Informacje

22.04.2012 07:20 "Bezpieczniej w mieście"

Studenckie pomysły
na bezpieczeństwo


Odblaskowa kamizelka będącą jednocześnie blokadą do roweru wygrała studencki konkurs "Bezpieczniej w mieście". Wyróżniono też kilka pomysłów na małą architekturę np. bezdotykowy kran w formie źdźbła trawy czy małe przedmioty rzucające tajemnicze cienie.

13. edycja konkursu "Architektury - Murator" odbyła się pod hasłem "Bezpieczniej w mieście". Studenci mieli za szukali odpowiedzi na pytanie: w jakim stopniu mała architektura może wpływać na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców? Każdy musiał przedstawić wizualizację stworzoną dla rzeczywistego terenu.

Blokado-kamizelka zwycięża

Konkurs zwyciężył projekt "Smart Lock" – rowerowa blokada, która spełnia rolę kamizelki odblaskowej. Produkt w podwójny sposób dba o bezpieczeństwo użytkownika: zabezpiecza rower przed kradzieżą oraz sprawia, że rowerzysta jest widoczny nawet z większej odległości. Autorami są studenci IV roku Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej: Anna Berezowska, Judyta Cichocka, Alicja Dragan i Marta Zatoka.

Wyróżnienie I stopnia otrzymały projekty dwa projekty. "Strachy na lachy" (autorzy: Dorota Ryżko, Aleksander Maciak, Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej) To pomysł na pokonanie strachu przed ciemnymi zaułkami, pustymi ulicami i zapomnianymi podwórkami. Studenci zaprojektowali nakładki na latarnie miejskie, które dają dowcipny cień na ścianie – dinozaura albo potwora.

"Trener" to projekt przewrotnie interpretujący temat konkursu. Według studentów z Wrocławia (Wojciech Mazan, Ewa Mirska, Michał Romański, Karol Skalski, Piotr Woldan) bezpieczeństwo ma źródło w ludziach, a nie architekturze. Ich propozycja to trener, który doprowadza do stworzenia piłkarskiej drużyny składającej się z tzw. trudnej młodzieży. Dzięki tej inicjatywie podwórko z zaniedbanego, nieprzyjaznego miejsca przeistacza się w przestrzeń, w której wszyscy czują się dobrze.

Praktyczny gadżet dla kobiet

Wyróżnienia II stopnia przyznano "Kubikom", które mieszkańcy mogą wykorzystać w różny sposób (Anna Bay, Katarzyna Florysiak, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny) oraz "Źdźbłu" (Katarzyna Toczyńska, Agata Superczyńska, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu), czyli projektowi bezdotykowego kranu umożliwiającego umycie rąk środkiem dezynfekującym.

Wyróżnienie honorowe otrzymały Katarzyna Kuczyńska i Kamila Szymańska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu za projekt "Obcasy". Studentki w sposób dowcipny zwróciły uwagę na trudności, z jakimi muszą walczyć kobiety, chodząc w szpilkach po miejskim bruku. Receptą są zaproponowany przez nie recyclingowe nakładki na szpilki.

Promują młodych architektów

Konkurs "Architektury - Murator" od 12 lat promuje zdolnych studentów wydziałów architektury, architektury krajobrazu, architektury wnętrz oraz wzornictwa przemysłowego. Nagrody w jego 13. edycji przyznało jury stworzone przez pięcioro architektów. Zasiedli w nim Jan Kubec, Maciej Miłobędzki, Ewa P. Porębska, Lech Rowiński oraz Marlena Happach.

Wystawa wszystkich nadesłanych prac odbywa się w Pawilonie Wystawowym Politechniki Warszawskiej przy ul. Koszykowej 55 do 23 kwietnia w godz. 10.00-18.00. Nagrodzone prace zostaną opublikowane na łamach magazynu "Architektura - Murator" i na stronie internetowej miesięcznika.

Wyróżnienia II stopnia:


Wyróżnienie honorowe:


bako/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • hrrr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2012 07:15 ~hrrr

  @jack_85

  projekty konkursowe miały być związane, mniej lub bardziej, z małą architekturą. Szkolenie kierowców, jakby nie patrzeć, się do tego nie zaliczać, także na przyszłość sprawdź dokładnie o czym piszesz, zamiast wygadywać bzdury, polaczku

 • Kajo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2012 22:15 ~Kajo

  @Wwwwa Dokładnie. Wypadki związane z brakiem widoczności rowerzysty to parę procent wypadków, a najechania boczne na rowerzystę to najczęstsza przyczyna wypadków. Dodatkowo kierowcy mijają rowerzystów w kamizelkach dużo szybciej (widzę z doświadczenia).

  Rowerzyści MUSZĄ mieć światła z przodu i z tyłu i to przestrzegania tego przepisu powinno się nauczyć rowerzystów. A kierowców by przestrzegali inne przepisy ruchu drogowego.

 • rowerzysto_kierowca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2012 12:56 ~rowerzysto…

  A ja poproszę szanownych rowerzystów korzystać ze ścieżek rowerowych, o które jest ciągle walka. Do białej wściekłości doprowadzają mnie panie i panowie rowerzyści jadący ulicą wzdłuż takich ścieżek. ścieżka sobie boczkiem biegnie a cyklista jak król szosy po ulicy. Przecież one są k. mać dla was a nie dla samochodów. Won na ścieżki.

 • Kuba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2012 12:28 ~Kuba

  Pasi - chyba masz coś z oczami, skoro kamizelki cię oślepiają. Kamizelka świeci światłem odbitym, przez co rozproszonym, więc gdyby coś takiego oślepiałoby kierowcę, to każde wymijanie się z pojazdem w nocy tym bardziej by cię oślepiało, bo tam strumień nie jest już odbity tylko bezpośrednio trafia do oczu.

 • Kuba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2012 11:49 ~Kuba

  jack_85
  Jesteś niedzielnym kierowcą co?
  Poza miastem drogi nie są oświetlone, jeżeli pada deszcz, z naprzeciwka jedzie dużo samochodów, a rowerzysta jest ubrany na czarno i nie ma lampek, co się zdarza, to masz szansę go zobaczyć moment przed tym jak go wyprzedzasz i nie ważne jak masz dobry wzrok. Gdyby jeszcze rowerzysta np. omijał dziurę, wiatr go zepchnął w lewo, albo byłby pijany, to jak coś jedzie z naprzeciwka, masz na prawdę niewielkie szanse na uniknięcie kolizji, chyba że jeździsz 40km/h w niezabudowanym, co w sumie niedzielnym się zdarza.

 • Wwwwa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2012 10:47 ~Wwwwa

  Pasi -- co ty za glupstwa pleciesz? Trollujesz? Lepsza widocznosc uczestnika ruchu POGARSZA bezpieczenstwo??? I co jeszcze?


  A tak w ogole - rowerzysci (jestem i kierowca i rowerzysta) powinni miec swiatla takze z PRZODU! Jezeli patrze w lusterko i jest za mna rower to go w nocy nie widac bez swiatla, i moge zajechac droge!

  Pozdrawiam i bezpiecznej jazdy!

 • abdullah

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2012 10:45 ~abdullah

  Czy kamizelka-zapięcie jest wykonana z pręta o grubości większej niż 13mm??
  W takim razie pozdrawiam osoby promujące beznadziejne zabezpieczenia rowerowe..

 • Pasi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2012 10:20 ~Pasi

  Wystarczy, że wszyscy będą bezwzględnie przestrzegać przepisów i na drogach będzie bezpiecznie.
  A kamizelka w po zmierzchu może wręcz pogorszyć bezpieczeństwo rowerzysty, gdyż oślepia kierowcę i uniemożliwia tym dostrzeżenie np. sygnalizacji skrętu w lewo przez rowerzystę.

 • Braciszek Tuck

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2012 09:55 ~Braciszek Tuck

  Ja proponuję jeszcze jeden sposób na poprawę bezpieczeństwa rowerzystów: Bezwzględny obowiązek wyposażenia rowerów w swiatła przednie i tylne, obowiązek ich używania w warunkach niedostatecznej widoczności, wyłapywanie niestosujących się do tego miłośników dwóch kółek przez Policję i SM. Dziś rowerzyści pojawiają się na drodze jak duchy i stanowią zagrożenie sami dla siebie.

 • mmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2012 09:43 ~mmm

  -jack_85
  Jakbyś trochę pojeździł poza miastem na nie oświetlonych szosach to doceniłbyś kamizelki i wszelkie odblaski u rowerzysty którego widać z kilkuset metrów a jak jest w ciemnym ubraniu z 30 tu.. nie mówiąc o mgle itp, Ale Pewnie w życiu nie byłeś poza swoim miastem i na wszystkich ulicach masz 24godz na dobę masz jasno. Uważacie się za najlepszych kierowców a zarazem robicie z siebie pośmiewisko.. Zawsze mnie zastanawia co Wy byście zrobili za miastem faktycznie w trudnych warunkach, nie mówię o deszczyku gdzie od razu niesamowite korki w mieście robicie.. :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »