Informacje

19.01.2014 07:57 277 tysięcy zgłoszeń od mieszkańców

Straż miejska podsumowuje rok.
19 tysięcy odwiezionych do izby

SERWISY:

W minionym roku do straży miejskiej wpłynęło ponad 442 tys. zgłoszeń. Warszawiacy najczęściej skarżyli się na ruch drogowy i zakłócanie porządku. Strażnicy zaopiekowali się też rekordową liczbą nietrzeźwych. Przez ich ręce przeszło 19 tys. osób.

Z 442 tys. zgłoszeń, zdecydowana większość, bo ponad 277 tysięcy, pochodziła od mieszkańców, reszta mi.in. z informacji własnych, monitoringu, od policji i pogotowia.

Oznacza to, że w ciągu doby do funkcjonariuszy wpływało średnio ok. 1200 informacji. Rekordowo wzrosła też liczba dzwoniących do straży mieszkańców Warszawy. Było ich o ok. 11 tys. więcej niż w 2012.

Najczęściej w Śródmieściu

Największą aktywnością wykazali się mieszkańcy Śródmieścia, z liczbą prawie 50 tys. zgłoszeń. Kolejne dzielnice w tej kategorii to Mokotów i Wola, jednak na tej ostatniej liczba telefonów zmniejszyła się, w porównaniu do 2012 roku. Najmniej pracy mieli strażnicy w Wesołej. Tam o interwencję byli proszeni niespełna 1,5 tys. razy.

Co przeszkadza mieszkańcom? Najczęściej zgłaszane są problemy związane z ruchem drogowym (41 proc.) i porządkiem publicznym (38 proc). Niecałe 10 proc. spraw dotyczy zwierzaków.

Coraz spokojniej

Strażnicy chwalą się spadającymi statystykami zakłócania spokoju i porządku. Podczas gdy w 2011 roku musieli zająć się prawie 46 tysiącami takich spraw, to rok później było ich 31 tys., zaś w 2013 niespełna 27 tys. Mundurowi takie wyniki uznają za swoją zasługę, szczególnie z powodu "utrzymującej się w dłuższym okresie czasu aktywności strażników w tym obszarze bezpieczeństwa" (pisownia oryginalna).

W tej kategorii najwięcej interwencji związanych było z zakłócaniem ciszy nocnej (44 proc.), zdecydowanie mniej z nieobyczajnym wybrykiem (5 proc.).

Alkohol zmorą strażników

Zmorą strażników są też osoby które piją alkohol w miejscach zabronionych. Pomimo, że liczba przyłapanych na tym spadła z poziomu 61 tys. w 2011 roku do prawie 48 tys. w 2013, miniony rok był rekordowy. Funkcjonariusze zawieźli do SODON (Stołecznego Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych), czyli do izby wytrzeźwień ponad 19 tysięcy osób. Ponad połowa trafiła tam na prośbę policji, czy szpitali. Byli to nie tylko mężczyźni - 10 proc trafiających do "żłobka" to kobiety.

W 2013 straż miejska ujęła 1384 osoby. Najwięcej - 123 - w związku z narkotykami. I w tej kategorii alkohol odegrał rolę. W ręce mundurowych wpadło 113 nietrzeźwych kierowców i 108 nietrzeźwych rowerzystów. Pięć osób sprzedało alkohol nieletniemu, a cztery rozpijały tegoż. Jak wyliczają strażnicy 372 ujęć związanych było bezpośrednio z alkoholem bądź narkotykami. Kolejne 290 osób, które dopuściły się rozbojów, bójek, znieważeń bądź dewastacji mienia, w głównej mierze zrobiły to pod wpływem alkoholu.

Działali prewencyjnie

Funkcjonariusze działali też prewencyjnie. Wraz z policją odbyli 4398 patrole i 3448 przy szkołach. We wszystkich udział brał jeden policjant i jeden strażnik.

Strażników na swoich imprezach chętnie widziałoby w minionym roku 1865 organizatorów. Mundurowi uznali, że ich obecność jest potrzebna w 659 przypadkach. do tej pracy skierowanych zostało 7123 funkcjonariuszy.

ZOBACZ CAŁE PODSUMOWANIE

Monika Niżniak, rzecznik straży miejskiej, mówi o dewastacjach:

wp/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • smiling

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.10.2014 10:26 ~smiling

  Pytam się tego pana co odpowiedział Oli "Do ola ty głupku jestem policjantem ze stażem 12 letnim nie wyobrażam sobie warszawy bez sm niedalibysmy raby bez nich.A co do pieniędzy to policja ma z msw a straz z budżetu miasta matole". INFORMUJĘ TEGO PANA ŻE BUDŻET MIASTA TO TEŻ MIĘDZY INNYMI MOJE PIENIĄDZE, MÓJ PODATEK . Dlatego uważam że Straż Miejska nikomu na nic nie jest potrzebna - wszystkim powinna zajmować się POLICJA - zajmują się tylko wyciąganiem kasy. Jeśli płacę między innymi podatek to mam wiedzieć na co on jest przeznaczany - po co druga struktura, tyle ludzi którzy biorą pieniądze można powiedzieć za dublowanie stanowisk - daje się Straży Miejskiej uprawnienia które powinna mieć tylko Policja , Jak może być że armia młodych ludzi to dodatkowe darmozjady , niech zarobią w przemyśle na swoje utrzymanie, niech idą na szkołę policyjną i niech zasilą ich szeregi lub na zawodowego żołnierza z uszanowaniem smiling .

 • KRP

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2014 15:36 ~KRP  wwp997~wwp997

  Do ola ty głupku jestem policjantem ze stażem 12 letnim nie wyobrażam sobie warszawy bez sm niedalibysmy raby bez nich.A co do pieniędzy to policja ma z msw a straz z budżetu miasta matole
  antySM~antySM


  Z 12 letnim stażem i nadal uważasz, że straż miejska jest potrzebna???
  Współczuję Ci chłopie. Nie uważasz, że wyręczacie się tymi czarnymi głąbami? Jak byś miał pensję wyższą to i pracować by Ci się chciało. Mnie MSW płaciło przez 17 lat (PSP) i nigdy nie uważałem żeby byli oni potrzebni. Jakby UM wstrzymał płace i dotacje dla SM mogli by przeznaczyć pieniądze na remonty dróg a nie na fotoradary. Zastanów się następnym razem jak będziesz się wypowiadał. (o błędach nie wspomnę).

  sierż RPI~sierż RPI


  ciekawi mnie ile razy wyskakiwałeś ze szmaty,i prośiłeś strazników o pouczenie,bo mundurowy.Nie oszukujmy się straż pożarna robi swoją robotę,ale specyfika pracy straży od policji różni się znacznie,masz pożar to jedziesz i gasisz i reszta ci zwisa kalafiorem.Zapraszam do patrolu,ogarnij kilka domówek albo innych interwencji typowych dla RPI to pogadamy.A Straż Miejska ogarnia kawał dobrej roboty, o której nawet nie masz pojęcia.A jak jesteś taki mocny to nie proś strażników o pouczenie,jak źle zaparkujesz auto,tylko bierz kwita na cyce i powiedz im co o nich myślisz,wątpię żebyś miał odwage


  gdyby rozwiązali SM w Wawie(do czego i tak nigdy nie dojdzie,to nie Pcim Dolny) to i tak policja nie dostanie tej kasy,bo tak jak piszesz jest to kasa samorządowa,a ten nie ma obowiązku dokładać do policji gdyż jest ona Państwowa.Tak więc jedyne co nam dojdzie to robota SM,której nie ogarniemy i za chwilę będą głosy o rozwiązanie policji.A Ty emerycie z pożarnictwa nie odzywaj się,bo tylko szkodzisz swoim kolegom.

 • wero

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2014 15:31 ~wero

  xp564~xp564

  to że wszyscy psioczą to znaczy że straż jest skuteczna i konsekwentna , nie ma dogadywania się - a nieuchronność kary boli


  ale żeby do tego dojść trzeba ruszyć bańką,a nie klepać bez sensu

 • Paweł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2014 15:29 ~Paweł

  vb123~vb123

  Polacy tak naprawdę nie chcą kraju praworządnego - chcą kombinować a jak ktoś przeszkadza to krzyczą zlikwidować


  tu krzyczą ci których jak piszą wszyscy się czepiają,a mandaty dostają za niewinność

 • sedo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2014 15:27 ~sedo


  Jul~Jul

  Strażnicy miejscy to nie funkcjonariusze. Proszę tego nie mylić
  Marek_z_Bródna~Marek_z_Bródna


  AMEN

  o następny fachowiec od j... owiec , miałem przyjemność spotkać się z nimi w Sądzie i tam wytłumaczono mi z jakich praw korzysta SM i w trakcie pracy są oni FUNKCJONARIUSZAMI tak więc nie pisać mi czegoś o czym nie macie pojęcia

 • Marek_z_Bródna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2014 11:41 ~Marek_z_Bródna

  Jul~Jul

  Strażnicy miejscy to nie funkcjonariusze. Proszę tego nie mylić


  AMEN

 • mirek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2014 10:45 ~mirek

  Brawo Straż Miejska - łapać takich "artystów" i niech rodzice bulą kasę jak nie mają czasu się zająć swoimi pociechami.

 • vb123

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2014 09:55 ~vb123

  Polacy tak naprawdę nie chcą kraju praworządnego - chcą kombinować a jak ktoś przeszkadza to krzyczą zlikwidować

 • xp564

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2014 09:51 ~xp564

  to że wszyscy psioczą to znaczy że straż jest skuteczna i konsekwentna , nie ma dogadywania się - a nieuchronność kary boli

 • roki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2014 09:16 ~roki

  Po co w polsce straz miejska ?
  Odpowiedz jest prosta wladza lokalna na przyklad burmistrz , prezydent itp chce miec wlasne prywatne wojsko ktore podlega jego jurysdykcji .

  Policjio burmistrz nie moze wydawac rozkazow a tranikom miejsckim moze - moze ich zwolnic z pracy itp

  Czyli mamy panow feudalnych z wlasnym wojskiem kotre uciska nas obywateli za nasze pieniadze

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »