Informacje

17.04.2011 10:16 klubowy "okrągły stół"

Stworzą "kodeks selekcjonera"

Kolejne spotkanie urzędników stołecznego ratusza z właścicielami klubów w sprawie selekcji odbędzie się po długim weekendzie majowym. Do tego czasu powstać ma m.in. "kodeks selekcjonera" - informuje PAP.

Spotkanie miało odbyć się przed Wielkanocą. Ale jak powiedziała PAP pełnomocniczka prezydent Warszawy ds. równego traktowania Karolina Malczyk-Rokicińska, termin spotkania został przełożony, by mogli wziąć w nim udział wszyscy zainteresowani. - Między Wielkanocą a długim weekendem są tylko cztery dni pracy, w tym okresie wiele osób wyjedzie, także część pracowników ratusza - wyjaśniła.

Kolejny "okrągły stół"

Zaznaczyła, że do czasu następnej tury "okrągłego stołu" w sprawie selekcji właściciele klubów mają opracować "kodeks selekcjonera". A organizacje pozarządowe, które na początku kwietnia brały udział w pierwszym spotkaniu, mają określić takie zasady selekcji, by nie nosiła ona znamion dyskryminacji. Zasady te miałyby być umieszczane na internetowych stronach klubów, które działają w lokalach wynajmowanych od miasta.

"Okrągły stół" to efekt przeprowadzonych w Warszawie na początku marca tzw. testów dyskryminacyjnych, podczas których sprawdzano, czy w klubach nocnych występuje zjawisko negatywnej selekcji osób o odmiennym kolorze skóry lub pochodzeniu etnicznym.

Wyniki testów

W testach wzięły udział pary białych i czarnych mężczyzn - podobnej postury i tak samo, schludnie ubranych. Badanie przeprowadzono w ośmiu warszawskich klubach; do dwóch żadna para testerów nie została wpuszczona, do trzech weszły zarówno pary białe, jak i czarne, natomiast w trzech przyjęto białych, a czarnych nie.

Na pierwsze spotkanie, zorganizowane w urzędzie dzielnicy Żoliborz, przyszli przedstawiciele czterech klubów - Enklawa, Mono Bar, Paparazzi i Lemon; Enklawa i Mono Bar to dwa z trzech klubów, do których czarnoskórych nie wpuszczono (trzecim był Park).

Selekcjonerzy podkreślali, że selekcja jest potrzebna, bo służy głównie zapewnieniu bezpieczeństwa klubowiczów. Malczyk-Rokicińska powiedziała z kolei, że nie jest jej przeciwniczką, pod warunkiem, że będzie mieć jasne, dostępne dla wszystkich i konsekwentnie przestrzegane zasady.

Mogą domagać się odszkodowania

Jak mówiła PAP pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Elżbieta Radziszewska, selekcja w klubach prowadzona ze względu na takie przesłanki jak rasa czy pochodzenie etniczne może nosić znamiona dyskryminacji w dostępie do usług, co jest zakazane zarówno w Polsce, jak i całej Unii Europejskiej. Podkreśliła, że osoby potraktowane w ten sposób mają prawo domagać się odszkodowania.

Radziszewska zaznaczyła, że w takich sytuacjach z wnioskiem o odszkodowanie musi wystąpić osoba pokrzywdzona. Co więcej, w takich sprawach nie jest stosowana zasada domniemania niewinności, czyli osoba oskarżona o dyskryminację musi udowodnić, że się jej nie dopuściła.

Dyskryminacja na zachodzie

Warszawskie kluby testowały: Instytut Spraw Publicznych, Forum na rzecz Różnorodności Społecznej i Stowarzyszenie Interwencji Prawnej. Tego samego dnia badania przeprowadzono w innych miastach Europy; wykazano, że w Belgii, Francji i Hiszpanii dyskryminacja dotknęła obywateli arabskich oraz afrykańskich, w Danii - m.in. Turków i Irańczyków.

Zgodnie z konstytucją, nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny. W styczniu tego roku weszła też w życie tzw. ustawa antydyskryminacyjna, która wdrożyła do polskiego prawa regulujące tę kwestię dyrektywy UE.

PAP/ran/aq

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ~ Pedał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2011 16:59 ~~ Pedał

  Niewpuszczenie białego to norma, czarnego to już rasizm... Szkoda ,że polski ustawodawca nie jest czarny, bo za wczorajsze nie wpuszczenie do kluby, mógłbym jako osoba biała, pozwać organizatora imprezy...

 • Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2011 14:54 ~Polak

  ciekawe do jakiego klubu nie chcieli wpuścić ciemnoskórych ,bo raczej w tych lepszych są wpuszczani bez problemu co podwyższa status o ile gość wygląda schludnie jak to nazwali

 • klubowicz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2011 12:30 ~klubowicz

  ja właśnie lubię chodzić do klubów gdzie jest selekcja. To mi gwarantuje dobrą zabawę mniej więcej w towarzystwie mojego pokroju. I za to własnie cenię selekcję.

  Po prostu zasada jest taka, że jak kogoś gdzieś nie chcą to się nie wchodzi na siłę. Kluby dużo stracą gdy zmienią się zasady selekcji

 • marv

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2011 11:43 ~marv

  Prywatne lokale powinny mieć prawo wpuszczania kogo chcą. Niech sobie chodzą tam ludzie, jeśli odpowiada im bycie "selekcjonowanym" przez osobnika, z którym ja osobiście nie chciałbym mieć do czynienia i do domu też bym go raczej nie zaprosił. Ale chyba ludzie to lubią, skoro lokale z selekcją nie bankrutują.

 • HaterGonnaHate

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2011 11:42 ~HaterGonnaHate

  "w takich sprawach nie jest stosowana zasada domniemania niewinności"
  To jakaś kpina? Państwo prawa? W imię politycznej poprawności prawo ma być jak w Związku Radzieckim?

 • ja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2011 11:35 ~ja

  wszystkie prywatne kluby należy przemianować na kluby polaków i mogą funkcjonować jak zamknięte kluby w Anglii

 • równouprawniony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2011 11:33 ~równouprawniony

  Równe traktowanie jest wtedy, gdy nie próbuje się ingerować w decyzje właściciela klubu. To granda jeśli nakazuje mu się kogo ma wpuszczać, a kogo nie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »