Informacje

06.06.2018 07:48 kilkadziesiąt osób

Studenci UW okupują
balkon rektoratu

SERWISY:

Studenci Uniwersytetu Warszawskiego protestują przeciw zmianom w szkolnictwie wyższym. Kilkadziesiąt osób weszło do Pałacu Kazimierzowskiego, gdzie znajduje się siedziba rektora uczelni. Na balkonie wywiesili transparenty. Noc spędzili w środku budynku.

Protest rozpoczął się we wtorek rano i wciąż trwa. Jak relacjonowała w środę rano reporterka  TVN24 Olga Olesek, protestujący studenci i pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego spędzili noc w budynku. Łącznie to kilkadziesiąt osób.

Studenci zapowiadają, że będą kontynuować protest. – Dopóki nie otrzymamy konkretnej odpowiedzi od polityków w sprawie wycofania się z najgorszych elementów tej reformy – mówiła przed kamerą TVN24 Monika Helak, jedna ze studentek biorących udział w proteście.

Ustawa 2.0

Protest wymierzony jest w tak zwaną ustawę 2.0, której autorem jest minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

- Chodzi nam o to, że ustawa 2.0 wejdzie lada moment pod obrady Sejmu. Jest to ustawa negatywna, którą oceniamy jako źle przygotowaną i nieodpowiadającą na wyzwania przed którymi stoi akademia i potrzeby nas, społeczności akademickiej - wyjaśniał Piotr Drygas, jeden z protestujących.

- Jesteśmy tu, bo nie zgadzamy się na ustawę Gowina i reformę szkolnictwa wyższego w obecnym kształcie. Uważamy, że jest ona szkodliwa, bo narusza autonomię uczelni i odbiera nam w dużej mierze prawo do samorządności i do samostanowienia jako społeczności akademickiej - dodał Tadek Zinowski.

11 postulatów

Organizatorzy protestu na UW opublikowali listę 11 żądań dotyczących reform uczelni. Domagają się demokratyzacji i autonomii uczelni, utrzymania struktury wydziałowej, uczelni bez polityków czy gwarancji transparentności, m.in. w obrębie decyzji finansowych uniwersytetu.

Chcą też zwiększenia finansowania, zapewnienia godnych warunków socjalnych, wzmocnienia praw pracowniczych, gwarancji publikowania w języku polskim. Protestujący sprzeciwiają się też centralizacji, chcą otwarcia ścieżek kariery naukowej. Domagają się też, by wygaśnięcie umowy o pracę z pracownikiem akademickim następowało w przypadku prawomocnego wyroku sądu za przestępstwo umyślne (projekt zakłada, że do zwolnienia pracownika wystarczy orzeczenie kary pozbawienia wolności lub ograniczenie wolności - red.).

- Nie zgadzamy się na to, żeby odebrano nam możliwość demokratycznego wybierania naszych przedstawicieli do najważniejszych ciał. I druga kwestia to uderzenie w uczelnie regionalne. Ta ustawa będzie doprowadzała do powolnej śmierci uczelni wojewódzkich w bardzo wielu miastach, takich jak Białystok, Rzeszów czy Kielce - argumentował Drygas.

Noc na balkonie

Do studentów przyłączyli się też doktoranci i pracownicy naukowi uczelni. W sumie na balkonie rektoratu i przed budynkiem zebrało się we wtorek kilkadziesiąt osób. Protestujący przynieśli ze sobą transparenty z hasłami: "Nie oddamy autonomii", "Samorządność naszą bronią", "Żądamy demokratycznych uniwersytetów". Protestowi towarzyszyły wykłady i przemówienia.

Organizatorami są - jak określił Sebastian Słowiński - "studenci, studentki, osoby, którym zależy na dobru nauki. Nazwaliśmy się roboczo Akademickim Komitetem Protestacyjnym".

Pytany, jak długo potrwa protest - odpowiedział, że "do skutku". - Liczymy na stanowisku rządu i na odzew ze strony parlamentu. Jesteśmy gotowi, żeby tu spać. Mamy przygotowane maty, materace - oznajmił we wtorek Słowiński.

"Potężne impulsy rozwojowe"

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego zapowiedział, że nie zamierza przerywać manifestacji studentów, choć jego zdaniem reforma szkolnictwa wyższego niesie więcej szans niż zagrożeń.

- Na uniwersytecie jest wiele forów, na których dyskutujemy o dobrych i złych stronach ustawy. Dyskusja toczy się również w Sejmie. Wtorek i środę w ubiegłym tygodniu spędziłem na komisji sejmowej, gdzie także zgłaszałem szereg uwag i postulatów, co warto byłoby zmienić w tej ustawie, a co ważne, aby zachować. Ten proces się toczy, więc myślę, że ten protest jest jednym z wielu głosów, które w tej dyskusji się pojawiają - ocenił profesor Marcin Pałys.

Reformy bronił naturalnie jej autor Jarosław Gowin. - Cała nowa ustawa daje potężne impulsy rozwojowe dla wszystkich uczelni w Polsce, nie tylko tych największych i najsilniejszych - stwierdził w odpowiedzi na argumenty protestujących.

Konstytucja dla Nauki

Projekt ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tak zwana Ustawa 2.0, Konstytucja dla Nauki) byłby pierwszą od ponad 12 lat całościową reformą uczelni. Przewiduje on poważne zmiany między innymi w działaniu uczelni, ich finansowaniu, ścieżce awansu zawodowego oraz trybie robienia doktoratu.

Wśród ważnych kierunkowych zmian zawartych w projekcie Ustawy 2.0 jest między innymi uzależnienie wielu możliwości uczelni od kategorii naukowych, jakie szkoła wyższa uzyska w prowadzonych dyscyplinach. Ustawa zgodnie z propozycją resortu nauki ma zacząć obowiązywać od 1 października 2018 roku.

1 czerwca projekt ustawy został przyjęty przez sejmową komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży.

>>CZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT REFORMY SZKOLNICTWA WYŻSZEGO<<

PAP/kk/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • jiv

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2018 10:08 ~jiv

  Rozgonić te lewackie pomioty,zlikwidować uczelnie za pieniądze podatnika,wykształciuchy z mgr na zmywak bo do niczego innego te studia nie przygotowują,chyba że do politykierstwa .

 • GRINGO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2018 08:21 ~GRINGO

  SKOŃCZYŁO SIĘ W SEJMIE ZACZYNA SIĘ NA UNIWERKU - KTO TYM STUDENTOM PŁACI ?

 • Nawetmiwasniezal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2018 23:20 ~Nawetmiwasniezal

  wracanowe~wracanowe

  Wybiera się elektorów z różnych grup pracowników i studentów. Elektorzy wybierają rektora. Komu to przeszkadza? W istocie propozycje nowej ustawy tworzą szanse powrotu do rozwiązań nieco minionych.
  Tak elektorzy wybiorą rektora, ale to nie pracownicy tylko w dużym stopniu obce ciało czyli Rada przedstawi kandydatów. Jak w filmie "Sami swoi" granat musi być aby racja była po naszej stronie


  Właśnie to obce ciało tworzy silne niebezpieczeństwo nadania partyjnego lub grup interesu zainteresowanych swoim celami, a nie dobrą, demokratyczną i autonomiczną edukacją.

 • makrontos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2018 20:12 ~makrontos

  Patologiczny uniwersytet który nie potrafi zrobić porządku na swoim terenie...Główny dyrektor do zwolnienia !

 • SD567

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2018 17:15 ~SD567

  studentów jest w Polsce za dużo. Uczelnie wyższe to w ogromnej części wytwórnie bezrobotnych.

 • wracanowe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2018 17:01 ~wracanowe

  Wybiera się elektorów z różnych grup pracowników i studentów. Elektorzy wybierają rektora. Komu to przeszkadza? W istocie propozycje nowej ustawy tworzą szanse powrotu do rozwiązań nieco minionych.
  Tak elektorzy wybiorą rektora, ale to nie pracownicy tylko w dużym stopniu obce ciało czyli Rada przedstawi kandydatów. Jak w filmie "Sami swoi" granat musi być aby racja była po naszej stronie

 • Loki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2018 14:53 ~Loki

  dociekliwy~dociekliwy

  Zainteresował mnie ten czerwony transparent, dlatego z ciekawości wyszukałem sobie nazwiska owych studentów z artykułu w googlach. I mamy:

  Piotr Drygas - protestował już w 2015 roku, w ramach tzw. Uniwersytetu Zaangażowanego, firmowanego przez Krytykę Polityczną

  Sebastian Słowiński - pierwszy wynik wyszukiwania opisuje go jako „młodego działacza antyfaszystowskiego i na rzecz praw osób LGBTQ”

  Tadek Zinowski - kolejny działacz antyfaszystowski, z anarchistycznego Kolektywu Syrena.

  Proszę więc nie firmować ewidentnej akcji politycznej środowiska skrajnie lewicowego jako jakiejś oddolnej inicjatywy studenckiej.

  Sygnalista już działa. Jakąś posadę obiecali czy się dopiero ścigacie, bo jakoś dużo tu sygnalistów i popierających Gowina

 • Co ta pani

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2018 14:27 ~Co ta pani

  Ustawa jest wprowadzana w trybie ekspresowym? O czym ta Pani mówi? To jest jedyna skonsultowana ustawa za rządów PiS. Proszę relacjonować zgodnie z faktami!

 • dociekliwy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2018 13:36 ~dociekliwy

  Dociekliwy2~Dociekliwy2

  Tylko pytam skąd wie kto to jest. Zobaczył zdjęcia tutaj i w necie znalazł nazwiska? niby jak? Pewnie też jest z partii politycznej i upublicznił to żeby ludzi inaczej patrzyli na protest. Nie oceniam czy zrobił dobrze czy źle. On zarzuca im kłamstwo karmiąc nas kolejnym kłamstwem. Czy to jest ok?
  Napisał by wprost - jestem z PIS, znam ich wszystkich bo szkodzą nam w różnych protestach i udzielają się tu i tu - wtedy to jest ok, a nie ściemnia że na podstawie transparentu odnalazł ich w sieci. Ja tego nie kupuje.

  Ale czemu manipulujesz i jeszcze mnie tu obsmarowujesz jakimiś ściemami? Jakiego transparentu? Jaki PiS? Pisałem Ci już niżej, że ich nazwiska są W TREŚCI ARTYKUŁU KTÓRY KOMENTUJESZ. Czyżbyś go wcale nie czytał?

 • Antek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2018 13:23 ~Antek  ffff~ffff

  Myslę ze gdyby "naukowców" i stydentów UW rozpedzic na cztery wiatry a teren zaorac to nikt by tego nie zuwazył. A i nauka polska pozbyła by sie balastu róznych "genderów".
  ola~ola


  Pewnie po co lekarze, prawnicy, bankowcy itp. przecież Ty ich nie potrzebujesz. To może pójdźmy dalej - zaorać wszystko, nasadzić kartofli, motyki i cepy w dłoń i cofamy się o epokę...
  qwerty~qwerty

  lekarze i bankowcy nie studiują na UW, a z prawników nie ma żadnego pożytku.


  Ale fizycy i chemicy już tak. Architekci, inżynierowie różnych specjalności również. Ale dla kogoś takiego, jak ty to nie ma znaczenia, prawda?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »