Informacje

04.04.2019 13:16 apel do pracodawców

Strajk nauczycieli. Ratusz bierze pod uwagę "najczarniejszy scenariusz"

SERWISY:

Rozmowy rządu z protestującymi nauczycielami wciąż trwają, ale Warszawa przygotowuje się na najczarniejszy scenariusz. Strajk może objąć aż 321 szkół i 151 przedszkoli.

- Przygotujemy się w ramach sztabu kryzysowego tak, jakby ten strajk w poniedziałek 8 kwietnia miał się odbyć. Przyjmujemy jako założenie ten najczarniejszy scenariusz. W przeciwnym wypadku tego czasu zostałoby nam jeszcze mniej - mówiła podczas czwartkowej konferencji prasowej Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

Dwie tury rozmów

Przypomnijmy: środa była trzecim dniem negocjacji strony rządowej ze związkami zawodowymi skupiającymi nauczycieli. W Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" odbyły się dwie tury rozmów, a przed godziną 20 wicepremier Beata Szydło poinformowała o zawieszeniu ich do piątku, do 8 rano. Zapowiedziała też "nowe propozycje" dla związkowców.

>>> Strajk nauczycieli. RAPORT TVN24.PL <<<

Kaznowska podkreśla, że ostateczne dane dotyczące strajkujących będą znane w poniedziałek, jeżeli dojdzie do strajku. Jego skutki odczuje w stolicy według wstępnych szacunków 200 tysięcy uczniów i przedszkolaków.

Na 351 przedszkoli zamkniętych ma być 151. Strajk obejmie również 321 z 376 szkół. W części z nich będzie zapewniona częściowo opieka. - W dużej mierze, bo udało nam się uruchomić wolontariat, który wspomoże dyrektorów szkół - podkreśliła Kaznowska.

I przypomina, że strajk ma objąć również kadrę niepedagogiczną.

"Trudna sytuacja"

Wiceprezydent zaznaczyła, że samorząd również zostanie dotknięty skutkami i skalą strajku. – Tylko Tramwaje Warszawskie mają bardzo trudną sytuację. 30 procent pracowników ma dzieci do ósmego roku życia [co oznacza, że w przypadku strajku ich rodzice mogą pójść na zwolnienie - red.]. Spółka przygotowuje aż cztery miejsca dla pracowników, dla ich dzieci, by mogli przyjść do pracy i byli przekonani, że ich dzieci są pod opieką - wyjaśniała Kaznowska.

Zaapelowała również do pracodawców o zapewnienie opieki nad dziećmi pracowników. - Ja wiem, że różne miejsca pracy mają różne możliwości. Ale tam, gdzie pracodawcy mają możliwości prawne i lokalowe, aby zgodzili się na przyjście pracowników z dziećmi do pracy i znaleźli formułę na zaopiekowanie się nimi - zaapelowała wiceprezydent.

Pracodawcy mogą wziąć przykład z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, który zapewni w pracy całodniową opiekę z zajęciami dla dzieci.

Kaznowska zaznaczyła, że miasto przygotowało kilkaset miejsc, gdzie rodzice będą mogli przyjść z dziećmi w czasie strajku. Szczegóły można znaleźć na stronie urzędu miasta.

Dodała, że jeżeli nie dojdzie w piątek do porozumienia nauczycieli z rządem, ratusz pracować będzie również w weekend w sprawie strajku.

ran/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kaska 2019

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2019 16:36 ~kaska 2019

  Karolina jak tak bronisz nauczycieli to widać ze sama jesteś nauczycielem niech sobie strajkują. ale tak żeby dzieci nie cierpiały naj bardziej lepiej by dali podwyżki e policji bo jak każdy wie ze policja też kokosy nie zarabia i nie może dorobić. a nauczyciel może na dodatkowych korepetycji i niech histeryzują tylko uczą młodzież bo jest naj ważniejsza do pracy się weźmie bo czterech literach nauczycielom i przedszkolanką się poprzewracało a nie strajkować im się zachciało żałosne

 • Karolina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2019 12:28 ~Karolina

  Jest mi wstyd za tych rodziców, którzy tak obrzucają błotem nauczycieli. Sama jestem mamą dwójki dzieci i mam ogromny szacunek do nauczycieli moich pociech. Panie nauczycielki spędzają z nimi po x godzin dziennie, uczą je i rozwijają. Nazywanie nauczycieli "nierobami" jest karygodne! Na dodatek uważam że płace w tym sektorze są za niskie (podobnie jak w służbie zdrowia). Piszecie że jak im nie pasuje to niech się zwolnią. Ciekawe co powiecie jak nie będzie miał kto uczyć waszych dzieci bo zabraknie nauczycieli...

 • AAAA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2019 10:03 ~AAAA

  Dorothea~Dorothea

  Gucio, płacę podatki w W-wie, szkoła ma psi obowiązek zapewnić opiekę moim dzieciom. Mogą strajkować, ale niech te nieroby opiekują się dziećmi. Jeśli w poniedziałek odeślą mnie z dzieckiem do domu to po pierwsze wzywam policję, a po drugie wytaczam proces miastu (bo miasto jest odpowiedzialne za szkoły).

  Jak nie starczy policji to może wojsko i czołgi - trochę zastanowienia co się pisze

 • Jeremiasz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2019 09:03 ~Jeremiasz

  ~JKL

  (3 godziny dyżurów na korytarzu przygotowywanie do konkursów, udział w szkoleniach, w wolontariacie np. w sobotę lub niedzielę po 5 godzin- PCK, CARITAS, WOŚP,

  to żąrt?? no oburzające po prostu,że w pracy trzeba coś robić , a nie tylko oczekiwać prezentów na zakończenie roku szkolnego. Jak to mówią: "wiedziały gały,co brały" . Jak się przestało podobać bycie nauczycielem ,a to podobno powołanie jest to zapraszam do innej pracy. Kwestia wynagrodzeń też do dyskusji,jaka praca taka płaca. Nie pozdrawiam wyznawców ojca Broniarza. Najbardziej na tym cyrku ucierpią uczniowie,a podobno są dla nauczycieli ważni.

 • Olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2019 08:44 ~Olo

  Strajk to z definicji spór między pracownikami a pracodawcą. Jeśli ofiarami tego sporu są przypadkowe osoby, to nie jest to strajk tylko zwykły TERRORYZM! A z terrorystami się nie negocjuje.

 • Mruk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2019 08:42 ~Mruk

  Nic nie płacić i obciążyć kosztami płatnej opieki nad dziećmi. Zobaczymy jak długo wytrzymają. Źle wam? To się zwolnijcie! Ta zasada obowiązuje wszystkich. U mnie na osiedlu w markecie szukają chętnych.

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2019 08:37 ~Nick

  JKL~JKL

  (3 godziny dyżurów na korytarzu przygotowywanie do konkursów, udział w szkoleniach, w wolontariacie np. w sobotę lub niedzielę po 5 godzin- PCK, CARITAS, WOŚP,

  No chyba żartujesz??
  Mój syn Dowiaduje się o konkursach z dnia na dzień przez kilka dni pod rząd próbuje spotkać się z nauczycielem w sprawie wstępu na halę sportową żeby mógł trenować skoro ma wygrywać zawody dla szkoły ale ten nie ma czasu na przerwie, po lekcji. A wolontariat to odsyłam do słownika bo zaliczanie wolontariatu do czasu pracy to ewidentny strzał w kolano.

 • olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2019 07:29 ~olo

  A co z pracownikami miejskich żłobków zarabiającymi najniższą krajową. Przed wyborami rada Warszawy uchwaliła podwyżkę 800 zł od stycznia 2019. W listopadzie dali 200 zł reszta miała być po wyborach. Teraz Rafałek i rada mówią ze pierwsze słyszą o podwyżce. Chcą dać nauczycielom ale żłobkom w 100% zależnym od miasta nie.

 • Dobrezarabiam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2019 07:09 ~Dobrezarabiam

  Szkoła nic nie daje, sam się wszystkiego nauczyłem. Szkoła zabija kreatywność, inteligencję i rozumowanie świata rzeczywistego, szkoły są do likwidacji, to przechowalnia dzieci.

  JKL~JKL

  Niech wszyscy krytykujący idą do pracy w szkole. Zapraszam, przecież to taka łatwa praca. Tak łatwo zostać nauczycielem. Pewnie uczyć się nie chciało, a może jednak to za ciężki kawałek chleba. 18 godzin dydaktycznych z dziesięcioma różnymi klasami po 20 osób + 30 lub więcej godzin pozostałych czynności tygodniowo w czasie wolnym od lekcji (3 godziny dyżurów na korytarzu lub boisku, sprawdzanie tysiąca klasówek, ćwiczeń, kartkówek, przygotowanie lekcji, kart pracy, pomocy- szczególnie po ciągłych reformach, apeli, wycieczek, zebrań, dyskotek, bali, hospitacji, przygotowywanie do konkursów, udział w konkursach, przygotowanie i sprawdzanie prac konkursowych,sprawy wychowawcze, prowadzenie dzienników lekcyjnych, pisanie opinii, IPET-ów, programów, sprawozdań, ewaluacji, wypisywanie świadectw, dyplomów, posiedzenia zespołów przedmiotowych, częste rady pedagogiczne, udział w szkoleniach, w wolontariacie np. w sobotę lub niedzielę po 5 godzin- PCK, CARITAS, WOŚP, przygotowanie festynów rodzinnych w godzinach popołudniowych itd. itd. Jak to kiedyś mawiali " Obyś cudze dzieci uczył". Zapraszamy:)

 • baba z wózkiem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2019 21:58 ~baba z wózkiem


  wstyd~wstyd

  powiem tak, strajkować mozna, a czasami nawet trzeba, ale trzeba wiedzieć i mieć poczucie przyzwoitosci KIEDY I GDZIE. Moje dziecko 8klasistka - zarwane noce nauki, przychodzenie na 7 na douczki, ciezka praca, pot i łzy i dzieciom nauczyciele fundują drugi stres i pokazują, ze mają ich totalnie gdzieś, liczy się kasa, a przeciez wiekszosc dostała 500 plus na swoje dzieci, moje nie dostało, bo jedynaczka (nie z wyboru, ale z powodu mojego zdrowia). Pokazujecie, ze dzieci was w ogole nie obchodzą, ze ciezki trud i praca tych zestresowanych rektruatacją dzieci nic was nie obchodzi. Nie mozecie zastrajkować we wrzesniu?? Nie mogliscie strajkować przez 10 lat za PO??? idziecie jak owce za Broniarzem, ktoremu zalezy tylko na obaleniu władzy?
  baba z wózkiem~baba z wózkiem


  a ja Ci powiem tak....ma syna w 3 klasie gimnazjum, a mimo to absolutnie popieram nauczycieli. Niech strajkują i wywalczą sobie podwyżki!
  Strajkuje się wtedy, kiedy ma się większą presję na rząd. Kiedy nauczyciele według Ciebie mają strajkować? Latem, w wakacje, ferie zimowe czy przerwy świąteczne???
  Co naszym dzieciom po egzaminach jak te roczniki są w takiej doooopie, że trudno to sobie wyobrazić? w tym roku jest 2,5 raza więcej dzieciaków. Miejsc w szkołach mało. Byłaś na jakimś dniu otwartym? Ja byłam... ilość dzieciaków przeraża.Mój syn kończył gimnazjum z czerwonym paskiem i z wyróżnieniem, do wymarzonej szkoły się nie dostał, teraz też ma bardzo dobre wyniki i też siedzi do późna. Kilka razy w tygodniu idzie na 7:15, wpada do domu po lekcjach na obiad i leci z powrotem na 16 do 20. I to NIE JEST WINA nauczycieli, tylko reformy z doopy, minister od 7 boleści i całego tego rządu. Nauczyciele - strajkujcie i wywalczcie sobie co się Wam należy!

  Sprostowanie - kończył podstawówkę z czerwonym paskiem i wyróżnieniem, nie gimnazjum. I do wymarzonej szkoły się nie dostał...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »