Informacje

15.07.2013 19:16 przychodów też nie ma

Struzik: lotnisko w Modlinie nie przynosi strat

SERWISY:

Lotnisko w Modlinie nie przynosi strat, nie uzyskuje też przychodów - poinformował w poniedziałek marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Dodał, że nie ma powodów, by dopłacać do niego z budżetu woj. mazowieckiego.

Lotnisko w Modlinie od 3 lipca, po ponad półrocznej przerwie, może ponownie przyjmować duże samoloty pasażerskie. Władze portu prowadzą rozmowy z węgierskimi liniami Wizz Air i irlandzkim Ryanairem dotyczące ich powrotu do Modlina.Struzik zapewnił, że lotnisko w Modlinie ma pieniądze na swoją działalność, ale nie przynosi zysków ani nie ponosi strat. Pytany o możliwość dofinansowania lotniska z budżetu woj. mazowieckiego, które jest jednym z jego udziałowców, powiedział, że nie ma ku temu żadnych racjonalnych przesłanek. Wskazał przy tym na trudną sytuację budżetu województwa.

Struzik zaznaczył, że lotnisko w Modlinie było budowane z pieniędzy publicznych po to, by oferowało dobre warunki dla przewoźników niskokosztowych. - Mają być tam korzystniejsze warunki niż na komercyjnych lotniskach. (...) Ale to nie znaczy, że ma się do tego biznesu dopłacać - podkreślił.

Zamknęli dwa progi

22 grudnia 2012 r. inspektor nadzoru budowlanego zdecydował o zamknięciu dwóch tzw. progów betonowych - odcinków o długości 500 m każdy, na początku i końcu pasa startowego. Droga startowa skróciła się do 1500 m, dlatego samoloty takie jak Airbus A320 lub Boeing 737 nie mogły tam wykonywać operacji lotniczych.Pod koniec zeszłego roku generalny wykonawca drogi startowej, firma Erbud, został zobowiązany do wykonania napraw gwarancyjnych. Na początku stycznia wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego polecił wykonanie kompleksowych napraw pasa. Erbud w ramach prac naprawczych wymienił 26 cm wierzchniej warstwy betonu na obu progach pasa.

W lutym Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin otrzymał ekspertyzę, z której wynika m.in., że przyczynami powstawania odprysków ma drodze startowej była obecność w kruszywie zastosowanym w mieszance betonowej znaczącej liczby ziaren węglanowych i węglanowo-ilastych, które nie powinny się w nim znaleźć. Natomiast firma Erbud mówiła, że powodem uszkodzenia było użycie nieodpowiednich środków do odladzania nawierzchni pasa startowego. Nie zgadzali się z tym przedstawiciele Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Lotnisko argumentowało m.in., że spękania zaobserwowano także ubiegłej zimy, gdy nie używano żadnych środków chemicznych.

Walczą o odszkodowanie

Wiceprezes węgierskiej linii Wizz Air John Stephenson mówił na początku lipca, że linia lotnicza nie wróci do Modlina, jeśli nie zostanie jej wypłacone odszkodowanie. Przewoźnik rozmawia na ten temat z władzami lotniska, a te z kolei - z firmą Erbud.


Doradca zarządu lotniska w Modlinie Edyta Mikołajczyk mówiła wcześniej, że linie Wizz Air nie mają tytułu prawnego do tego, żeby żądać odszkodowań. Natomiast na pytanie, kiedy rozpoczną się rozmowy z Erbudem w sprawie utraconych korzyści z powodu zamknięcia lotniska, w czerwcu powiedziała, że na razie nie są znane dokładne kwoty. -  Dopiero kiedy lotnisko zostanie uruchomione i spłyną wszystkie potrzebne informacje, obliczymy utracone przychody. Wówczas nasi prawnicy będą mieli podstawy do rozpoczęcia rozmów z Erbudem - zaznaczyła.

- To nie jest tak, że port lotniczy i spółka zawiniła. Przede wszystkim zawinił wykonawca. To przez niego trzeba było zawiesić loty. To będzie źródłem pozwów wobec spółki Erbud - powiedział w poniedziałek Struzik.

PAP/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • slabe drogi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2013 22:45 ~slabe drogi

  Brak nadzoru, brak przyłożenia się, nadmierna oszczędnośc.Typowe cechy polaków przez, które jesteśmy jacy jesteśmy. To nie kwestia pieniędzy bo Polska to stosunkowo zamożny kraj. To kwestia mentalności, której próbuje się wyzbyc od dawna. Wystarczy pojechac do innych krajów żeby zobaczyc jak to sie robi. Dlaczego jak w Niemczech remontuja autostradę to nawierzchnia jest idealnie dopracowana w szczególności widac to na nawierzchniach asfaltobetonowych. Po za tym nawierzchnie tam w Niemczech są cichutkie w jezdzie. Wystarczy u nas przejechac sie najnowszymi odcinkami a2 do granicy z niemcami czy s8 od radziejowic do piotrkowa. hałas jak cholera przy prędkości nieco powyżej 100. Już nie bede wspominał nawet o drogach w Szwecji które sa jeszcze lepsze jakościowo niż w Niemczech. Powinniśmy od nich się uczyc.

 • Yello

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2013 16:47 ~Yello

  Miało być tak pięknie, a wyszło jak zawsze...

 • krzysztof

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2013 12:00 ~krzysztof

  modlinianin~modlinianin

  Ten Pan trzyma się jeszcze jako pogrobowiec PSL.

  Dlaczego pogrobowiec ? - PSL jeszcze nie umarł.
  a Pan Struzik nie jest nowicjuszem w polityce, raczej starym wyjadaczem. Trzeba znać znaczenie słów których się uzywa.

 • Matthew3254

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2013 11:22 ~Matthew3254

  Markos~Markos

  no to super. Lotnisko umarło. przynajmniej jak na razie. co powiecie na legalne wyścigi ? :) to byłoby coś. młodzież by się wyszalała . wstęp przypuśćmy 20 zł. więc zawsze jakiś dochód byłby.


  hehe to byłaby niezła inicjatywa :D

 • Markos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2013 02:23 ~Markos

  no to super. Lotnisko umarło. przynajmniej jak na razie. co powiecie na legalne wyścigi ? :) to byłoby coś. młodzież by się wyszalała . wstęp przypuśćmy 20 zł. więc zawsze jakiś dochód byłby.

 • ekonom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2013 19:25 ~ekonom

  To tacy jak Pan Struzik przynoszą Polsce straty przez swoje durne, zaspakajające ich indywidualne ambicje, pomysły

 • modlinianin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2013 19:19 ~modlinianin

  Ten Pan trzyma się jeszcze jako pogrobowiec PSL. Ale już bliski koniec i trzeba będzie odkleić się od stołka

 • Andrzej z Warszawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2013 19:10 ~Andrzej z Warszawy

  Jeśli jest tak bajecznie i lotnisko nie przynosi strat, to lepiej go nie otwierać, bo będzie się zużywało.

 • won_na_emeryturę

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2013 16:20 ~won_na_emeryturę

  Następny po kursie ekonomii w Moskwie.

 • ymp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2013 13:49 ~ymp

  Najlepiej niech przerobią to pseudo lotnisko na jakiś porządny tor wyścigowy. Będzie z tego jakiś pożytek.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »