Informacje

12.01.2017 21:30 kilkaset zgłoszeń

Strażnicy zajrzeli do pieców. Dużo zgłoszeń, mało kar

SERWISY:


W ostatnich dniach, k
iedy smog wisiał nad stolicą, mieszkańcy setki raz dzwonili do straży miejskiej z prośbą o kontrolę pieców. Gęsty dym wydobywający się z kominów rodził podejrzenia, że sąsiedzi palą tym, czym nie powinni.

To, co wydostaje się z kominów może być bardzo niebezpieczne. Ogrzewanie domów nieodpowiednim paliwem, węglem najgorszej jakości czy śmieciami przyczynia się do powstania smogu. Dlatego w ciągu ostatnich kilku dni nasiliły się kontrole strażników miejskich.

- W czasie alertu smogowego, czyli przez cztery dni, przeprowadziliśmy 450 kontroli. W 20 przypadkach na właścicieli mieszkań zostały nałożone kary - mówi nam Monika Niżniak, rzeczniczka straży miejskiej i dodaje, że ukarano zarówno osoby mieszkające w centrum, jak i na obrzeżach.

Najwięcej mandatów wystawiono na Targówku (4) i Białołęce (3). W Wawrze, na Mokotowie i we Włochach nałożono po jednej karze. - W trakcie kontroli tych miejsc ujawniono spalanie m.in. fragmentów mebli, odpadów poremontowych czy elementów gumowych. W pozostałych przypadkach strażnicy skierowali wnioski do sądu o ukaranie oraz zastosowali środki oddziaływania wychowawczego - doprecyzowała Niźniak.

Za palenie śmieci grozi 500 zł mandatu, ale na tym może się nie skończyć. – Możemy wystąpić na drogę administracyjną. Niestety dłuższą i bardziej uciążliwą w udowadnianiu. Wtedy kara może się skończyć nawet milionem złotych – przestrzegał niedawno wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

Aby kontrole strażników były skuteczne, miasto wyposażyło ich w specjalne narzędzia. Mobilne laboratoria, nazywane "smogowozami" dysponują sprzętem, który pozwala funkcjonariuszom sprawdzić bez wchodzenia na posesję, czym pali się w piecu. Podjeżdżają pod dom, wysuwają przez szybę specjalną rurkę i po kilku minutach mają wynik.

"Smogowozy" sprawdzają, czym palą warszawiacy:

kz/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Yeti

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2017 13:09 ~Yeti

  tatuś~tatuś

  czy widział ktoś kiedyś kontrolę spalin samochodów na ulicach warszawy,albo autobusów prywatnych przewoźników?

  Tak, miałem wczoraj na Podleśnej.

 • MaD

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2017 12:54 ~MaD

  xj_jeep~xj_jeep

  Czym paliło pozostałych 430? Chciałbym wiedzieć czy truję mnie sąsiad śmieciami czy polskie kopalnie sprzedające miał węglowy. Dokończcie swoją pracę redaktorzy!


  Myślę, że sam sobie odpowiedziałeś na pytanie.. W artykule pada sformułowanie "węglem najgorszej jakości". Czyli jakim skoro w Polsce obowiązują normy jakości na węgiel ?? Można truć w majestacie prawa, 90% kopcących pali węglem bo ile można mieć tych mitycznych śmieci do spalenia?

 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2017 12:24 SEBBAX

  hahaha - aby udowodnić w sądzie że ktoś pali śmieciami - to nie jest proste, bo takie badanie ze "smogowozu" nawet przedszkolak podważy. próbka jest pobierana z powietrza, a nie z komina - "składniki" wyłapane przez smogowóz mogą pochodzić od każdego innego i zostały przywiane z wiatrem... a SM nie ma prawa wejść na posesję i skontrolować co kto wrzuca do pieca.
  Ludzie są naiwni skoro przyjmują mandaty...
  Inną sprawą jest, że palenie śmieci (które wg mnie jest sporadyczne odkąd działa ustawa śmieciowa) nie powinno mieć miejsca.
  Z moich obserwacji (Falenica) nie czuję dziś spalanych plastików - czuć jedynie smród węgla, ale nie można miec do ludzi pretensji, że palą tanim węglem skoro gaz jest bardzo drogi - ostatnia fvat za gaz to 2300, a wtedy było jeszcze ciepło - aż się boję na jaką kwotę teraz otrzymam fakturę za gaz...

 • Adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2017 12:12 ~Adam

  Problem w tym, że u nas nie ma norm jakości węglą, za palenie odpadami węglowymi czy drewnem nikt kary nie dostanie, a to truje tak jak smieci

 • Kuba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2017 11:24 ~Kuba

  Ja na życzenie rządu mogę palić nawet diamentami - pod warunkiem że będzie mnie na to stać, albo rząd odpowiednie dopłaty za palenie takim paliwem.

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2017 11:14 ~qwerty

  "Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport z kontroli jakości powietrza w Polsce. Według niego za 82–92,8 proc. zanieczyszczeń odpowiedzialna jest niska emisja. Zanieczyszczenia komunikacyjne to 5,4–7 proc. a przemysł to 1,8–9 proc."

 • WAW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2017 10:48 ~WAW

  buu~buu

  Włąśnie to czym ta reszta ludzi paliła???? dziwny dym , smród , zgłoszenia sąsiadów i ...nic!?? tylko 20 mandatów??? chore to wszystko!

  Mokre drzewo tez sie słabo pali .. i dymi

 • WAW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2017 10:47 ~WAW

  niech dostaną uprawnienia i zaglądają do wydechów samochodów z wyciętymi DPF ... to są prawdziwi truciciele

 • MaD

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2017 10:39 ~MaD

  xj_jeep~xj_jeep

  Czym paliło pozostałych 430? Chciałbym wiedzieć czy truję mnie sąsiad śmieciami czy polskie kopalnie sprzedające miał węglowy. Dokończcie swoją pracę redaktorzy!


  Myślę, że sam sobie odpowiedziałeś na pytanie.. W artykule pada sformułowanie "węglem najgorszej jakości". Czyli jakim, skoro w Polsce obowiązują żadne normy jakości na węgiel ?? Można truć w majestacie prawa, 90% kopcących pali kiepskim węglem bo ile można mieć tych mitycznych śmieci do spalenia?

 • Rysiek z Kranu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2017 09:38 ~Rysiek z Kranu

  xj_jeep~xj_jeep

  Czym paliło pozostałych 430? Chciałbym wiedzieć czy truję mnie sąsiad śmieciami czy polskie kopalnie sprzedające miał węglowy. Dokończcie swoją pracę redaktorzy!

  Zacznijmy od tego, że ludzie nie potrafią palić w piecach. Państwo zamiast kombinować jak koń pod górę powinno działać dwukierunkowo: kary i owszem, ale i przede wszystkim edukacja. Jaki problem nakręcić w państwowej telewizji krótki spot o rozpalaniu w piecu węglowym od góry? Ludzie tego nie wiedzą, stąd kłęby dymu z kominów przy rozpalaniu.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »