Informacje

22.09.2015 16:59 200 strażaków w ciągu dnia, 70 w nocy

Strażacy rozstawili namioty przed Kancelarią Premiera

SERWISY:

Dodatkowych pieniędzy dla komend powiatowych, waloryzacji pensji i większej rekompensaty za nadgodziny domagają się strażacy z Solidarności, którzy we wtorek rozbili miasteczko namiotowe przed KPRM w Warszawie.

Przewodniczący Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ "Solidarność" Robert Osmycki wyjaśnił, że protest strażaków wynika z tego, iż efektu nie przyniosły rozmowy z minister spraw wewnętrznych Teresą Piotrowską. - Nasze stanowisko było jasne, chodziło o zabezpieczenie środków na ten rok dla komend powiatowych, żeby mogły normalnie funkcjonować - podkreślił.

Według Osmyckiego w tym roku komendom powiatowym zabraknie od 30 do 40 mln zł. Jak dodawali inni przedstawiciele związku, remonty komend czy wozów strażackich są finansowane z kieszeni strażaków, czyli z funduszu płac.

Przewodniczący Krajowej Sekcji Pożarnictwa dodał, że kolejnym problemem jest brak ok. 4 mln zł na tzw. wysługę lat dla pracowników straży. Strażacy domagają się także rekompensaty za brak waloryzacji ich pensji przez ostatnie lata w wysokości 17 proc. - Pani minister ogłosiła przez media, że proponuje 4 proc. To nas nie satysfakcjonuje. Nie podoba się też nam sposób negocjacji z nami - powiedział Osmycki.

Związkowiec dodał, że kolejnym powodem protestu jest kwestia rekompensat za nadgodziny. - Jesteśmy jedyną służbą i chyba jedynym zawodem, gdzie stawka za nadgodziny jest o 40 proc. niższa niż stawka godzinowa podczas służby - ocenił.

200 strażaków

We wtorkowym proteście bierze udział ok. 200 strażaków, towarzyszą im też przedstawiciele policji, straży granicznej i służby więziennej. Osmycki wyjaśnił, że miasteczko namiotowe, które zbudowano przed budynkiem Kancelarii Premiera będzie stało do przyszłego wtorku. Zdaniem związkowca, codziennie w stolicy ma protestować ok. 200 strażaków, a 70 będzie zostawało na noc.

Miasteczko nie powoduje utrudnień w ruchu i komunikacji miejskiej. Strażacy rozstawili swoje namioty na pasie zieleni między ogrodzeniem Łazienek a chodnikiem Al. Ujazdowskich.

MSW odpowiada

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że ostatnie spotkanie minister Teresy Piotrowskiej ze stroną związkową Państwowej Straży Pożarnej odbyło się w poniedziałek. W trakcie spotkania rozmawiano m.in. na temat podwyżek dla strażaków w 2016 roku.

- Zagwarantowane przez rząd w budżecie na 2016 rok podwyżki dla strażaków i innych formacji mundurowych, to kolejny krok w tworzeniu lepszych warunków pracy służb. Zawsze bardzo dogłębnie analizujemy postulaty związkowców i odpowiadamy na nie realnie w odniesieniu do możliwości budżetowych - mówiła cytowana przez resort minister Piotrowska.

W projekcie budżetu na 2016 r. na wniosek ministra spraw wewnętrznych w projektach budżetów wojewodów ujęto dodatkowe środki na pokrycie kosztów zmiany zasad naliczania wzrostu uposażenia zasadniczego z tytułu wysługi lat strażaków PSP.

Resort zaznaczył, że Piotrowska regularnie spotyka się z przedstawicielami związków zawodowych. W tym celu powołane zostało m.in. Forum Dialogu Społecznego, którego zadaniem jest prowadzenie konsultacji społecznych i stałego dialogu z partnerami społecznymi. Forum zajmuje się też rozwiązywaniem kwestii dot. służb mundurowych i pracowników cywilnych MSW.

- Bardzo liczę na efektywny przebieg prac grup roboczych w ramach Forum Dialogu Społecznego. Związku zawodowe mają w tych pracach do odegrania kluczową rolę. W dialogu, który prowadzimy, można wypracować wiele dobrych rozwiązań - podkreśliła szefowa resortu spraw wewnętrznych.

Ministerstwo przypomniało, że chcąc motywować funkcjonariuszy do dłuższego pozostawania w służbie, od br. strażakom oraz innym funkcjonariuszom przyznano wyższe dodatki za wysługę lat. Na ten cel uruchomiono środki w wysokości ponad 31 mln zł. W Państwowej Straży Pożarnej wypłata dodatków obejmuje ok. 8,7 tys. osób (na kwotę 8,3 mln zł rocznie).

Resort dodał, że w przyszłym roku na wzrost wynagrodzeń dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych służb podległych MSW przeznaczonych ma być ok. 443 mln zł.

PAP/jb

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • york

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2015 14:13 ~york

  A strażacy z ZSP pracują do 67 roku życia i nikogo to nie boli i zarabiamy mniej i jest coraz gożej a wasi koledzy przychodzą do nas pracować na śmieciówkach i mogą nie przeszkadza im że mają przynajmniej 3000 emerytury i zsbierają miejsca pracy młodym może czas aby pracującym emerytom zawiesxać emerytury na czas pracy było by uczciwie

 • kuku

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2015 07:04 ~kuku

  płacą im za nadgodziny??? a czemu innym służbom nie?

 • mychma

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2015 23:15 ~mychma

  NIE STRAŻACY Z SOLIDARNOŚCI !! WSZYSCY STRAŻACY SIĘ TEGO DOMAGAJĄ!!! ...no oprócz komendantów głównego i wojewódzkich..., solidarność jak i inne nasze związki nas reprezentują i się poświęcają żeby "zabezpieczyć imprezę sejmową"... pozdrawiam chłopaki jestem z Wami !!!

 • saw3r

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2015 20:13 ~saw3r

  To juz im nie wystarcza przywileje emerytalne.

 • Czarny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2015 18:08 ~Czarny

  Tym ludziom należy się i to duża podwyżka . Trzymam kciuki panowie

 • Przyjaciółki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2015 18:06 ~Przyjaciółki

  No i co, pani minister, praca z nadania przyjaciółki nie okazała się lekka, łatwa i przyjemna ?

 • ratownik i strazak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2015 17:41 ~ratownik i strazak

  strażacy muszą więcej pracować w trakcie zmiany roboczej. Dzisiaj bywa ze strażak przychodzi do pracy 4-5 razy w miesiącu. Jak taka osoba ma się utożsamia ze służbą i obowiązkami? Trzeba dodać do obowiązków więcej zadań z pierwszej pomocy, co pozwoli skrócić czas dotarcia do poszkodowanego czy chorego a jednocześnie wypełni 24 godzinny dyżur strażaka obowiązkami. dzisiaj bardzo często zdarza się, że straże powiatowe nie maja alarmów przez kilka zmian roboczych a w tym czasie karetki pogotowia wyjeżdżają 10 - 12 razy, co po pierwsze jest swego rodzaju niesprawiedliwością ale przede wszystkim powoduje wielkie zmęczenie ratowników pogotowia, co w konsekwencji ma wpływ na pogorszenie obsługi z ich strony.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »