Informacje

19.05.2014 16:19 sesja sejmiku mazowsza

Struzik zostaje. Wniosek o odwołanie przepadł w głosowaniu

Sejmik Województwa Mazowieckiego zdecydował w poniedziałek, że marszałek Adam Struzik pozostanie na swoim stanowisku. Złożony przez klub PiS wniosek o jego odwołanie został odrzucony głosami popierających marszałka radnych koalicji PO i PSL.

Wniosek o odwołanie kierowanego przez Struzika zarządu województwa złożyli w połowie kwietnia radni PiS, którzy obarczają obecny zarząd województwa winą za krytyczną sytuację finansów Mazowsza.

Podczas poniedziałkowej sesji sejmiku potrzebę zmiany zarządu województwa uzasadniał radny Karol Tchórzewski (PiS). - Rządy Struzika i koalicji PO-PSL w województwie przyniosły Mazowszu trudne do oszacowania koszty - przekonywał Tchórzewski. Radny argumentował, że w 2014 r. odsetki od kredytów zaciągniętych przez samorząd na poczet spłat kolejnych rat janosikowego wyniosą ok. 82 mln złotych, a koszty obsługi zadłużenia stanowić będą 10-15 proc. budżetu województwa. Wskazywał, że zarząd powinien zadbać o wyłączenie Warszawy z województwa mazowieckiego – wówczas, według radnego, region mógłby dostać nie tylko więcej pieniędzy z UE, ale też stałby się beneficjentem janosikowego.

Kłopoty z janosikowym

Janosikowe to system subwencjonowania biedniejszych województw z części środków, jakie przekazują bogatsze samorządy. Samorząd woj. mazowieckiego, który jest płatnikiem netto tych subwencji, musiał zaciągnąć kredyty na uregulowanie płatności z tego tytułu, by uregulować zaległe raty z 2013 r.

W maju, ze względu na brak środków, Mazowsze zapłaciło tylko część raty janosikowego, której wysokość wynosi ok. 53 milionów złotych. Obecnie zadłużenie Mazowsza z tego tytułu wynosi ok. 180 mln zł.

Struzik przekonywał radnych, że zarząd województwa zrobił wszystko, by ratować sytuację finansową Mazowsza oraz że nie ma on większego wpływu na pobory janosikowego. Tłumaczył, że część winy za krytyczną sytuację finansów Mazowsza ponosi zły system wyliczania wysokości jego rat, który w ubiegłych latach doprowadził do znacznego przeszacowania wpływów Mazowsza z podatku CIT. Marszałek wyjaśniał też, że o wysokości środków UE, jakie województwo dostaje na rozwój, nie decydują czynniki wynikające z podziału administracyjnego kraju, tylko z klasyfikacji statystycznej.

Skarbnik województwa Marek Miesztalski wyjaśniał, że „gdyby nie janosikowe, Mazowsze nie musiałoby wziąć ani złotówki kredytu”. Przywołał opinię agencji ratingowej Fitch, z której wynika, że „na sytuację finansową województwa wpływa obowiązek zapłaty janosikowego”, a „wpłaty te są największym elementem wydatków operacyjnych mazowieckiego”. Jako drugą przyczynę kłopotów finansowych skarbnik wskazał niestabilne wpływy z podatku CIT. Z zaprezentowanych przez niego danych wynika, że tylko w 2013 roku zmniejszyły się one o 342 mln złotych. Miesztalski zapewniał też, że mazowiecki samorząd wojewódzki należy do najtańszych w kraju, a wydatki na administracje rosną w nim najwolniej.

Błędy przy tworzeniu budżetu

Nie zgodził się z tym jeden z radnych SLD Grzegorz Pietruczuk. Według radnego metodologia przyjęta do wyliczeń kosztów funkcjonowania urzędu marszałkowskiego była niewłaściwa. - W województwie mazowieckim średnie wynagrodzenie w samorządzie na szczeblu wojewódzkim było najwyższe w kraju” – powiedział Pietruczuk, powołując się na dane GUS z 2012 r.

Według radnego dowodem na słabość rządów Struzika są m.in. błędy popełniane przy konstruowaniu budżetów, które w trakcie roku wymagają wielokrotnego poprawiania. Pietruczuk zapowiedział też, że złoży do Ministra Administracji i Cyfryzacji wniosek o wprowadzenie zarządu komisarycznego w mazowieckim samorządzie.

Radny Wojciech Bartelski (PO) bronił Struzika i podkreślał, że zarzuty opozycji oraz wniosek o odwołanie marszałka „mają charakter polityczny i przedwyborczy”.

-Robicie wszystko, żeby zdyskredytować marszałka Struzika, nie tylko politycznie, ale i personalnie – powiedział Mirosław Augustyniak (PSL). Radny wymieniał zalety rządów Struzika, zaznaczył też, że jest on osobą „ukształtowaną przez wartości patriotyczne Witosa i Mikołajczyka”.

Wniosek o odwołanie Struzika poparło 16 z 51 radnych mazowieckiego sejmiku; przeciwko było 31. Do odwołania marszałka konieczne było poparcie trzech piątych składu sejmiku, czyli 31 radnych. Głosowanie było tajne.

Adam Struzik o kłopotach finansowych Mazowsza:

PAP/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • odwolaniaI

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2014 21:57 ~odwolaniaI

  Oto Polska...To niewątpliwy skandal i granda, że Marszałka, który jest juz 13 lat i któremu można zarzucić wiele błędnych decyzji oraz wykończenie wielu instytucji m.in Warszawskiej Opery Kameralnej, zniweczenie tej ważnej placówki, siedzi nadal i NIE MOZNA GO ODWOLAC I POWOLAC NOWEGO MARSZALKA MAZOWSZA? NIGDY NIE ZAGLOSUJE NA PO na Mazowszu, bo PO niesłusznie broni Marszałka Struzika.

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2014 16:41 ~Tomek

  Aplikowałem kiedyś na stanowisko w UM - Później jak się dowiedziałem została tam zatrudniona osoba. Z rodziny jednej z Pani Dyrektor. Nie chcę się wypowiadać na temat Pana Struzika - Moje zdanie jest takie że już dawno powinni go odwołać tak jak i połowę ludzi na stanowiskach Wysokich w tym Urzędzie.

 • karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2014 09:40 ~karol

  struzik wszystkich nas przezyje, a jak juz kopnie w kalendarz to go na wawelu pochowaja.

 • klki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2014 09:00 ~klki

  wreszcie cos sie dzieje . ta znienawidzona partia platforma obywatelska już dawno powinna byc zdegalizowana.

 • astro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2014 23:46 ~astro

  Marek~Marek

  Hehe... Struzikowi to cały PiS tylko skoczyć może! No to się porwali na odwołanie- i ktoś tu się chyba przeliczył.

  Z czego tu się cieszyć? Oligarchia Polityczna w pełnej krasie. Można nie lubić którejś partii, tylko tu chodzi o zdrowy rozsądek. My jako społeczeństwo na tym tracimy.

 • Szach i mat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2014 23:25 ~Szach i mat

  szach i mat~szach i mat

  Bartelskiego nie było na na sesji, bo musiał Struzika bronić. A kto Bartelskiego obroni? PO traci w Radzie większość. Ktoś rezygnuje, ktoś rodzi. Trudna partia szachów.

  A czy warto bronić Bartelskiego ?

 • szach i mat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2014 22:07 ~szach i mat

  Bartelskiego nie było na na sesji, bo musiał Struzika bronić. A kto Bartelskiego obroni? PO traci w Radzie większość. Ktoś rezygnuje, ktoś rodzi. Trudna partia szachów.

 • Cherubin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2014 20:34 ~Cherubin

  Struzika nic się nie ima, bo on pozostaje pod szczególną opieką zastępów niebieskich, a konkretnie brata biskupa, który ma chody, gdzie trzeba.

 • qaz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2014 19:50 ~qaz

  kliki polityczne wykanczają wszystkich ale najważniesze zeby kasa szerokim strumieniem płynała do obywateli polityków żeby żyło się im lepiej

 • Marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2014 17:42 ~Marek

  Hehe... Struzikowi to cały PiS tylko skoczyć może! No to się porwali na odwołanie- i ktoś tu się chyba przeliczył.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »