Informacje

06.04.2011 06:16 Zakaz parkowania na starówce

Strażnicy odholowali auto
Radna chce ich ukarać

SERWISY:

- Zamiast pouczyć nieświadomych zakazu parkowania na starówce wiernych, strażnicy odholowali auto dopiero po rozpoczęciu mszy - pisze oburzona radna PO Aleksandra Sheybal-Rostek w interpelacji do prezydent miasta. Podaje też numery służbowe strażników i domaga się ich ukarania. - Mamy być karani za wykonywanie naszej pracy? - pytają z niedowierzaniem funkcjonariusze.

Sytuacja miała miejsce na początku marca. Tuż przed ślubem, który odbył się w kościele św. Kazimierza na terenie Nowego Miasta, na rynek wjechało około dziesięciu aut. Tylko dwa z nich miały stosowną przepustkę upoważniającą do parkowania w tym miejscu. Gdy rozpoczęła się msza, strażnicy, którzy akurat siedzieli w radiowozie w pobliżu kościoła i byli świadkami całej sytuacji, wysiedli i rozpoczęli wypisywanie mandatów. W międzyczasie wezwali również lawetę.

"Powinni upomnieć"

 Jak tłumaczy radna, która była świadkiem zajścia, to był chłodny dzień a na ulicach Nowego Miasta "nie było żywej duszy". Według niej parkujący tam bez przepustek goście weselni wyszli prawdopodobnie z założenia, że "przywiezienie pod kościół osób starszych oraz dzieci całkowicie to uzasadnia". Ponadto strażnicy widzieli parkujące pod kościołem auta i nie zareagowali. A przecież "straż miejska spełnia służebną rolę wobec społeczności lokalnej" i mogli zareagować upominając kierowców, że jeśli nie przeparkują aut, zostaną ukarani.

Ukarać strażników?

 Dlatego radna domaga się ukarania strażników, którzy wzięli udział w jej zdaniem "skandalicznym nadużyciu kompetencji". - Czy strażnicy zostaną ukarani? Za co? Za wykonywanie swoich ustawowych zadań? - pyta retorycznie Monika Niżniak, rzeczniczka straży miejskiej.

"Mieszkańcy patrzą nam na ręce"

Zmiany w organizacji ruchu na terenie Starego i Nowego Miasta zostały wprowadzone ponad rok temu. Zastosowano m.in. oznakowanie z wykorzystaniem tabliczek T-24, które informują o możliwości odholowania auta zaparkowanego na tym obszarze, na koszt właściciela. - Nam patrzą na ręce również mieszkańcy, wspólnie z którymi takie przepisy zostały ustalone - mówi Niżniak.

666 mandatów

Jak zapewniają strażnicy, długo po wejściu nowych przepisów wykorzystywali "formy wychowawcze". - Były np. spotkania z proboszczami parafii z prośbą o informowanie wiernych o wprowadzonych zmianach, bo wielu kierowców właśnie w drodze na mszę pozostawiała z przyzwyczajenia swoje samochody tam, gdzie zgodnie z nową organizacją nie powinni - tłumaczy Niżniak.

Jednak obecnie strażnicy coraz bardziej stanowczo egzekwują zakaz parkowania na starówce. Tylko w marcu wystawili 666 mandatów i odholowali 52 pojazdy. Były też pouczenia - 72.

Z radną Aleksandrą Sheybal-Rostek nie udało nam się w środę porozmawiać. Całą interpelację można przeczytać TU.

Maciej Czerski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Asgarth

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2011 08:08 ~Asgarth

  No tak, "wierni", do tego nieświadomi zakazu. To wszystko tłumaczy. Tylko zastanawiam się, czy takim "wiernym", którzy nie zauważają znaków, nie należałoby praw jazdy odebrać, bo ślepota za kierownicą, toż to śmierć w oczach. Chyba, że znaki widzieli i mieli tam, gdzie ich pasterze prawo mają (a czasami coś innego).

  Jezus Chrystus rzekł kiedyś: "Oddajcie Bogu, co boskie, a cesarzowi, co cesarskie". Wersja dla radnych i niektórych "wiernych" - nieprzestrzeganie prawa jest grzechem. Pani radnej przypomnę ponadto: "Nie czyń fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu". Strażnicy byli tam w pracy i wykonywali swoje obowiązki. A "wierni", łamiąc prawo, słowa Pana swego mieli w...

  Bo im się należy, tak? Bo oni do kościółka. No to strażnicy też dali im, co się należy. Brawo Panowie Strażnicy! Tak własnie powinna się przejawiać konstytucyjna równość wobec prawa. Niezależnie od barwy politycznej i wyznania.

 • DO MOJE ZDANIE BIS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2011 16:52 ~DO MOJE ZDANIE BIS

  DO MOJE ZDANIE BIS. Nie inteligencji nie starczyło żeby zdać egzamin tylko idź i sam go zdaj jak Ci zadają pytania nie związne z zawodem taksówkarza, znajomi taksówkarze jak słyszą jakie są pytania to są w ciężkim szoku. A po za tym jeszcze na egzaminie nie byłem czekam jeszcze w kolejce. A jak jesteś taki mądry to zapraszam na egzamin razem ze mną zobaczymy jak nam pójdzie :).

 • Seba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2011 12:23 ~Seba

  nie zapraszaj tylko dzwoń nikt nie jest jasnowidzem

 • W temacie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2011 05:27 ~W temacie

  Skończyły się czasy czerwonych baronów a karać to może siebie ta radna PO Aleksandra Sheybal-Rostek. Jak ma problem to niech idzie do swojej koleżanki z klubu PO Hani Walltz .I bedzie rozmowa dwóch Polek Sheybal i Walltz .

 • escobar80

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2011 00:48 ~escobar80

  Zapaszmy ta straż miejska na nowodwory w okolice ulicy pasłęckiej macie POLE DO POPISU PARKOWANIE GDZIE SIE DA !

 • etam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2011 00:41 ~etam

  Dlaczego politycy są tacy wyrywni jak chodzi o ich sprawy ? Niech radni zajmą się sprawami ogółu- sami wymyślają tak głupie uchwały , że to wstyd-woda sodowa uderza do głowy.

 • Mateusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2011 23:09 ~Mateusz

  robią źle nie robią też,a najlepiej żeby byli wszędzie ludzie ogarnijcie się.Piszecie o zablokowanych garażach itd,ale nikt nie pisze na jakiej drodze ten garaż się znajduje bo jak na drodze wewnętrznej to i Bóg nie pomoże takie wymyślili prawo i nikt tego nie przeskoczy,a miejcie pretensję do tych co te prawo tworza.Z własnego przykładu nie mam nic do SM kiedy raz dzwoniłem z postojem na zakazie przyjechali zrobili fotki,wsadzili wezwania i to w dość szybkim czasie,kiedyś przed moim garazem (na drodze wewnętrzej) stanął pojazdy przyjechali wytłumaczyli co mogą i grzecznościowo(bo nie musieli) ustalili właściciela był telefon gość zszedł przeprosił i przeparkował pojazd,a czekając na ów kierowcę pojazdu i rozmawiając ze strażnikami oświadczyli jasno zgłoszenia od mieszkańców są realizowane w pierszej kolejności,a jest ich masa więc nie mają czasu na interwencje z właśnej inicjatywy tak więc najlepiej jest pisać nie majać kontaktu z tymi ludźmi,a tylko z opowieści i że widzieli jak jadą i nie reagują,a wiecie gdzie jadą.Ja osobiście im tej roboty nie zazdroszczę,a ktoś ją musi robić,bo milicja jest od wyższych celów(tak zauważyłem)bo do parkowania nie,darciem japy pod blokiem nie bo dzwoniąc na 112 i rozmawiając z policjantką przyjeżdża SM więc nie wiem co oni robią,a fakt jadąc w nocy cały czas fury trzepia w większości Tiry

 • mad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2011 22:56 ~mad

  Hmm, a może by się tak zastanowić kto wprowadził zakaz???!!! Czy aby nieradni? To odblokujcie miaso z idiotycznych słupków oraz dołużcie miejsca parkingowe tam gdzie były!!! A nie myślicie gdzie by tu jeszcze utrudnić życie kierowcom!!!

 • mk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2011 22:46 ~mk

  Strażnicy wykonalli swoją pracę. Gdyby przyjąć wykładnie radnej to strażnicy musieliby tylko puczać i nic z tego by nie było. Mandat i holownaie też jest pouczeniem, a niedzielni kierowcy znaki znać muszą. Widać je.

 • ja radny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2011 21:43 ~ja radny

  Równość nie jest dla nas radnych tylko dla innych

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »