Informacje

08.04.2014 13:49 problemy budżetowe województwa

Struzik alarmuje: Komornik
na kontach Mazowsza

SERWISY:

Komornik zajął konta samorządu województwa mazowieckiego z powodu niezapłaconego janosikowego - poinformował we wtorek na konferencji prasowej marszałek Mazowsza Adam Struzik. Jego zdaniem działania ministra finansów mogą doprowadzić do nacjonalizacji województwa.

- Dzisiaj pojawił się u nas komornik celem zajęcia kont samorządu województwa mazowieckiego. Ma to związek z niezapłaconymi ratami janosikowego za 2013 r., a dokładnie za grudzień 2013 r. - powiedział dziennikarzom Struzik. Zaznaczył, że od początku samorząd odwołuje się od wszystkich decyzji administracyjnych ministra finansów, a następnie skarży je do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

"Niecałe 30 mln"

Struzik podkreślił, że minister finansów bardzo konsekwentnie - mimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 marca - dąży do egzekucji zobowiązań województwa mazowieckiego. Ocenił, że dalsze takie postępowanie resortu finansów doprowadzi województwo mazowieckie do zapaści finansowej i nacjonalizacji.

Skarbnik woj. mazowieckiego Marek Miesztalski poinformował, że grudniowa rata janosikowego to ok. 55 mln zł, a łącznie z odsetkami i kosztami komorniczymi kwota zajęcia komorniczego wynosi ok. 60 mln 211 tys. zł. - Na koncie mamy w tej chwili niecałe 30 mln zł. Oznacza to, że te pieniądze zajmie komornik. Brakuje więc ponad 30 mln zł, których dzisiaj nie mamy - podkreślił.

Miesztalski powiedział, że samorząd spodziewa się do końca kwietnia dochodów w wysokości ok. 75,5 mln zł, jeśli m.in. z CIT-u wpłynie 66 mln zł. - Wszystkie nasze zobowiązania do końca tego miesiąca, łącznie z bieżącą ratą janosikowego, to ok. 102 mln zł - powiedział. Rata ta powinna być zapłacona 15 kwietnia. "Na pewno na 15 kwietnia nie będziemy mieli tych pieniędzy" - ocenił.

Nie zostaną przekazane?

Zdaniem skarbnika woj. mazowieckiego zagrożone są wydatki na Koleje Mazowieckie. Co miesiąc Mazowsze dokłada do nich ponad 19 mln zł, bo wpływy z biletów nie pokrywają kosztów ich funkcjonowania. Zagrożona jest również według Miesztalskiego dotacja dla instytucji kultury na ponad 5 mln zł. - Wszystko wskazuje na to, że te pieniądze nie będą przekazane - podkreślił.

Miesztalski odniósł się do kwestii wynagrodzeń pracowników, które - jak podkreślił - są wydatkami chronionymi. - Zgodnie z prawem, jeśli poborcy przekażemy listy płac, to on (...) powinien zwolnić pieniądze na zapłacenie wynagrodzeń - powiedział. Dodał, że należy się liczyć z tym, że wynagrodzenia być może nie zostaną przekazane w terminie.

Według Struzika "w świetle prawa i wyroku Trybunału Konstytucyjnego państwo doprowadza świadomie i z premedytacją do bankructwa największy region, który wytwarza prawie 1/4 PKB". Podkreślił, że nie zgadza się z zarzutami, iż samorząd wydaje za dużo pieniędzy. - Możemy oczywiście wyłączyć połowę przewozów kolejowych, nie wspierać i nie finansować w tak znaczących kwotach naszych szpitali i placówek zdrowia. W ogóle możemy tylko administrować województwem" - powiedział.

Racjonalne wydatki?

- Jesteśmy w stanie udowodnić, że wszystkie pieniądze i wydatki w ostatnich piętnastu latach były wydatkami racjonalnymi, oszczędnymi i realizowanymi zgodnie z zasadą gospodarności - dodał Struzik.

Skarbnik woj. mazowieckie zapowiedział, że samorząd chce odwołać się do naczelnika praskiego urzędu skarbowego. - Jeśli (to odwołanie) odrzuci, to czeka nas kolejna droga administracyjna, łącznie z sądownictwem administracyjnym - wyjaśnił.

Samorząd chce też przekonywać komornika, by 13,5 proc. udziałów Mazowsza w Przewozach Regionalnych mogły być zaliczone na poczet długów z janosikowego. - Przewozy Regionalne nie wypełniają żadnych zadań województwa mazowieckiego - podkreślił Miesztalski.

Trybunał Konstytucyjny orzekł w marcu, że przepisy o tzw. janosikowym dotyczące województw samorządowych są niezgodne z konstytucją. Zgodnie z wyrokiem przestaną one obowiązywać po 18 miesiącach od ogłoszenia orzeczenia. Zdaniem konstytucjonalistów, z którymi rozmawiała PAP niewykluczone, że samorząd mazowiecki wygra w sądzie sprawę dotyczącą wpłat janosikowego, niemniej zgodnie z obowiązującymi przepisami teraz województwo powinno płacić kolejne raty.

Także Ministerstwo Finansów uważa, że samorząd powinien nadal regulować należności, bowiem zakwestionowane przez Trybunał przepisy nadal obowiązują.

Janosikowe to system subwencji, który polega na przekazywaniu przez bogatsze samorządy części swoich dochodów na rzecz biedniejszych. 18 lutego 2014 r. samorząd woj. mazowieckiego, który jest płatnikiem netto tych subwencji (w 2014 r. po raz pierwszy płatnikiem netto jest też woj. dolnośląskie, które ma do zapłacenia 92 mln zł) zalegało z wpłatą janosikowego za cztery ostatnie miesiące 2013 r. w kwocie ok. 170 mln zł. Gdy Ministerstwo Finansów wystawiło tytuły wykonawcze na prawie 63 mln zł (raty za wrzesień i październik 2013 r.), województwo zaciągnęło kredyt i uregulowało tę część należności.

CZYTAJ TEŻ: Regionalna Izba Obrachunkowa uznała, że nie tylko janosikowe, lecz także zaciąganie nadmiernych zobowiązań finansowych spowodowało kryzys finansowy Mazowsza.

PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Egon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2014 08:36 ~Egon

  Pan Struzik uważał, że można lekceważyć zasadę płacenia janosikowego bo w końcu jakoś się to załatwi. To normalna niegospodarność i za coś takiego powinny polecieć głowy.

 • kasandra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.04.2014 12:12 ~kasandra

  Mam marzenie - nadszedł czas, że urzędnicy finansowo odpowiadają za nietrafne decyzję! I budzę się i widzę- nadal są absolutnie bezkarni, a za ich radosną twórczość płacą wszyscy, tylko nie oni. Kiedy to się wreszcie zmieni???

 • keks

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2014 12:12 ~keks

  kurde kiedy wreszcie za swoje decyzje beda odpowiadali... tak jak mamger w firmie... jak to mzliwe (na poziomie firmy) ze wydaje wiecej niz moze... kurde to jakas paranoja... ktora prowadzi do sytuacji z komornikiem... ktory ma sowj zawod i go wykonuje... a marszalek powinien za swje decyzje odpowiedziec... a nie zaslaniac sie wszystkim, wlacznie z taka wypowiedzia rzecznika prasowego...

 • żenada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2014 10:59 ~żenada

  wstyd mieszkać w takim kraju gdzie panstwo/rząd z pełną siadomością łamie konstytucje i ustami urzęddników potwierdza że będzie nadał ją łamał (jest wyrok Trybuanału) a jednoczesnie obywatel za łamanie prawa jest karany. Jak rząd może być tak obłudny??? WSTYD ale widać że rządy obłudników niczym sie nie przejmują bo przecież wiedzą że obywatele i tak ic wybiorą bo przecież oni sami (5 przywódców partii politycznych) jak KC PZPR ustalili listy wyborcze

 • greg199

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2014 08:58 ~greg199

  niech wybuduję jeszcze parę lotnisk, Modlinem powinna się zająć prokuratura bo to niezły wałem Panie Struzik czas kończyć

 • hgfd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2014 06:05 ~hgfd

  Niech brata poprosi to mu może pomoże?
  Na budowę światyni dał grube miliony a jego braciszek tam rządzi!

 • onion

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2014 23:30 ~onion

  a dla czego nikt nikt nie porówna struzika do marszałaka śląską który w na konferencji o pierwiastek ustaione ryzykowne spólki wyprowadził 170 narazie doliczonych złotych, ja zakładam firmę wy we mnie inwestujecie, ja bankrutuję i niczego odemnie nie odzyskacie. Struzik to marionetka, siedzi na stołku od parunast lat a jakby go zapytac o pierwiastek kwadratowy z 256 to by się z godzinę zastanawiał. nadaje sie tylko do wstążek

 • sss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2014 21:53 ~sss

  puscić famę że nie ma pieniędzy, to będzie okazja do kolejnych cięć, i podwyżek. wszystko dla dobra polityków, zeby mogli kraść jeszcze wiecej.

 • zmiana

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2014 21:49 ~zmiana

  Dać Zbigniewa Bońka na marszałka, zrobi porządek.

 • mazowiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2014 21:24 ~mazowiak

  "- Jesteśmy w stanie udowodnić, że wszystkie pieniądze i wydatki w ostatnich piętnastu latach były wydatkami racjonalnymi, oszczędnymi i realizowanymi zgodnie z zasadą gospodarności - dodał Struzik."
  Ta wypowiedź najlepiej mi się podoba.
  Wystarczy poczytać tematy w BIPie z posiedzeń Zarządu

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »