z kieszeni i zakończcie demagogiczne rozważania na temat cudzych spraw a zajmijcie się własnymi podwórkami.
  Z tego co się orientuję, na budynek oprócz tynku w kolorze jasnego piasku, zastosowane zostaną również elementy dekoracyjne właśnie z klinkieru, biegnącego od parteru aż po sam dach.

 • Inżynier

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2011 07:38 ~Inżynier

  @zugul, zapoznaj się z własnościami termoizolacyjnymi materiałów. Cegła 0,80, beton komórkowy 0,20, styropian 0,040. 1 cm styropianu = 20 cm cegły.
  Cegła jest zimna~, nikt z niej teraz nie buduje.

 • zugul

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2011 02:26 ~zugul

  Styropian i zwykły tynk zamiast klinkieru i jeszcze za to płacą, tylko w Polsce! Ale jacy łaskawi, że na parterze chcą zostawić no no jaka dbałość o estetykę. A najzabawniejsze jest to, że pewnie w tym wypadku styropian wcale nie jest potrzebny bo budynek jest z cegły więc mieszkańcy wywalają pieniądze w błoto (czy raczej grzyba który tam pewnie wyrośnie) a przy okazji psują estetykę.

 • mikey75

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.05.2011 22:55 ~mikey75

  skandal! krew mnie zalewa. kto do tego dopuścił? chłopstwo bez gustu z wydziału estetyki won! tak mało jest ładnych miejsc po tym oszpeconym przez dwa totalitarne systemy mieście, a te niewykształcone urzędasy wprowadzają jeszcze większy rozkład estetyczny! dość jarmarcznych kolorów na elewacjach budynków miejskich! dysydentów opakować styropianem, pomalować na różowo i kazać pasać krowy na podwarszawskiej łące. rzekłem

 • filip

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.05.2011 20:20 ~filip

  Nie dopuśćcie do tego!

  Na osiedlu Ursus Niedźwiadek pokryto większość bloków styropianem i pomalowano. Ostatnio z wieżowca odpadła większa część ściany wraz ze styropianem. Na coraz większej części budynków widać ubytki, odpada farba i tynk. Remonty były jakieś 5 lat temu. Jedna wielka fuszerka, a na niektórych blokach są tak brzydkie i kiczowate kolory, że już nawet wolałbym żeby zostały one szare jak były wcześniej...

 • MM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.05.2011 19:53 ~MM

  Po wojnie w tym miejscu zostały gruzy ze starego domu, wstawiono tzw. plombę -ta kamienica została wybudowana OD PODSTAW po wojnie w latach 50-tych, nie ma żadnego wkomponowanego fragmentu przedwojennej kamienicy. Budynek ocieplany (adres ul. Poznanńska) ma wspólną bramę ze starą, przedwojenną kamienicą, która znajduje się od ul. Wspólnej i taki ma adres. Może ktoś znajdzie zdjęcie dokumentujące budowę narożnego budynku.

 • Nieciej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.05.2011 19:20 ~Nieciej

  Styropian powinien być karalny, z wyjątkiem krycia nim 'wielkiej płyty' Ursynowy i inne podobne). Budynki takie jak ten, po takiej modernizacji nie przypominają niczego innego jak ostyropianowane bloki na Ursynowie. Zdecydowanie przeciw.
  Może jeszcze pokryć PKiN 10cm styropianem, będzie równiejszy i grubszy... Niedasię, on już jest zabytkowy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »