Informacje

14.05.2016 18:49 Jak segregują odpady?

Strażnicy kontrolują warsztaty samochodowe. Są mandaty

SERWISY:

Straż miejska sprawdza, jak właściciele warsztatów samochodowych segregują odpady. Pierwsze wyniki nie są zadowalające. W ciągu czterech dni strażnicy stwierdzili kilka nieprawidłowości i nałożyli pięć mandatów.

- W pierwszej kolejności kontrolowane są warsztaty samochodowe, ponieważ z informacji, jakie otrzymujemy wynika, że to w nich najczęściej dochodzi do łamania przepisów o utrzymaniu czystości informuje Krzysztof Kosiński, naczelnik Oddziału Ochrony Środowiska Straży Miejskiej.

Co sprawdzają strażnicy?

Kontrole rozpoczęły się 9 maja. Strażnicy miejscy sprawdzają m.in. czy właściciele warsztatów podpisali umowy z firmami zajmującymi się odbiorem i utylizacją odpadów. Każdy posiadacz warsztatu powinien prowadzić Karty Ewidencji Odpadów i Karty Przekazania Odpadów, gdzie odnotowywane są rodzaje i ilości odpadów.

Do tej pory straż skontrolowała czternaście warsztatów. W sześciu z nich stwierdzono nieprawidłowości o różnym charakterze. Niektórzy właściciele nie posiadali w ogóle deklaracji na zbiórkę odpadów komunalnych. Inni nie mieli umowy na wywóz nieczystości płynnych i nieprawidłowo składowali niebezpieczne odpady.

Funkcjonariusze zwracają też uwagę na spalanie odpadów.

– Mieszkańcy skarżyli się, że stosowane w warsztatach piece opalane zużytymi olejami samochodowymi zanieczyszczają powietrze. Informacje takie przekazali nam też członkowie Alertu Smogowego – wyjaśnia Kosiński.

Jak dodaje, w jednym z warsztatów znajdował się piec, w którym spalano zużyte oleje.

5 mandatów, 1 upomnienie

W wyniku przeprowadzonych kontroli strażnicy miejscy nałożyli pięć mandatów karnych i udzielili jednego pouczenia. Protokoły z przeprowadzonych kontroli zostały przekazane do miejskiego biura gospodarowania odpadami komunalnymi

- Wszyscy właściciele, w których warsztatach stwierdzono nieprawidłowości, zostali zobowiązani do ich naprawienia oraz do przestrzegania obowiązujących przepisów – zapewnia Anna Krzeczkowska, kierownik Referatu ds. Kontroli Środowiska.

We wszystkich warsztatach, w których stwierdzono nieprawidłowości, będą przeprowadzone ponowne kontrole.

CZYTAJ TAKŻE: Strażnicy miejscy kontra parkujący na trawnikach

kw/gp

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • toJa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2016 16:37 ~toJa

  Szkoda, że nie sprawdzą też miejscowości wokół Warszawy.
  Czasem wyjazd z Warszawy do pobliskiego miasteczka (wydawało by się) tonącego w zieleni okazuje się mało przyjemne, bo tam w szeregu warsztatach i przydomowych firmach spalają wszystko jak leci.
  Gminy Radzymin i Wołomin w tym przodują.

 • błe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2016 18:06 ~błe

  Warsztat przy ul. Bema - toksyczne wyziewy, cuchnący dym, palone niewiadomoco, syf na bank zlewany do studzienek albo prosto w glebę, bo jezdnia po deszczu mieni się wszystkimi kolorami tęczy. Samo zdrowie. Jak w trzecim świecie.

 • aga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2016 17:17 ~aga

  Przekleństwem mieszkańców są też ogrodnicy, którzy palą w tunelach, szklarnie śmieciami... Im oraz właściwego warsztatów naprawiającej, rozbierających samochody powinno się zabronić wykonywania takiej działalności. Ci ludzie mają dostęp do gazu ziemnego lecz celowo się nie podłączają bo spalają śmieci trujące wszystkich do około. To powinien być pierwszy krok do poprawy powietrza w Warszawie.

 • Bielańczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2016 11:21 ~Bielańczyk

  He he, można sobie przypomnieć inspekcję robotniczo chłopską. Jakbym odbył podróż w czasie:)

 • monia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2016 07:26 ~monia

  W Wawrze pewnie wszystko pięknie, tylko sąsiedzi narzekają bezpodstawnie na miejsca gdzie są warsztaty, i miejsca rozbiórki samochodów na części. Żadnej ewidencji płynów olei nie prowadzą bo wszystko w piecu i ziemi ląduje, plastiki w piecu lub śmietniku. Zarejestrowana działalność gospodarczą nie wykazuje tego rodzaju działalności. Widać to po szyldem na budynku, płocie choć nie mówi wprost że części używane,danej marki lub Marek, widać to na portalach internetowych po zdjęciach posesji itp... Prawdziwi truciciele środowiska zwijają kasę i się śmieją z tych kontroli, bo umieją obejść. Gorzej Sąsiedzi ci bliższego i dalszego sąsiedztwa. Sprawy powinny trafiać do Sądów o ukaranie ze względu na rozmiar szkód jakie wywołują.

 • ekologia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2016 06:55 ~ekologia

  Część trucicieli warsztatów np. Z Wawra uniknie kontroli gdyż nie mają zarejestrowanego warsztatu tylko inną działalność gospodarczą. Ponadto nie naprawiają samochodów tylko rozbierają na części. Palą plastiki w piecu nie w warsztacie ale w domu, który przylega do warsztatu. W warsztacie nie mają pieca. Urząd nie jest w stanie skontrolować ich z ilościami płynów, olej bo odeszli obowiązek ewidencji tych opadów i norm. Zgłaszanie palenia plastiki Straży Miejskiej nic nie wynosiło bo nie wpuszczałbym na teren posesji domu mieszkalnego gdzie palono. Więc prawdziwi truciciele nadal bezkarni.

 • Misio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2016 23:07 ~Misio

  Brawo zuchy straszaki!

 • ADA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2016 22:09 ~ADA

  Strata czasu. Lepiej sprawdzić kto nieuprawniony odbiera odpady z Centrów Handlowych okradając budżet miasta.

 • Ala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2016 21:18 ~Ala

  Wystawianie faktur itp.

  także niech skontrolują myjnie ręczne

 • Henryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2016 20:33 ~Henryk

  Nie tylko odpady trzeba sprawdzać, ale również czy nie pracują na lewo i mają zarejestrowane warsztaty.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »