Informacje

16.10.2012 16:08 Zobacz, gdzie staną

Straż miejska ustawi
nowe superradary

SERWISY:


Straż miejska ogłasza sukces superradaru na skrzyżowaniu Jana III Sobieskiego i Witosa. Zapowiada też, że pójdzie za ciosem i do końca roku ustawi trzy kolejne superradary. Jeszcze w październiku przybędzie także siedem słupów z fotoradarami. A to jeszcze nie wszystko.

Już w połowie kwietnia informowaliśmy, że strażnicy planują ustawić w Warszawie więcej fotoradarów. Wszystkie umowy zostały podpisane, a termin włączenia urządzeń zbliża się wielkimi krokami.

Sprawdził się, będą kolejne

Radary, ochrzczone mianem superradarów, które stanęły na skrzyżowaniu Sobieskiego i Witosa okazały się sukcesem.

– Od lutego odnotowaliśmy na skrzyżowaniu 15 tysięcy spraw: 6 tys kierowców przejechało na czerwonym świetle, 9 tys przekroczyło prędkość – wylicza Monika Niżniak, rzecznik straży miejskiej. Kierowcy szybko nauczyli się, że łamanie w tym miejscu przepisów wyjątkowo się nie opłaca. Poprawiło się też bezpieczeństwo. – W porównaniu do pierwszych miesięcy zanotowaliśmy spadek liczby wykroczeń o połowę. Nie wydarzył się w tym czasie również żaden poważny wypadek – dodaje Niżniak.

W związku z tym zdecydowano o kupnie urządzenia, które dotychczas było tylko wypożyczone. Straż miejska wzbogaci się również o trzy dodatkowe. Staną one na skrzyżowaniach ulic: Zamienieckiej z Fieldorfa, Al. Niepodległości z Batorego i Grójeckiej z Dickensa. Mają zacząć działać do końca roku.

Radar rozpozna ciężarówkę

To nie jedyne miejsca których muszą obawiać się drogowi piraci. W siedmiu lokalizacjach stolicy staną słupy z fotoradarami. Potrafią one nie tylko mierzyć prędkość. Rozpoznają również rodzaj pojazdu. Będzie można ustawić inną prędkość maksymalną dla samochodów osobowych i ciężarowych.

Jak zapewnia straż miejska umożliwi to lepszą kontrolę nad dużymi samochodami wjeżdżającymi na zabronione dla nich ulice. Nowe miejsca, w których do końca października staną fotoradary to:
- Puławska 562 przy Kuropatwy
- Wybrzeże Kościuszkowskie w rejonie Karowej
- Radzymińska przy skrzyżowaniu z Bystrą
- Modlińska 250
- Powstańców Śląskich 26
- al. Krakowska w pobliżu 17 Stycznia
- Górczewska na wysokości Budy 33.

Mobilne kontrole

Strażnicy przeanalizowali również i inne lokalizacje. – To gdzie staną fotoradary nie zależy od widzimisie straży miejskiej. Zbieramy dane od policji, inspekcji transportu drogowego, prowadzimy rozmowy z zarządcami terenu – tłumaczy Niżniak. – Sprawdzamy gdzie dochodzi do wypadków, potrąceń, gdzie rejestrowane są wykroczenia. Również władze dzielnic podpowiadają, gdzie warto ustawić radary – dodaje.

Na podstawie tych analiz strażnicy wystąpili do zarządców dróg o ustawienie znaków informujących o kontroli w 20 miejscach:

1. al. Prymasa 1000-lecia – parking na tyłach Cmentarza Powązkowskiego, kierunek Żoliborz

2. al. Prymasa 1000-lecia – przystanek MZA „LASEK NA KOLE 01”, kierunek Ochota

3. al. Wilanowska – w okolicy przystanku MZA „PODBIPIĘTY 01”

4. al. Wilanowska w pobliżu dojazdu do posesji nr 43, kierunek Wilanów

5. al. Rzeczypospolitej przy ul. Oś. Królewska- w obydwu kierunkach

6. ul. Puławska/Poleczki kierunek Piaseczno

7. ul. Wał Miedzeszyński – okolice posesji nr 141 – kierunek centrum

8. ul. Modlińska/Kanał Żerański –  kierunek Legionowo

9. ul. Modlińska/Winorośli – kierunek centrum

10. al. Krakowska nr 120 – kierunek centrum

11. ul. Solec/Pomnik Sapera – kierunek Wilanów

12. ul. Solec v/v Pomnika Sapera – kierunek Żoliborz

13. ul. Powsińska/Limanowskiego – kierunek centrum

14. al. Rodowicza-Anody – kierunek centrum - w okolicy przystanku MZA „STRZELECKIEGO 02”

15. ul. Marywilska – kierunek Białołęka – w pobliżu przystanku MZA „WYTWÓRNIA MAS BITUMICZNYCH 02”

16. ul. Przyczółkowa nr 247 - kierunek centrum

17. ul. Wybrzeże Gdyńskie nr 2 – kierunek Łomianki

18. ul. Wybrzeże Gdyńskie/Gwiaździsta kierunek centrum

19. ul. Dolina Służewiecka/Puławska kierunek Służewiec

20. ul. Żołnierska przy skrzyżowaniu z ul. Marsa ( na wysokości ul. Niepołomickiej 26)

Strażnicy będą w tych miejscach prowadzić kontrole mobilne. – Mamy dwa samochody, w których zostały zamontowane fotoradary. Kontrole będziemy prowadzić rotacyjnie. Radiowozy będą się często przemieszczać – ostrzega kierowców Niżniak.

wp/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ślimak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2014 20:08 ~ślimak

  Od dawna niezwykle intrygowało mnie czemu na drodze z Konstancina do Warszawy jest ograniczenie do 60km/h. Wreszcie miałem okazję zapytać się policjanta zatrzymany za przekroczenie magicznej liczby. No więc ograniczenie wśród kapusty jest dlatego, że może zwierzaczek wyskoczyć. Taka była odpowiedź funkcjonariusza. Analizując odpowiedź doszedłem do wniosku, że należałoby przerobić tę drogę na ścieżkę rowerową, może wtedy ślimaki i myszki miały by szanse przeżyć przechodząc na drugą stronę.

 • ikael

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2014 17:36 ~ikael

  Czy możemy się skonsolidować i np. dowiedzieć o imię i nazwisko tego imbecyla, który ustanowił na dwupasmówce przez kapustę ograniczenie do 60 km/h? I tych następnych, którzy ustawili dwa fotoradary, żeby trzaskać kasę.No bo nie dla zwiększenia bezpieczeństwa w kapuście. Zróbmy coś, przecież robią z nas idiotów, baranów którzy będą jechać tu jeden za drugim, w grzecznym sdadku z prędkością furmanki. Nie wstyd nam, pozwalać tak się traktować? Lud głupi wszystko kupi?

 • nike32

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2012 21:31 ~nike32

  Niezły pomysł ściągać kasę za jogging i jazdę na deskorolkach .

  Luzak~Luzak

  Ja, gdybym był w stanie, to obniżyłbym dozwoloną prędkość na drogach do 5 km/h i poustawiał radary na wszystkich dwupasmówkach. Ale szybko zwróciłby się koszt zakupu. A że nie da się jechać i silniki się grzeją...cóż..... co mnie to k... obchodzi! Ważny jest zysk. Może w końcu ktoś zwróci uwage na to żę na trasie z Wilanowa do Konstancina jest ograniczenie do 60km/h a na trasie Sielierkowskiej i Wisłostrdzie do 80km/h !!!! dlaczego na trasie do i z Konstancina jest takie ograniczenie?!!!! Jest okazja do zarobienia na mandatach? To wszystko przez PiS i Kaczyńskiego!

 • Luzak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2012 15:13 ~Luzak

  A może by tak np na Sobieskiego zrobić 1 pas dla Autobusów, drugi pas dla taksówek a trzeci dla rowerzystów i to koniecznie bez świateł. No i zrobić objazd dla szaraczków w pojazdach jednoosobwych typu audi a8, mercedes glk czy jakieś tam Akiro czy samochód reprezentacyjny dla CD Matiz.

 • Luzak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2012 15:08 ~Luzak

  Ja, gdybym był w stanie, to obniżyłbym dozwoloną prędkość na drogach do 5 km/h i poustawiał radary na wszystkich dwupasmówkach. Ale szybko zwróciłby się koszt zakupu. A że nie da się jechać i silniki się grzeją...cóż..... co mnie to k... obchodzi! Ważny jest zysk. Może w końcu ktoś zwróci uwage na to żę na trasie z Wilanowa do Konstancina jest ograniczenie do 60km/h a na trasie Sielierkowskiej i Wisłostrdzie do 80km/h !!!! dlaczego na trasie do i z Konstancina jest takie ograniczenie?!!!! Jest okazja do zarobienia na mandatach? To wszystko przez PiS i Kaczyńskiego!

 • kierowca1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.11.2012 08:55 ~kierowca1

  Witam, Do kiedy te fotoradary beda staly i ladnie wygladaly??? Jak na razie nie ma zadnej informacji kiedy zaczna dzialac i zarabiac na siebie.

 • Kierujący

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.10.2012 14:19 ~Kierujący


  Obdżekty~Obdżekty

  I BARDZO DOBRZE! Jedynie bat działa na baranów za kierwonicą. W Austrii czy Niemczech jakoś mogą jeżdzić 50ką w mieście, a my co?? 8 dych to standard na Racławickiej, Żwirkach czy Sobieskiego.
  Urodzony w W~Urodzony w W

  I w Austrii i w Niemczech na ulicach takich jak Żwirki, Sobieskiego lub Krakowska byłoby znaki z ograniczeniem do 70 - 80 km/h. Zdarzają się nawet do 100 km/h w centrum miasta - jeśli "ulica" nie ma na danym odcinku chodnika przy jezdni, przejść dla pieszych, skrzyżowań. I pewnie nawet austriacki kierowca puka się w czoło jak widzi w al. Krakowskiej ograniczenie dla ciężarowych do 40 i 50 dla reszty.

  Barany to są ci co ustaiają takie znaki i ci co im przyklaskują. Często odwiedzają mnie znajomi z Belgii,Niemiec,Szwecji i śmieją się z naszych bzdurnych ograniczeń. Dwa pasy oddzielone pasem zieleni i ograniczenie do 50 !!!! Brak sensu i logiki, ale to standard w naszym kraju.

 • Słój

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.10.2012 13:12 ~Słój

  Witam, Fotoradarów nie ma sensu montaszować na warawie. Jestem szklanym opakowaniem z metalową pokrywką pełnym ogórków od mamy, przyjechałem z małego "Miasta" gdzie do najbliższych świateł było 6KM. Jak zdawałem prawojazdy to właśnie na tych światłach oblałem 6x. Teraz jako warszowiak jeżdze z maxymalną prentkosią 40KM/H. Chamuję cały ruch na wszystki pasach, więc montaszowanie fotoradarów jest nie opłacalne. Nie wiem jak jest w łikendy bo wtedy jadę po prowiant do domu. PS. Tanio sprzedam 2 tony pyrów, bo mnie ciążą na matizie.

 • Słoikitoplaga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.10.2012 12:18 ~Słoikitoplaga

  Najważniejsze mniej słoików, będzie dużo luźniej i bezpieczniej !!

 • kierowca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.10.2012 15:42 ~kierowca

  antypirat~antypirat

  radary nie zwiekszaja bezpieczenstwa i przeciwko piratom tez nie pomagaja... jak raz sie zobaczy gdzie stoi radar to tylko w tym miejscu krotko sie zwalnia. sluza jedynie do skasowania bezwiednych, generuja czysty zysk, i to najczesciej ich glowny cel.
  dodatkowo ostre i czasem zbyt gwaltowne hamowanie kierowcow przed radarem nawet powoduje wypadki zamiast pomagac...
  tez jestem przeciwko piratom, ale nie tedy droga...

  właśnie to chciałem napisać

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »