Informacje

03.12.2013 12:31 sąd najwyższy rozstrzygał w sprawie fotoradarów

"Straż miejska może korzystać
ze stacjonarnych fotoradarów"

Straż miejska ma prawo używać stacjonarnych fotoradarów - uznał Sąd Najwyższy. Tym samym skarga prokuratora generalnego w tej sprawie została oddalona.

Sąd Najwyższy rozpoznawał kasację Prokuratora Generalnego od wyroku Sądu Okręgowego w sprawie ukarania przez Straż Miejską kierowcy ze Szczecina, który nie zastosował się do czerwonego światła, a wykroczenie to zarejestrowane zostało przez fotoradar stacjonarny.

Prokurator Generalny w kasacji stwierdził m.in., że sąd błędnie uznał, iż Straż Miejska uprawniona jest do wykonywania kontroli z wykorzystaniem stacjonarnych urządzeń rejestrujących.

W jego opinii, z przepisów Prawa o ruchu drogowym, które w kwestiach odnoszących się do fotoradarów zmieniono w 2010 r., wynika bowiem, że strażom miejskim świadomie nie przyznano uprawnienia do korzystania z fotoradarów stacjonarnych. Może to robić - zdaniem prokuratora - wyłącznie Inspekcja Transportu Drogowego.

PG wnosił o uchylenie zaskarżonego wyroku oraz wyroku sądu pierwszej instancji i umorzenie postępowania.

SN uznał, że w dniu wykroczenia strażnicy mogli robić zdjęcia ze stacjonarnego fotoradaru, a także po zmianach w prawie w 2010 roku, w żadnym wypadku nie można stwierdzić, że straż miejska takie prawo utraciła - wynika z uzasadnienia.

W lecie fotoradar straży miejskiej wrócił na Wisłostradę. To jedno z nowych urządzeń, które zostały zamontowane w kilku lokalizacjach:

PAP/MAC/bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kierowiec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.12.2013 16:37 ~kierowiec

  Strażnicy złamali prawo nie wolno parkować pojazdu na pasie oddzielającym jezdnie i przekroczyli linie ciągłą pojedyńcza nie byli pojazdem uprzywilejowanym nie mieli włączonych świateł ostrzegawczych niebieskich

 • taki_tam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.12.2013 11:28 taki_tam


  taki_tamtaki_tam

  A może nie miał możliwości zatrzymania się nie powodując zagrożenia, przecież przepisy umożliwiają taki przejazd na czerwonym świetle. Dajmy na to jechał 80 km/h był 20 m. przed skrzyżowaniem i zapaliło się żółte jak już wjechał na skrzyżowanie było czerwone i mu fotkę przysłali. Oczywiście to tylko hipotetyczne i raczej świadomie wjechał na czerwonym, ale nie znamy sytuacji, więc możemy gdybać.
  Biegły~Biegły

  MOCNO hipotetyczne. Przy V=80 km/h, w sekundę przejeżdżasz 22 metry. Żółte światło trwa NA OGÓŁ ok. 3 sekund. Przy tej prędkości w momencie zapalenia się czerwonego był byś JUŻ 44 metry dalej. A skoro wjechałeś na czerwonym, to znaczy że żółte zobaczyłeś w odległości równej szkolnego boiska i pchałeś się dalej?

  Dałem przykład ;) nie licząc ile by przejechał i gdzie musiał być, chodzi o to, że w pewnych warunkach jesteś zmuszony już do kontynuacji przejazdu przez skrzyżowanie na czerwonym, a zdjęcie robi drugi fotopstryczek ustawiony za skrzyżowaniem. Taka sytuacja była chyba na skrzyżowaniu gdzie jako pierwsze skrzynki postawili z pętlą indukcyjną.

 • maxx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.12.2013 10:55 ~maxx


  Devil118~Devil118

  Amen

  ~t29
  Proponuję zapoznać się z art.129 p. 2 i 3 Prawa o Ruchu Drogowym. Straż miejska NIE JEST upoważniona do używania stacjonarnych fotoradarów.
  ababa~ababa


  Ja z kolei zaproponuję art.129b PoRD:

  "Art. 129b. 1. Kontrola ruchu drogowego w gminach lub miastach, które utworzyły straż gminną (miejską) może być wykonywana przez strażników gminnych (miejskich).

  2. Strażnicy gminni (miejscy) są uprawnieni do wykonywania kontroli ruchu drogowego wobec:

  1) kierującego pojazdem:

  a) niestosującego się do zakazu ruchu w obu kierunkach, określonego odpowiednim znakiem drogowym,

  b) naruszającego przepisy ruchu drogowego, w przypadku ujawnienia i zarejestrowania czynu przy użyciu urządzeń działających samoczynnie;"


  Coś jeszcze?

  Tak: gdzie jest napisane, że mogą korzystać ze stacjonarnych urządzeń kontrolno pomiarowych?

 • REE

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.12.2013 10:52 ~REE

  Pracownicy Sądu Najwyższego, którzy podjęli taką decyzję powinni zapaść się ze wstydu pod ziemię, oddać przysługę obywatelom i więcej nigdy już nie pracować, aby im nie szkodzić. To jest skandal! Przepisy o ruchu drogowym jasno określają jakie prawa przysługują Straży Miejskiej i Prokuratura Generalna ma racje. Straż Miejska nie ma uprawnienia do korzystania z fotoradarów stacjonarnych. Posiada je jedynie ITD. Niech się wypowie Trybunał Konstytucyjny.

 • Marek_z_Bródna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.12.2013 10:27 ~Marek_z_Bródna

  Jak sami stwierdzili dotyczy fotoradarów stacjonarnych. Wszyscy doskonale wiemy w których miejscach one stoją, wystarczy zdjąć nogę z gazu. Korzystanie z fotoradarów przywożonych w bagażniku nie mają racji prawnej. W takim przypadku gdy dostaniemy fotkę z uwzględnieniem miejsca jej wykonania i nie będzie to ze znanej nam lokalizacji możemy zaskarżyć taki mandat.
  Tyle w temacie.

 • osiedlowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.12.2013 09:37 ~osiedlowy

  Ola~Ola

  ....i bardzo dobrze skoro kierowcy - jelenie maja za co płacić !!!

  Jak cztam takie komentarze, zmanipulowanych ludzi, to mi ręce opadają. Kierowcy i tak płacą spore haracze żeby się poruszac po drogach, tak jakby ten "przywilej" był jakims nadmiernym luksusem i fanaberią. Nie widzę powodu żeby jeszcze dawać do łapy SM/SG kasę za to, że się ktoś stara w miarę sprawnie poruszać po tym kraju bez dróg...
  Zresztą radary w W-wie stoja w miejscach tak absurdalnych, że jedynym wytłumaczeniem jest to, iż służą do trzepania hajsu przez ww. instytucje, z tzw. bezpieczeństwem nie ma to nic wspólnego. Zatem gratuluję tym, którzy się z tego cieszą...
  A poza tym nie od dziś wiadomo, że SM może sobie używac tych słupków. gorzej z egzekwowaniem mandatów, tu już jasnych przepisów nie ma i jak się chwile pomyśli, to mozna im wysłać cos na kształ pozdrowienia srodkowym palcem zamiast oświadczenia ;)

 • tojatoytoy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.12.2013 21:29 ~tojatoytoy

  Straż miejska może korzystać
  ze stacjonarnych fotoradarów zamiast przenośnych kabin typu toy toy

 • Ala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.12.2013 21:26 ~Ala

  szkoda że policja nic nie robi z fotoradarami a kasę ściąga....i to dobrze im idzie...ale do kieszeni

 • Ola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.12.2013 21:18 ~Ola

  ....i bardzo dobrze skoro kierowcy - jelenie maja za co płacić !!!

 • przemek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.12.2013 18:29 ~przemek

  śmiech na sali

  straż miejska niech weźmie się za robotę ale uczciwą do której została powołana.
  na osiedlach nawaleni drą mordy pod oknam, lecą szyby w samochodach, psy załatwiają potrzeby jak zawsze a ich właściciele mają w poważaniu obowiązek usunięcia kupki pupila.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »