Informacje

13.02.2012 11:00 SUKCES NAUKOWCÓW Z POLITECHNIKI WARSZAWSKIEJ

Studencki satelita jest
na orbicie i nadaje

 

Punktualnie o godz. 11.00 z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej wystartowała rakieta Vega, która wyniosła na orbitę satelitę PW–Sat skonstruowanego przez studentów Politechniki Warszawskiej. Godzinę później, zgodnie z planem, PW-Sat odłączył się od Vegi. Udało się nawiązać z nim kontakt.

Rakieta z pierwszym polskim satelitą zbudowanym przez studentów, został wystrzelony w kosmos w poniedziałek o godz. 11.00. Wystartowała z kosmodromu w Kourou w Gujanie Francuskiej, z którego korzysta Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). To ona wzięła na siebie misję wyniesienia polskiego urządzenia.

Satelita odłączył się od czwartego stopnia rakiety po około godzinie od startu z powierzchni Ziemi, na wysokości prawie 1500 km. Mniej więcej po dwóch godzinach od startu rozwinęła się antena i satelita zaczął transmisję danych telemetrycznych do naziemnej stacji łączności.

- Satelita znalazł się w zasięgu naszej stacji naziemnej i udało się odebrać sygnał od PW-Sat. Mamy zatem potwierdzenie, że działa na orbicie - poinformował po godz. 14 dr Andrzej Kotarba z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Sprzątanie kosmosu

Satelita, podczas swojego pobytu na orbicie, ma przetestować system przyśpieszonej deorbitacji satelitów po zakończonym okresie ich użytkowania – informują organizatorzy misji. Deorbitacja to czynność pozwalająca na ograniczenie problemu "kosmicznych śmieci”, które stanowią potencjalne zagrożenie dla innych, przebywających na orbicie satelitów oraz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, na której stale przebywają astronauci – czytamy w informacji organizatora.

- Głównym celem satelity jest deorbitacja, czyli usunięcie konstrukcji z orbity. To poważny problem. Kosmiczne śmieci, czyli obiekty pędzące z gigantyczną prędkością rzędu kilkudziesięciu kilometrów na sekundę, stanowią zagrożenie dla konstrukcji, np. mogą uszkodzić satelity komunikacyjne - mówił w Poranku TVN24 Adam Okniński ze Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej.

- Chodzi o to, żeby nasz satelita się zniszczył, spalił. Normalnie orbitowałby przez około cztery lata na niskiej orbicie okołoziemskiej. Pracujemy nad nową technologią, wysuwanym metalowym ogonem, który znacznie zwiększy opór. Będzie on na tyle duży, że spadnie prędkość i wysokość satelity, dzięki czemu spali się w ciągu roku, a nie czterech lat - opisywał Okniński.

WIĘCEJ NA TVNMETEO.PL

Zaprojektowany przez studentów

Pierwszy polski satelita jest częścią przedsięwzięcia CubeSat, kierowanego przez California Polytechnic State University. Prace nad PW-Sat rozpoczęto w 2004 roku. Został on zaprojektowany i zbudowany przez studentów Politechniki Warszawskiej zrzeszonych w dwóch kołach naukowych: Studenckim Kole Astronautycznym na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa oraz Studenckim Kole Inżynierii Kosmicznej na Wydziale Elektronicznym i Technik Informacyjnych. Studentów wspierali pracownicy Centrum Badań Kosmicznych PAN, mający doświadczenie w konstruowaniu aparatury do misji kosmicznych.

Polski satelita został wyniesiony na orbitę dzięki Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). W kosmosie znajdzie się wraz z siedmioma innymi obiektami z serii CubeSat oraz z dwoma włoskimi satelitami. Wszystkie elementy w przestworza wyniosła nowa rakieta nośna - Vega.

wp//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • lubelska_ciotka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2012 22:00 ~lubelska_ciotka

  elegancko chłopaki :) czekam na więcej! przynoście chwałę naszej nauce :*

 • wedewd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2012 18:36 ~wedewd

  1. Beacon CW Odbiór na 435.020 MHz, On-Off Keying (OOK) CW (1kHz) 12 WPM.
  2. Beacon BPSK Odbiór na 435.020 MHz, BPSK (3 kHz) 1200 bps AX25 (1 ramka na 20 sec).
  3. Kontrola komunikacji. Odbiór na 435.020 MHz, BPSK (3 kHz) 1200 bps AX25.
  4. Przemiennik głosowy (tryb aka ?AO-16?) Uplink 435.020MHz FM (15 kHz); Downlink 145.900MHz DSB (3 kHz).

 • Mirek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2012 17:03 ~Mirek

  Fantastyczna wiadomość - jestem dumny :-)

 • Space

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2012 15:58 ~Space

  W następnej kolejności w trybie pilnym wysłałbym w kosmos czołowe nasze 'gwiazdy' ze świata polityki. Może wtedy nabrali by właściwego dystansu ;-)

 • Romek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2012 15:39 ~Romek

  w pierwszym materiale paniusia mówi że poleciał z sześcioma innymi satelitami a realizator że na pokładzie jest ich 9 ... :)
  no ale nieważne - dobrze, że się udało :)

 • Kopernik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2012 13:28 ~Kopernik

  Słoiki w kosmos wystrzelili, jeszcze ich tam brakowało....

 • messer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2012 13:18 ~messer

  olgfnhfx~olgfnhfx

  Wielkość i zadania tej satelity daje nam jasny obraz jak jesteśmy zacofanym technologicznie krajem. Nijak się to ma do rozhukanej propagandy sukcesu. Ale brawa dla naukowców, że coś udało się im stworzyć w tej małej wiosce nad Wisłą


  satelita jest rodzaju meskiego.

 • leonidas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2012 13:18 ~leonidas

  Kosmos posprzątamy, ale tą metoda o wiele szybciej zanieczyścimy atmosferę ziemską wraz z glebą. Lepiej niech spadną całe fragmenty, bo one środowisko mniej zanieczyszczą niż spaliny z tych fragmentów. Zbudowac poligon na ktory beda sprowadzane całe fragmenty i tu nastąpi ich utylizacja. Panowie studenci nie idźcie ta drogą.

 • messer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2012 13:18 ~messer

  Gratulacje!

 • Stefan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2012 13:16 ~Stefan

  Na pokladzie sa nadajniki radioamatorskie. W pasmie 70cm i 2m mozna odbierac dane z satelity oraz uzywac go jako "przekaznik" miedzy 430 a 145MHz.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »