Informacje

07.04.2019 14:49 przygotowania miasta

Strajk oficjalnie zgłoszony

SERWISY:

- Na ten moment nie ma żadnych przesłanek, okoliczności, informacji, które dawałyby powód do rozpatrywania możliwości rezygnacji ze strajku - powiedział szef ZNP Sławomir Broniarz. Urzędnicy i szkoły przygotowują się do strajku.

W niedzielę o godzinie 19 w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie rozpoczęły się rozmowy strony rządowej z nauczycielskimi związkami zawodowymi dotyczące sytuacji w oświacie.

- Formalnie strajk został ogłoszony przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i tylko związek jest władny to powstrzymać. Ale w momencie, w którym rozmawiamy nie ma żadnych przesłanek, żadnych okoliczności, żadnych informacji, które dawałyby nam powód w ogóle do rozpatrywania tego elementu - powiedział Broniarz w niedzielę w TVN24, pytany o perspektywę porozumienia z rządem i rezygnacji ze strajku.

Jeżeli więc strony nie dojdą do porozumienia, nauczyciele w poniedziałek nie przyjdą do pracy.

Co wtedy?

W Warszawie strajk ma objąć 321 z 376 szkół i zespołów szkół. Na 352 przedszkola 158 ma być zamkniętych, bo dyrektor przedszkola nie będzie w stanie zapewnić nawet zajęć opiekuńczych. Zaledwie 55 szkół i zespołów szkół ma nie strajkować i mają odbywać się w nich lekcje (między innymi 30 szkół podstawowych, 9 liceów, 13 zespołów szkół).

176 szkół i zespołów szkół zadeklarowało, że są w stanie przynajmniej częściowo przeprowadzić zajęcia opiekuńcze. Są to między innymi 83 szkoły podstawowe, 37 liceów ogólnokształcących oraz 41 zespołów szkół.

145 szkół i zespołów szkół zadeklarowało, że nie są w stanie przeprowadzić nawet częściowo zajęć opiekuńczych. Jest to między innymi 101 szkół podstawowych, 6 zespołów szkolno-przedszkolnych, 9 zespołów szkół i 27 liceów ogólnokształcących. W części placówek liczba strajkujących nauczycieli sięga nawet 100 procent.

Sztab kryzysowy

W poniedziałek o godzinie 7.30 odbędzie się posiedzenie sztabu kryzysowego, które poprowadzi prezydent miasta Rafał Trzaskowski. Burmistrzowie dzielnic będą składali raporty dotyczące sytuacji w związku z planowanym na 8 kwietnia strajkiem nauczycieli.

Zadaniem miejskiego sztabu kryzysowego jest przygotowanie logistyczne do sytuacji kryzysowej, monitorowanie i reagowanie na zagrożenie bezpieczeństwa w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych w czasie akcji strajkowej nauczycieli.

- Na posiedzeniu będą burmistrzowie wszystkich dzielnic, którzy będą raportowali sytuację związaną ze strajkiem panu prezydentowi. Będziemy monitorowali, jak wyglądają kluczowe miejsca kryzysowe: będziemy mieli ustawione kamery na wiele szkół, będziemy również obserwowali węzły komunikacyjne, bo ten strajk może też mieć szersze echo, może się odbić na komunikacji w Warszawie - tłumaczył rzecznik prasowy ratusza, Kamil Dąbrowa.

Podkreślił również, że od poniedziałku zostaną wzmocnione patrole policji i straży miejskiej - zwłaszcza w miejscach, gdzie mogą przebywać starsi uczniowie. Chodzi między innymi o parki, skwery czy nadwiślańskie bulwary.

Zasiłek opiekuńczy w ZUS

Rodzice dzieci do lat ośmiu mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Przysługuje on w ramach opieki nad zdrowym dzieckiem w sytuacji nieprzewidzianego zamknięcia placówki opiekuńczej

Wniosek Z-15A o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem

Oświadczenie dla pracodawcy

W tym tygodniu burmistrzowie spotykają się z dyrektorami i przedstawicielami rad rodziców, aby omówić z nimi wszelkie możliwe działania w dniach strajku. Miasto powołało koordynatorów dzielnicowych. Rodzice powinni się kontaktować z dyrektorem placówki (bezpośrednio lub przez system elektroniczny).

Wyszukiwarka szkół, które strajkują i nie strajkują znajduje się na stronie. Jak podkreśla ratusz, 8 kwietnia ostateczna liczba placówek może się zmienić. Na stronie można znaleźć też wykaz bezpłatnych aktywności w miejskich instytucjach kultury i sportu. Informacji udziela również Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

kz, PAP/gp

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • żmija

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2019 12:11 ~żmija


  żmija~żmija

  ZNP to organizacja terrorystyczna - tak należy rozumieć ich działania.
  A z terrorystami się nie negocjuje tylko ich eliminuje.
  wladzuchnia~wladzuchnia


  Twoi ulubieńcy stracą niedługo władzę, przyjdą inni, a strajki też będą, gdy będzie się działo źle - będziesz wtedy śpiewał o 180 stopni inaczej.

  Nie wiem, na jakiej podstawie twierdzisz, że obecna władza to moi ulubieńcy.
  Ja uważam, że takie strajki to terroryzm - niezależnie od tego, jaka władza.
  Ale widzę, że nie czytasz, tylko piszesz... a pomiędzy pisaniem a odpisywaniem jednak różnica jest.

 • wladzuchnia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2019 11:43 ~wladzuchnia

  żmija~żmija

  ZNP to organizacja terrorystyczna - tak należy rozumieć ich działania.
  A z terrorystami się nie negocjuje tylko ich eliminuje.


  Twoi ulubieńcy stracą niedługo władzę, przyjdą inni, a strajki też będą, gdy będzie się działo źle - będziesz wtedy śpiewał o 180 stopni inaczej.

 • popieram_nauczycieli

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2019 11:27 ~popieram_n…

  iza~iza

  Nauczyciele chcą chyba, żeby ludzie ich bardzo nie lubili


  Pod warunkiem, że ci ludzie mają rozum kupiony za 500+, jeśli mają swój rozum to na pewno się to nie stanie.

 • żmija

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2019 10:59 ~żmija

  ZNP to organizacja terrorystyczna - tak należy rozumieć ich działania.
  A z terrorystami się nie negocjuje tylko ich eliminuje.

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2019 10:55 ~stonka

  mmm~mmm

  a moze zamiast rozdawac pieniadze za nic patologii (500+, mieszkania za darmo itp) przeznaczyc te pieniadze na podwyzki dla osob ciezkoprcujacych. Ile w ostanich czasach by strajków ? Taksówkarze, nauczycele , lekarze, pielegniarki, brak pieniedzy dla osob nipełnosprawnych.I tak to sie ciagni cały czas. Coraz więcej grup zaczyna strajkowac a PIS kupuje głosy ludzi rozdając pieniadze za siedzenie w domu i żerowanie na państwie.

  W ostatnim zdaniu odpowiedziałeś na zadane przez siebie pytanie. Władza nie lubi samodzielnych obywateli, bo taki obywatel od władzy nic nie chce a władza nie za wiele może mu dać...

 • Marcin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2019 10:28 ~Marcin

  Edek~Edek

  Mam nadzieję, że władza przestanie rozmawiać ze strajkującymi. Z pewnością poparcie dla strajkujących spadnie, niech tylko zacznie się czas egzaminów/matur. Ci co mają dzieci w wieku szkolnym będą największymi wrogami nauczycieli.


  I co zrobią? Zabiorą dziecko ze szkoły? Zaczną je samemu uczyć? :D Oh jakże to będzie potężny wróg, już się boje hahaha

 • dacko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2019 09:44 ~dacko

  Proste rozwiązanie - zamiast na krowy czy tuczniki dopłacić nauczycielom. Tylko, że nauczyciel i tak nie zagłosuje na pis, a ciemny rolnik z jedną krówką i jedną świnką to wierny wyborca "partii wyklętej" od lat...

 • Oko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2019 09:06 ~Oko

  Jak nie bedzie zrealizowana podstawa do wakacji to będę skarżył szkołę. Ja za nich w domu nie będę przerabial materiału z dziećmi. Dzieci mają obowiązek szkolny wiec znp ogranicza konstytucyjne prawa do nauki. I gdzie teraz jest kod? A no zapomnialem ze pan Broniarz jest z kodu! I tu widzimy o co tu chodzi.

 • wiosenny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2019 08:51 ~wiosenny

  Mama nadzieję, że wolne potrąci im się z wakacji albo przerwy świątecznej...

 • Edek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2019 08:24 ~Edek

  Mam nadzieję, że władza przestanie rozmawiać ze strajkującymi. Z pewnością poparcie dla strajkujących spadnie, niech tylko zacznie się czas egzaminów/matur. Ci co mają dzieci w wieku szkolnym będą największymi wrogami nauczycieli.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »