Informacje

18.12.2013 15:02 10 tys. dolarów strat

Straty ambasady Rosji po 11 listopada pokryje budżet państwa

SERWISY:

Straty ambasady rosyjskiej w Warszawie za zniszczenia z 11 listopada pokryje budżet państwa - poinformował rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski. Jak dodał, ustalane są już kwestie związane z wypłatą odszkodowania. Polskie władze będą starały się odzyskać pieniądze od osób, które dokonały zniszczeń.

Rosyjska ambasada oszacowała na ponad 10 tys. dolarów straty, jakie poniosła 11 listopada, kiedy podczas Marszu Niepodległości teren placówki został obrzucony racami, petardami i kamieniami. Polskie MSZ otrzymało od ambasady notę ws. strat, którą następnie przekazało do stołecznego Urzędu Miasta. Ratusz odpowiedział na notę informując, że pokrycie strat nie jest zadaniem gminy.

Naruszono Konwencję wiedeńską

- W trybie roboczym MSZ i ambasada Federacji Rosyjskiej w Warszawie ustalają kwestie związane z wypłatą odszkodowania w związku ze stratami, które powstały w wyniku przebiegu marszu 11 listopada - powiedział PAP Wojciechowski.

Podkreślił, że z punktu widzenia prawa międzynarodowego doszło do naruszenia Konwencji Wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych. - W takim przypadku państwo odpowiada za dopuszczenie do sytuacji, że osoby fizyczne naruszają nietykalność misji dyplomatycznej - zaznaczył rzecznik MSZ.

Jak dodał, Konwencja Wiedeńska przewiduje też, że, jeśli to możliwe, powinno przywrócić się stan sprzed zniszczeń, a jeżeli nie można tego uczynić, wypłaca się odszkodowanie. - Chodzi o samą realną wartość szkody, bez żadnych odsetek, kar - zastrzegł rzecznik.

Pieniądze z rezerwy

- W związku z tym MSZ zamierza zwrócić się do Rady Ministrów o przyznanie środków z rezerwy ogólnej budżetu państwa na pokrycie strat ambasady. Z przyczyn proceduralnych pokrycie szkody będzie możliwe dopiero w przyszłym roku, bo termin składania takich wniosków na rok obecny upłynął 30 września - podkreślił Wojciechowski. - MSZ jest tylko pośrednikiem w tej sprawie, ze względu na to, że jesteśmy organem uprawnionym do kontaktowania się z placówkami dyplomatycznymi. To będą środki z budżetu państwa, z rezerwy budżetowej wydzielone przez Radę Ministrów - dodał.

Odszkodowanie od sprawców

Jak dowiedziała się PAP, polskie władze będą zabiegać o odzyskanie pieniędzy od sprawców strat. Najprawdopodobniej wystąpi o to Prokuratoria Generalna, do zadań której należy zastępstwo procesowe Skarbu Państwa przed sądami.

Jak podawały rosyjskie media, w następstwie zajść 11 listopada została uszkodzona m.in. brama wjazdowa do rosyjskiej ambasady, domofon i trzy samochody. Ucierpiały też inne obiekty rosyjskiego kompleksu dyplomatycznego - budynek Przedstawicielstwa Handlowego i Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury.

PAP/wp/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • asd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.12.2013 10:33 ~asd

  Niech oni najpierw splaca swoje dlugi wobec nas.

 • kosmonałta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.12.2013 08:06 ~kosmonałta

  straty amby rosji pokryją ci co zrobili straty czyli kilku bandytów

 • pasazer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.12.2013 23:19 ~pasazer

  NIKO~NIKO

  JA SIĘ PYTAM DLACZEGO ZA MOJE PIENIĄDZE MAJĄ BYĆ POKRYWANE STRATE KTÓRYCH NIE WYŻĄDZIŁEM DLACZEGO GNÓJ JEDEN Z DRUGIM ZA TO NIEZAPŁACI ZE SWOICH PIENIĘDZY. ŻENADA W JAKIM MY PAŃSTWIE ŻYJEMY


  To idź i od nich te pieniądze wyegzekwuj :)

 • adtw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.12.2013 20:03 ~adtw

  Kto wykasował komentarze było ich tu dużo więcej.

 • Monika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.12.2013 17:38 ~Monika

  Chwileczkę dlaczego ja ze swoich podatków mam zwracać za te zniszczenia? Wydaje mi się koszty powinien ponieść organizator marszu.
  Nie wierze że odzyskają pieniądze od osób które wzieły czynny udział w dewastacji. Zapewne są zarejestrowane na najniższą krajową lub wogóle nie mają rejestracji i komornik nie będzie miał z czego ściągnąć należności...

 • aldona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.12.2013 15:59 ~aldona

  A co z rachunkiem za 45 lat okupacji ?

 • NIKO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.12.2013 15:59 ~NIKO

  JA SIĘ PYTAM DLACZEGO ZA MOJE PIENIĄDZE MAJĄ BYĆ POKRYWANE STRATE KTÓRYCH NIE WYŻĄDZIŁEM DLACZEGO GNÓJ JEDEN Z DRUGIM ZA TO NIEZAPŁACI ZE SWOICH PIENIĘDZY. ŻENADA W JAKIM MY PAŃSTWIE ŻYJEMY

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »