Informacje

10.03.2014 15:00 PO WYROKU TRYBUNAŁU

Struzik o janosikowym: "Nie ma mowy o 18 miesiącach płacenia"

SERWISY:

Marszałek Adam Struzik zapowiedział, że mazowiecki samorząd nie będzie dalej płacił janosikowego. Przepisy o jego ściąganiu podważył Trybunał Konstytucyjny, dlatego Struzik zamierza zabiegać też o zwrot części z zapłaconych już rat.

Przepisy o janosikowym dotyczące województw są niezgodne z konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny. Sędziowie zakwestionowali przepisy ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w zakresie, w jakim nie gwarantują województwom zachowania istotnej części dochodów własnych dla realizacji zadań własnych. Uchylone przepisy przestaną obowiązywać po 18 miesiącach od ogłoszenia wyroku.

- Nie ma mowy o 18 miesiącach płacenia janosikowego. To jest czas, który Trybunał Konstytucyjny wyznaczył Sejmowi na zmianę tych niezgodnych z konstytucją przepisów. Naszą rolą, władz samorządu województwa, jest teraz znalezienie wyjścia prawnego z tej sytuacji – powiedział przed rozpoczęciem sesji sejmiku mazowieckiego Struzik.

- Oczywiście chcemy to zrobić w ramach porozumienia z rządem, ale musi być jakieś logiczne rozwiązanie. Nie można dalej mówić, że nic się nie stało, bo trybunał, co prawda orzeczenie wydał, ale my mamy dalej płacić – dodał marszałek.

Struzik tłumaczył, że według niego kwestia zastosowania przepisów o janosikowym po opublikowaniu wyroku jest dyskusyjna – dla prawników i dla finansistów.

Marszałek zapowiedział złożenie wniosku o zaniechanie poboru janosikowego w perspektywie następnych miesięcy. W najbliższą środę Struzik zamierza też rozmawiać w tej sprawie z ministrem finansów Mateuszem Szczurkiem. Mazowiecki samorząd będzie zabiegał, by zaniechanie poboru rat rozpoczęło się już od transzy marcowej.

Będą chcieli odzyskać pieniądze

Szef mazowieckiego samorządu poinformował też, że podejmie działania zmierzające do odzyskania zapłaconych już przez województwo rat janosikowego. - Będziemy próbowali na drodze prawnej, sądowej, najpierw oczywiście polubownie odzyskać pieniądze, które już wpłaciliśmy. Myślę, że jesteśmy w stanie udowodnić, że jeżeli coś jest bezprawne, to trudno, żeby na tej podstawie naliczać odsetki i egzekwować od nas – powiedział Struzik.

- Na pewno nie zostawimy tego tak, że wpłaciliśmy 6 mld 300 mln niezgodnie z prawem, a teraz mamy dalej jeszcze płacić i dalej jeszcze będą przychodziły tytuły egzekucyjne. To w państwie prawa jest sytuacja niewyobrażalna – zaznaczył.

Marszałek nie poinformował o zwrot jakiej kwoty z sumy opłaconych wcześniej transz janosikowego ubiegać się będzie województwo. - Trzeba przynajmniej przejrzeć to, co działo się od lutego 2010 r., bo to wtedy zaczęła się ta równia pochyła w dół i to wtedy tak naprawdę – mimo naszych monitów, pism, wniosków, próśb – dalej stosowano ten system, który doprowadził województwo, do stanu, w jakim jest – wyjaśnił.

- Na pewno odsetki od kredytów zaciąganych na poczet janosikowego to jest konkretna strata, której nie musieliśmy przecież ponosić. Będziemy korzystali z konstytucyjnej zasady, że samorządy podlegają ochronie sądowej – podkreślił marszałek.

- Jeżeli udałoby się egzekwowanie janosikowego zatrzymać, to pewnie moglibyśmy parę ważnych rzeczy do planu inwestycyjnego województwa wprowadzić. Drogi, obwodnice - jest kilka takich inwestycji, które czekają i których realizacja nie cierpli zwłoki – dodał Struzik.

Janosikowe to system subwencji, który polega na przekazywaniu przez bogatsze samorządy części swoich dochodów na rzecz biedniejszych. 18 lutego 2014 r. woj. mazowieckie, które jest płatnikiem netto tych subwencji zalegało z wpłatą janosikowego za cztery ostatnie miesiące 2013 r. w kwocie ok. 170 mln zł. Gdy Ministerstwo Finansów wystawiło tytuły wykonawcze na prawie 63 mln zł (raty za wrzesień i październik 2013 r.) województwo zaciągnęło kredyt i uregulowało tę część należności.

PAP/bf/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ghg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2014 11:46 ~ghg

  zadłuzył województwo, z 300 zrobił 1000 pracowników i zrzuca na janosikowe
  pogonić nieudacznika

 • Robson

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2014 20:50 ~Robson

  Komisja Europejska uznała że płacenie abonamentu RTV też jest sprzeczne z prawem, ale płacić nadal trzeba jak się ma telewizor i radio, i nie ważne że nie ma z czego płacić.
  KRRiT odda każdemu za pięć lat wstecz?
  ZUS tak samo - brakuje na życie, pracy coraz mniej, ale płacić trzeba, bierze się pożyczki, płaci na upadający "twór", bo tak stanowi prawo.
  Niedawno można było przeczytać w prasie, co będzie się działo z tymi mniejszymi i biedniejszymi, którzy z tego utrzymywali szkoły, kulturę itp.
  Jak może w ten sposób publicznie mówić Marszałek Województwa....?
  Są decyzje Trybunału, obowiązujące prawo, nie może go stanowić wypowiedz p.Marszałka.
  Jutro jakiś inny Urzędnik, zadecyduje sam coś innego i co wtedy?
  Tak ma to funkcjonować?

 • wujek dobra rada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2014 19:39 ~wujek dobra rada

  student czwartego roku prawa juz wie ze struzikowi ktos zle doradzil, ani nie ma prawa ubiegac sie o juz zaplacone janosikowe, ani nie ma podstaw aby nie placic przez najblizsze 18 miesiecy
  moze trzeba wreszcie zatrudnic prawnika na poziomie a nie przyjaciela krolika ktory studia konczyl z ocena ledwo dostateczna

 • Kompletna bzdura

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2014 16:37 Kompletna bzdura

  Verayher~Verayher

  Co prokuratura na to, że urzędnik samorządowy nawołuje publicznie do łamania prawa? Przepisy o "janosikowym" przestaną obowiązywać po 18 miesiącach i przez 18 miesięcy obowiązują DOTYCHCZASOWE. I Struzik ma płacić swoje należności tak, jak ja muszę płacić ZUS. Druga sprawa: opodatkowanie firm w miejscu wytwarzania przychodów a nie w miejscu deklaratywnych siedzib. Skończy się warszawskie dolce vita.


  Trybunał Konstytucyjny właśnie powiedział że janosikowe jest sprzeczne z Konstytucją RP. Prawdopodobnie nie masz pojęcia o tym że Konstytucja jest aktem nadrzędnym.

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2014 15:47 ~nick

  Janosikowe niekonstytucyjne?! A uznaniowe i korupcjogenne prawo miejscowe w Warszawie to konstytucyjne? Uchwały i zarządzenia wpuszczane od 2007 do obrotu prawnego w Warszawie to szczyty uznaniowości i korupcjogenności.
  Musimy ich przestrzegać, choć doprowadzają do ruiny i rozpaczy. Janosikowe to jedno a "gospodarny" marszałek to drugie. Województwo zadłużone i Warszawa też. Nawet bez janosikowego nie wykaraskamy sie z długów.

 • arma

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2014 12:45 ~arma

  może teraz zaczniemy placić na ukrainę na tych biednych oligarchów jak Tymoszenko.

 • Livein

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2014 08:13 ~Livein

  Między innymni przez janosikowe bilety w Wawie podrożały w ostatnich latach o 100%. Obecnie na 2 strefę 90 kontrakcik na karcie miejskiej kosztuje mnie 540 zeta, więc wszystkim hejterom plującym na mazowsze nie pozostaje nic innego, jak pokazać środkowy palec.

 • Marian Paździoch

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2014 06:29 ~Marian Paździoch

  Tak jak gościa nie trawię, tak tym razem trzymam kciuki.
  @xxx. 10.03.2014 17:44. "Prawo nie działa wstecz". Za dużo amerykańskich filmów. Skarbówka może się upomnieć o kase kilka lat wstecz zgodnie z prawem, na tej samej podstawie Struzik może domagać się zwrotu nienależnie wpłaconych już pieniędzy.

 • To_jedyne_wyjście

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2014 00:36 ~To_jedyne_wyjście

  Niektórym trzeba najwyraźniej wyjaśnić, czym jest i jakie ma zadania w tym kraju Władza Ustawodawcza. Otóż Władza Ustawodawcza ma za zadanie konstruować prawo w taki sposób, żeby było ono zgodne z już istniejącymi przepisami prawa w tym sensie, żeby nie wprowadzało sprzeczności w stosowaniu tych przepisów. To prawo musi być zgodne również z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej. Najważniejszym obowiązkiem Władzy Ustawodawczej jest bezwzględne pilnowanie, aby przepisy prawa brzmiały zgodnie z wyżej wymienionymi wytycznymi. Obowiązkiem Władzy Ustawodawczej jest tym samym niedopuszczenie do wejścia w życie przepisów, które powyższych wytycznych nie spełniają. Jeżeli jednak Władza Ustawodawcza dopuści do sytuacji, w której przepisy prawa uzyskają moc prawną i wykonawczą, ingerując w sposób nieuprawniony w przepisy już istniejące, i/lub będą niezgodne z
  Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, to wtedy Organ Władzy Ustawodawczej, który do takiej sytuacji dopuścił, podlega odpowiedzialności karnej, a te przepisy prawa uznaje się za nie mające mocy prawnej przez cały czas swojego istnienia i działania. Wszelki stan prawny musi być wtedy przywrócony do momentu, przed którym te przepisy posiadły moc wykonawczą. Jeżeli takie przywrócenie stanu prawnego na skutek działania tych przepisów nie jest możliwe, wtedy należne jest zadośćuczynienie w zamian za szkodliwe działanie prawa. Organ Władzy Ustawodawczej powinien zostać zmieniony w trybie pilnym.

 • Verayher

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2014 23:25 ~Verayher

  Czy Struzik uciskany przez rząd centralny poprosi Putina o interwencję i przyłączenie do Federacji Rosyjskiej?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »