Informacje

20.08.2014 09:14 306 przypadków

Straż miejska ujawnia grzechy dyplomatów. "Może się zawstydzą"

SERWISY:

Straż Miejska od początku roku ujawniła 306 przypadków niestosowania się do przepisów ruchu drogowego przez osoby posiadające immunitet dyplomatyczny. Najwięcej wykroczeń popełniają dyplomaci USA, Libii oraz Arabii Saudyjskiej. - Publikowane przez nas statystyki to sposób, żeby wywołać dyskusję na ten temat, a jeżeli przy okazji niektórzy pracownicy ambasad poczują się zawstydzeni, to miejmy nadzieję, że wpłynie to na poprawę bezpieczeństwa na ulicach miasta - przekonuje rzeczniczka warszawskiej Straży Miejskiej.

Spośród 306 naruszeń przepisów popełnionych przez osoby z immunitetami dyplomatycznymi, które od początku roku do końca lipca ujawniła stołeczna Straż Miejska, 31 popełnili dyplomaci Stanów Zjednoczonych.

Libia, Arabia Saudyjska, Rosja i Ukraina

W tym samym czasie pracownicy ambasady Libii byli sprawcami 26 naruszeń przepisów, dyplomaci Arabii Saudyjskiej popełnili 24 wykroczenia drogowe, a przedstawiciele Rosji - 22.

Na piątym miejscu pod względem ich liczby znalazł się personel ambasady Ukrainy (18 ujawnionych przypadków naruszeń prawa drogowego). Dyplomaci z Niemiec, Hiszpanii oraz Francji popełnili od stycznia 2014 r. po siedem wykroczeń.

Statystyka pokazuje, że im mniejszy kraj - a co zwykle za tym idzie skromniejsze przedstawicielstwo dyplomatyczne - tym rzadziej jego dyplomaci są przyłapywani na nieprzepisowej jeździe.

Wyjątki od reguły

Od tej reguły są jednak wyjątki - stosunkowo niewiele wykroczeń zarejestrowano np. w przypadku pracowników przedstawicielstw tak dużych krajów jak Chiny (5), Wielka Brytania (3) oraz Kanada (3).

Dyplomaci, których od początku br. na wykroczeniach drogowych przyłapano nie więcej niż raz, to m.in. pracownicy ambasad: austriackiej, indyjskiej, irańskiej, japońskiej, portugalskiej oraz serbskiej.

W ogólnej liczbie wykroczeń popełnionych przez osoby, które chronił immunitet dyplomatyczny, 15 przypadków dotyczyło przedstawicieli organizacji międzynarodowych takich jak OBWE i MFW.

Za szybko i na czerwonym

- Choć sytuacja nieznacznie się poprawia, to nie ma miesiąca, w którym nie odnotowalibyśmy kilkudziesięciu wykroczeń, których sprawcami były osoby z immunitetami dyplomatycznymi. Skala tego zjawiska nie jest wielka, ale ono stale istnieje, bo po Warszawie porusza się dużo osób, które chronią immunitety - przyznaje rzecznik prasowy warszawskiej Straży Miejskiej Monika Niżniak.

Najwięcej wykroczeń odnotowanych przez strażników miejskich w przypadku dyplomatów dotyczy przekroczenia dozwolonej prędkości. Nieco mniej jest naruszeń przepisów polegających na nieprawidłowym parkowaniu oraz wjeździe pojazdów dyplomatycznych na skrzyżowanie przy czerwonym świetle.

Statystyki wykroczeń powstają zarówno na podstawie informacji z działających na ulicach Warszawy fotoradarów, jak i interwencji podejmowanych przez Straż Miejską. Jak tłumaczy Niżniak, w przypadku przyłapania osoby z immunitetem dyplomatycznym na popełnieniu wykroczenia strażnicy mają obowiązek umorzyć postępowanie, ale za każdym razem o takim fakcie informowane jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Statystyki warszawskiej straży miejskiej

Warszawska straż miejska prowadzi samodzielne statystyki dotyczące wykroczeń popełnianych przez osoby z immunitetami od jesieni ub. roku. Rozmowy ze służbami zajmującymi się bezpieczeństwem na stołecznych drogach zainicjowało wówczas MSZ.

- Ze statystyk wynika ranking tych dyplomatów, którzy jeżdżą mniej i bardziej bezpiecznie. Nie było to naszym zamiarem, ale mówimy przecież o osobach, które nie ponoszą odpowiedzialności za popełnione wykroczenia, tak jak pozostali użytkownicy dróg. Publikowane przez nas statystyki to sposób, żeby wywołać dyskusję na ten temat, a jeżeli przy okazji niektórzy pracownicy ambasad poczują się zawstydzeni, to miejmy nadzieję, że wpłynie to na poprawę bezpieczeństwa na ulicach miasta - przekonuje rzeczniczka warszawskiej Straży Miejskiej.

W przypadku osób posiadających immunitety krajowe strażnicy miejscy ujawnili od początku roku w sumie 119 przypadków naruszeń przepisów. 63 wykroczenia popełnili sędziowie, 40 prokuratorzy, a sprawcami 16 byli posłowie.

CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL

PAP/jl/kka


TAK NA POCZĄTKU ROKU STRAŻNICY MÓWILI O SPRAWIE DYPLOMATÓW:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • baten

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2014 22:48 ~baten

  Narzekanie na straż miejską, policję drogową i bóg wie na co jeszcze, każdy Polak chce mnieć porządek jak na zachodzie ale sam ma wszystkie przepisy w nosie, nie wspomnę o kulturze jazdy. Kto narzeka na polskie służby niech spróbuje pojeździć autem w "polskim stylu" w Norwegii

 • kasia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2014 20:46 ~kasia

  uważajcie jak macie jakąś stłuczkę czy wypadek -dyplomaci i ich rodziny są nietykalne -u nas w ambasadzie hiszpańskiej wyparli się wszystkiego a ja miałam rozbity tył-przestroga dla innych -
  wołajcie policję i dajcie sobie wmówić ,że potrzebny tłumacz

 • Hawajski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2014 19:58 ~Hawajski

  codziennie minimum czterech nierobów ze straży miejskiej siedzi w samochodach z fotoradarami na ken przy hawajskiej. Czy wpływy z mandatów pokrywają chociaż ich dochody ???

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2014 19:38 ~qwerty

  straż miejska publikuje dane policji?
  widać walczy o każde uzasadnienie swojego istnienia

 • olam3

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2014 18:05 olam3

  ZLIKWIDOWAĆ STRAŻ MIEJSKĄ !!!! tyle w temacie,mieli służyć ludziom a nie ich oszukiwać i ,,okradać,,.

 • tuwola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2014 18:03 ~tuwola

  W tych przypadkach nie powinno być żadnego immunitetu(tym bardziej,że jazda po mieście sama w sobie nie jest wykonywaniem obowiązków pracowniczych), bo dyplomata czy nie to stwarza zagrożenia w ruchu drogowym.Przepisy o placówkach dyplomatycznych są nierozsądne delikatnie ujmując.

 • AC DC

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2014 17:18 ~AC DC

  A może po programie rodzina na swoim, ruszy program praca dla młodych i taki Zyszek K.emeryt mundurowy, przestnie mamić ludzi i opowiadać o mało istotnych sprawach, nie rzutujących na bezpieczeństwo, mieszkańców, Warszawy tylko odejdzie, nareszcie na już dawno posiadaną wojskową emeryturę?!

 • kurak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2014 16:50 ~kurak

  chore to jest aby immunitet był zasłonka na wszystko..
  wykroczenia drogowe, przestępstwa- od razu powinien byc a kasowany a delikwent karany!!
  co to za święte krowy..

 • Jaro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2014 16:26 ~Jaro


  pan tajemniczy~pan tajemniczy

  Kiedyś straż miejska założyła mi blokadę na koło. Wydzwoniłem mistrzów i zaprosiłem do zdjęcia blokady, w trakcie kiedy jeden zdejmował blokadę, drugi wypisywał mandat przy okazji wywiązała się luźna gadka na temat tego ile mandatów od zdm (za brak opłat) mają kierowcy. Pytam się gościa a kto jest w czołówce, a on mi pokazuje taką tabelkę z jednego dnia w której obok nazwiska, marki pojazdu, itd jest liczba nie opłaconych mandatów. Liderem był Antoni M. a z boku dopisane "brak sankcji"...
  można??? można
  Jaro~Jaro

  W Warszawie jest conajmniej 10-ciu takich z tym samym imieniem i nazwiskiem. Żaden dowód.

  Ale wtopa. Napisałem "co najmniej" razem.

 • Jaro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2014 15:59 ~Jaro

  pan tajemniczy~pan tajemniczy

  Kiedyś straż miejska założyła mi blokadę na koło. Wydzwoniłem mistrzów i zaprosiłem do zdjęcia blokady, w trakcie kiedy jeden zdejmował blokadę, drugi wypisywał mandat przy okazji wywiązała się luźna gadka na temat tego ile mandatów od zdm (za brak opłat) mają kierowcy. Pytam się gościa a kto jest w czołówce, a on mi pokazuje taką tabelkę z jednego dnia w której obok nazwiska, marki pojazdu, itd jest liczba nie opłaconych mandatów. Liderem był Antoni M. a z boku dopisane "brak sankcji"...
  można??? można

  W Warszawie jest conajmniej 10-ciu takich z tym samym imieniem i nazwiskiem. Żaden dowód.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »