Informacje

22.05.2013 06:45 Wyrzuciły samochody, posadziły drzewa

Studentki projektują Mokotów

SERWISY:

Oczka wodne, podziemna sala koncertowa i drzewa zamiast samochodów - studenci Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego puścili wodze fantazji i zaprojektowali nowy kampus sąsiadującej Szkoły Głównej Handlowej. – Chcemy dyskutować o tej części Starego Mokotowa –  komentuje Marcin Poznań, rzecznik prasowy SGH.

Do udziału w konkursie  SGH zaprosiła studentów SGGW. – Konkurs skierowany był do studentów Wydziału Architektury Krajobrazu - mówi Poznań. Młodzi architekci dostali wolną rękę. - Uczestnicy mogli puścić wodze fantazji i pokazać, co można zrobić z kampusem SGH. Mieli duże pole do popisu i z tego skorzystali – dodaje rzecznik.

Al. Niepodległości w tunelu?

Powstały projekty koncepcyjne. Niektóre pomysły, choć mało realne, jak wpuszczenie al. Niepodległości do tunelu, mają być przyczynkiem do debaty. - Celem konkursu było pobudzenie dyskusji nad rewitalizacją tej części Starego Mokotowa, której dla nas centralnym punktem jest kampus SGH – wyjaśnia Poznań. - Pierwszym krokiem jest zmierzenie się z pomysłami – dodaje.

Na konkurs wpłynęło 26 prac. - Zespoły podjęły próbę integracji kampusu z miastem – mówi rzecznik. - Nagrodzono dwie z nich. Dodatkową nagrodę przyznał także Samorząd Studentów SGH – dodaje.

Za najlepszy jury uznało projekt Marty Lipki i Ilony Majchrzyk. Na drugim miejscu uplasowała się koncepcja Agnieszki Gdowiak i Heleny Janowskiej-Kryszczuk. Samorząd Studentów docenił Aleksandrę Olszewską, Martę Osiadacz i Martynę Ostafin. Wszystkie laureatki są studentkami SGGW.

Wyrzucić samochody, posadzić więcej drzew

Założeniem zwycięskiej koncepcji jest połączenie kampusu z otaczającą tkanką miejską. Do arboretum po drugiej stronie al. Niepodległości przejść można by szeroką na 45 metrów kładką. W projekcie ulica znalazła się poniżej poziomu chodników. Wewnętrzny dziedziniec SGH, z oczkiem wodnym, pagórkami i zróżnicowaną roślinnością, stałby się miejscem wypoczynku studentów.

Projekt, który uplasował się na drugim miejscu jest bezkompromisowy. Architektki całkowicie wyeliminowały ruch samochodów sprzed budynku głównego SGH. Pomiędzy Batorego a Rakowiecką kursowałby jedynie tramwaj. Zaplanowano tu też ścieżki rowerowe. Wewnętrzny ogród jest symetryczny, bardziej uporządkowany. Po obu stronach zbiornika wodnego znalazły się aleje wysadzane drzewami.

Samorząd Studentów SGH wyróżnił pracę, w której pojawia się podziemna sala koncertowa. Jej świetlik staje się centralnym punktem wnętrza kampusu. Wzdłuż al. Niepodległości wyrasta tu szpaler drzew, a ponad ulicą przechodzi się po szerokiej i łagodnej kładce.

Na wszystkich planszach po obu stronach głównego gmachu projektowane są nowe budynki. Swoje miejsce znaleźć by w nich miały sale wykładowe, hale wystawiennicze, wydawnictwo i restauracja.

W sądzie konkursowym zasiadali: Tomasz Szapiro – Rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Marta Leśniakowska, Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Marek Budzyński, Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, Jeremi Królikowski, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Jacek Wojciechowicz, Zastępca Prezydenta m. st. Warszawy i Bogdan Olesiński, Burmistrz Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy.

Zaproszenie do debaty

Debata nad kierunkami rozwoju kampusu odbędzie się we wtorek, 4 czerwca o godz. 17:00 w Sali Klubowej SGH. - Będziemy dyskutować na temat możliwości i szans rozwoju Uczelni SGH w kierunku poprawy walorów społecznych, kulturowych oraz przestrzennych. Zapraszamy do dyskusji także mieszkańców tej części Warszawy – mówi rzecznik i zapowiada, że nie jest to ostatni zorganizowany przez uczelnię konkurs.

Wszystkie prace zgłoszone do konkursu można oglądać do 4 czerwca w Szkole Głównej Handlowej w Auli Spadochronowej, na III piętrze budynku głównego.

wp//ec/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Wdziubek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2013 20:52 ~Wdziubek

  hmmm...tylko ZDM musiałby zgodzić się na likwidację krawężników, a to w Warszawie chyba nie jest możliwe ?

 • Polka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2013 18:50 ~Polka

  Poza tym kto Wam wybudował stadion w zeszłym roku za 2 miliardy zł? Który i tak jest cały czas na minusie...

 • Polka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2013 18:43 ~Polka

  Piękny Romku czy jak ty tam się nazywasz... Uświadomię Cię, bo widze że czegoś nie rozumiesz to do Warszawy z całej Polski spływają podatki, które tam są dzielone przez niezliczone rzesze urzędników i dopiero później mogą wrócić do mniejszych miast. Janosikowe to pikuś w porównaniu z tym co Warszawa otrzymuje od reszty kraju.

 • oburzona Agata

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2013 15:00 ~oburzona Agata

  "sąsiadującym SGH" ????

  ja pytam czy autor tego artykułu wie, że dawny budynek SGGW przy metrze pole mokotowskie jest już od "x lat" siedzibą poczty polskiej?

  (i krzyczcie później, że plebiscyt na neon dla Warszawy to słoiki - a idźcie w cholere 'warszawiacy'!)

 • Jjj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2013 11:07 ~Jjj

  kaiz~kaiz

  niech studentki szkoły gospodarstwa wiejskiego zajmą się zapładnianiem krów, a nie projektowaniem miasta.

  masz racje - myslenie im szkodzi ;)

  ale czego sie spodziewać - najpierw skasowac ulice a potem tylko psioczyć na korki i tlok - typowe sloiki...

 • piękny romek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2013 09:22 ~piękny romek

  @Roman,
  drogi Romanie, zapoznaj się z faktami i dopiero potem snuj swoje rozważania. To Warszawa utrzymuje biedniejsze regiony. O janosikowym słyszał? hę? To kwoty miliardowe, rok w rok, więc teraz zanim coś złego napiszesz na Warszawę spójrz na nową drogę koło twojego gospoodarstwa, nowe przedszkole, kanalizację - to zawdzięczasz Warszawie i jej mieszkańcom. To jest fakt, frustracie...

 • kaiz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2013 18:23 ~kaiz

  niech studentki szkoły gospodarstwa wiejskiego zajmą się zapładnianiem krów, a nie projektowaniem miasta.

 • Tomko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2013 18:13 ~Tomko

  rzeczywistość~rzeczywistość

  Nie chciałbym burzyć tej pięknej wizji terenów przez SGH, ale... czy w miejscu tego tunelu dla Al.Niepodległości nie ma przypadkiem stacji metra Pole Mokotowskie??? :)

  E tam. Sie zasypie, a studenty rowerami bedą dojeżdżać

 • służewianin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2013 17:35 ~służewianin

  Własnie. Wygląda bardzo ładnie. Mam nadzieję że jak dojdzie do realizacji to miasto czasem nie utnie po jednym pasie ruchu na buspasy i tym podobne.

 • Polka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2013 16:57 ~Polka

  ~Roman

  "Może studentów wyrzucić? Po co darmozjadów ma utrzymywać miasto, oszczędności 100 mln."

  Romanie powiedz może co by z tą Twoją Warszawką było, gdyby nie ta cała Polska cały czas ładowała w nią pieniądze...? Myślę że wyrzucenie studentów by nie pomogło. Warszawa żeruje na całym Państwie a ty masz wyrzuty do ludzi, że przyjeżdżają tam na studia... Twój komentarz to delikatnie mówiąc ŻENADA.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »