Informacje

24.08.2014 14:29 Najwięcej mandatów za spacery bez smyczy

Straż miejska: sprzątanie po psach staje się modne

SERWISY:


Wyprowadzanie na spacery psów bez smyczy oraz brak kagańców u psów zaliczanych do ras agresywnych to najczęstsze przewinienia właścicieli zwierząt - informuje stołeczna straż miejska. Podaje też, że mieszkańcy Warszawy coraz częściej sprzątają po swych pupilach, bo "staje się to modne".

Rzeczniczka stołecznej straży miejskiej Monika Niżniak powiedziała PAP, że funkcjonariusze od początku roku 1615 razy interweniowali w sytuacji, gdy właściciele psów wyprowadzali je na spacery bez smyczy, a także, gdy psy z grupy ras uznanych za agresywne nie miały założonych kagańców.

Co czwarta interwencja kończy się pouczeniem albo poleceniem, ale w prawie 200 przypadków nałożyliśmy mandaty karne - powiedziała Niżniak.

Interwencja straży miejskiej może zakończyć się zwróceniem uwagi lub pouczeniem. Ale może też zostać nałożony mandat karny lub wniosek o ukaranie do sądu. Wysokość mandatu jest wyznaczana uznaniowo i może wynieść maksymalnie 500 zł.

"Sprzątanie po psach staje się modne"

Coraz lepiej w Warszawie, w opinii Niżniak, wygląda sprawa sprzątania przez właścicieli psich odchodów pozostawianych podczas spacerów.

- W tym roku funkcjonariusze interweniowali tylko 440 razy, a jeszcze kilka lat temu ta liczba była kilkukrotnie wyższa. Kampanie organizowane przez miasta oraz rozdawanie bezpłatnych zestawów do sprzątania sprawia, że problem niesprzątania po swoich psach jest coraz mniejszy, sprzątanie staje się modne, głównie wśród młodych ludzi - zauważyła Niżniak.

Gdy ktoś demonstracyjnie nie chcę sprzątnąć po swoim zwierzęciu może zostać ukarany mandatem również maksymalnie do 500 zł.

Obowiązki zapisane w regulaminie

Straż miejska sprawdza też, czy ktoś podczas upałów nie zostawił psa w zamkniętym samochodzie. Ale, jak powiedziała Niżniak, takie sytuacje są marginalne i funkcjonariusze spotykają się z jednym, dwoma przypadkami w czasie lata.

Rzeczniczka straży miejskiej przypomniała, że w Warszawie obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe zapisane są przede wszystkim w rozdziale "Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie m.st. Warszawy".

Regulamin ten zobowiązuje do ponoszenia pełnej odpowiedzialności za swe zwierzęta. Wskazuje, że na terenach przeznaczonych do wspólnego użytku psy powinny być wyprowadzane na smyczy, a zwierzęta agresywne lub mogące stanowić zagrożenie dla otoczenia, również w kagańcach i pod opieką osób dorosłych.

Kiedy można spuść zwierzę ze smyczy?

"Dopuszcza się zwolnienie psa ze smyczy jedynie w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi oraz na obszarach oznaczonych jako wybiegi dla psów, pod warunkiem zapewnienia przez właściciela lub opiekuna pełnej kontroli zachowania psa" - zapisano w regulaminie.

Zakazane jest wprowadzania psów i innych zwierząt domowych na tereny placów gier i zabaw dla dzieci. Właściciele psów i kotów zobowiązani są do posiadania dowodu aktualnych szczepień ochronnych. Do tego wyprowadzający zwierzęta domowe są zobowiązani do bezzwłocznego usuwania odchodów pozostawianych przez ich zwierzęta.

Niżniak dodała, że wprowadzanie psów do parków i innych podobnych obiektów może być regulowanie wewnętrznymi przepisami z informacją umieszczoną przy wejściu na terenie takiego obiektu.

Na Wilanowie powstał plac zabaw dla psów:

PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • psiarz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.09.2015 13:32 ~psiarz

  @ytal,
  pewnie wrzucmy wszystkich do jednego worka! Amstaffy? Zakazać hodowli? A czemu tego psy sa winne? nie generalizujmy - bo sa "ludzie" "hodowcy" ras ktorzy nimi byc nie powinni, ale sa i tacy ktorzy wiedza jak sie to rtobic powinno. wiedza co to dominacja nad zwierzeciem itp... Czyż nie wlasciciel/opiekun odpowiada za swojego pupila? powyzszy artykul pokazuje jasno, my wlsciciele znajac swojego psa musimy zadbac o bezpieczenstwo innych. niezaleznie od rasy. Bo w czym moze przeszkadzac dobrze ulozony amstaff?
  Chcialbym tylko zwrocic uwage na fakt, iż najczesciej atakujacymi psami sa.. ratlerki, goldeny czy tez owczarki - ktore czesto zle prowadzone sa wyjatkowo agresywne dla innych zwierzat...

 • ytal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2014 23:00 ~ytal

  Apeluję do polityków w Sejmie Rzeczypospolitej i do Głównego Lekarza Weterynarii o rychłe wprowadzenie ZAKAZU HANDLOWANIA I POSIADANIA PRZEZ LUDZI (wspomnianych wyżej) PSÓW RAS AGRESYWNYCH. Za dużo było włanie w Polsce tragedii, zagryzień przez psy agresywne takie jak amstaffy. To jest chore. W Polsce właściciele właśnie agresywnych psów bywają nieodpowiedzialni, dlatego natychmiast proszę wprowadzić zakaz tych psów na terenie Polski. I tak jest na to za późno!

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2014 21:57 ~warszawiak

  Czy to znaczy, że ta 'Straż' zacznie zajmować się wreszcie tym, czym powinna, czyli SPRZĄTANIEM po pieskach?! Zamiast ścigać babcie handlujące kwiatkami i pietruszką może zajmą się wreszcie czymś pożytecznym!

 • hankadajsmietnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2014 19:35 ~hankadajsmietnik

  APEL

  o wiecej smietnikow, sprzatam i chce sprzatac ale lazenie z kupa 3 kilosy i krecenie nosem przechodniow jest malo fascynujace!!!!!

 • Wiadro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2014 16:46 ~Wiadro

  [cytat_1975363]
  [cytat_1975230]

  miki~miki

  szpic wilczy sąsiadki rzucił się na mnie i rozdarł kurtkę. mimo ostrzeżenia pies dalej biega bez smyczy i kagańca. co byście zrobili?


  W ramach samoobrony rozdarłbym psu poszycie skórne. Nożem, kluczami, ostatecznie gołymi rękami. W bonusie dodałbym solidnego kopa dla sąsiadki. Pomoże, na pewno.

  [/cytat_1975363]


  Ludzie wchodzą do lasu piją piwo robią grille i za siebie wszstko wyrzucają. Zrobiłem porządek na polanie a za 6 miesięcy pełno puszek i butelek w krzakach.

 • Edek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2014 16:07 ~Edek

  Wojtek~Wojtek

  @Edek,

  jak Ci odchody Twojego psa nie przeszkadzają, proszę naucz go robić kupki na Twoim dywanie.

  Bo mi, jak i 95% ludzi, g... na chodniku, czy trawniku, bardzo przeszkadza.

  Przestrzeń publiczna jest wspólna, więc to uszanuj, u siebie prywatnie rób co chcesz, możesz na tych odchodach spać.

  Pozdrawiam

  Czytanie ze zrozumieniem się kłania, czyli znowu szkoła i to jeszcze podstawowa.
  Sprawa rozchodzi się nie o sprzątanie, tylko o BRAK specjalnych koszy i programu utylizacji tych odchodów. To nie są papierki, puszki czy szklane butelki, które spokojnie mogą poleżeć i poczekać na przetworzenie.
  To są odchody (jak również zaliczyć powinniśmy tu też wszelkiej maści resztki żywnościowe itp.), które leżąc na trawniku (chodnik to inna sprawa) przyniosą mniej szkody (jakoś z g...em na ttrawniku natura radziął sobie od lat) niż kilkanaście, kilkadziesią, kilkaset ton zwalonych w 1 miejsce, jeszcze w różnej maści torebkach foliowych.
  Ale komu ja to mówię, przecież to wiedza ze SZKOŁY PODSTAWOWEJ.

 • pezik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2014 15:57 ~pezik

  W Ursusie nie ma gdzie psiego klocka wyrzucić. Nawet jak masz ze sobą torebkę to musisz spacerować z klockiem w ręku w poszukiwaniu śmietnika...

 • Tośka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2014 15:30 ~Tośka

  Po moim Azorku sprzątają robale. Wyspecjalizowany w tym jest żuczek gnojarek.

 • Michakl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2014 15:29 ~Michakl

  Prezydent wszechświata: podcieranie tyłka po zrobieniu kupy staje się modne.
  Ogarnijcie się ludzie!

 • Wojtek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2014 14:46 ~Wojtek

  @Edek,

  jak Ci odchody Twojego psa nie przeszkadzają, proszę naucz go robić kupki na Twoim dywanie.

  Bo mi, jak i 95% ludzi, g... na chodniku, czy trawniku, bardzo przeszkadza.

  Przestrzeń publiczna jest wspólna, więc to uszanuj, u siebie prywatnie rób co chcesz, możesz na tych odchodach spać.

  Pozdrawiam

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »