Informacje

06.04.2019 07:00 STRAJK NAUCZYCIELI

Strajk nauczycieli. Dzielnice gromadzą dane, w poniedziałek sztab kryzysowy

SERWISY:


Sztab kryzysowy, infolinia i dzielnicowi koordynatorzy. Warszawa przygotowała się na strajk nauczycieli, który - wedle najnowszych wyliczeń ratusza - obejmie 321 z 376 szkół i 158 z 352 przedszkoli. Tylko część z placówek zapewni alternatywne zajęcia opiekuńcze. W większości przypadków rodzice będą zdani na siebie.

W poniedziałek o godzinie 7.30 odbędzie się posiedzenie sztabu kryzysowego, które poprowadzi prezydent miasta Rafał Trzaskowski - poinformował ratusz. Burmistrzowie dzielnic będą składali raporty dotyczące sytuacji w związku z planowanym na 8 kwietnia strajkiem nauczycieli.

Zadaniem miejskiego sztabu kryzysowego jest przygotowanie logistyczne do sytuacji kryzysowej, monitorowanie i reagowanie na zagrożenie bezpieczeństwa w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych w czasie akcji strajkowej nauczycieli.

- Na posiedzeniu znajdą się burmistrzowie wszystkich dzielnic, którzy będą raportowali sytuację związaną ze strajkiem panu prezydentowi. Będziemy monitorowali, jak wyglądają kluczowe miejsca kryzysowe: będziemy mieli ustawione kamery na wiele szkół, będziemy również obserwowali węzły komunikacyjne, bo ten strajk może też mieć szersze echo, może się odbić na komunikacji w Warszawie - tłumaczył rzecznik prasowy ratusza, Kamil Dąbrowa.

Podkreślił również, że od poniedziałku zostaną wzmocnione patrole policji i straży miejskiej - zwłaszcza w miejscach, gdzie mogą przebywać starsi uczniowie. Chodzi między innymi o parki, skwery czy nadwiślańskie bulwary.

Działania miasta

W Warszawie strajk obejmie 321 z 376 szkół i zespołów szkół. Na 352 przedszkola 158 będzie zamkniętych, bo dyrektor przedszkola nie będzie w stanie zapewnić nawet zajęć opiekuńczych. Zaledwie 55 szkół i zespołów szkół nie strajkuje i odbywają się w nich lekcje (między innymi 30 szkół podstawowych, 9 liceów, 13 zespołów szkół).

176 szkół i zespołów szkół zadeklarowało, że są w stanie przynajmniej częściowo przeprowadzić zajęcia opiekuńcze. Są to między innymi 83 szkoły podstawowe, 37 liceów ogólnokształcących oraz 41 zespołów szkół.

Każda z dzielnic wraz z Biurem Edukacji gromadzi dane o liczbie wolontariuszy. Zgłaszają się do nich organizacje pozarządowe skupione w Komisji Dialogu Społecznego do spraw Edukacji, kluby sportowe, harcerze, Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoła Główna Handlowa. To burmistrzowie w porozumieniu z dyrektorami będą delegować wolontariuszy do konkretnych szkół.

145 szkół i zespołów szkół zadeklarowało, że nie są w stanie przeprowadzić nawet częściowo zajęć opiekuńczych. Jest to między innymi 101 szkół podstawowych, 6 zespołów szkolno-przedszkolnych, 9 zespołów szkół i 27 liceów ogólnokształcących. W części placówek liczba strajkujących nauczycieli sięga nawet 100 procent.

Zasiłek opiekuńczy w ZUS

Rodzice dzieci do lat ośmiu mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Przysługuje on w ramach opieki nad zdrowym dzieckiem w sytuacji nieprzewidzianego zamknięcia placówki opiekuńczej

Wniosek Z-15A o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem

Oświadczenie dla pracodawcy

W tym tygodniu burmistrzowie spotykają się z dyrektorami i przedstawicielami rad rodziców, aby omówić z nimi wszelkie możliwe działania w dniach strajku. Miasto powołało koordynatorów dzielnicowych. Rodzice powinni się kontaktować z dyrektorem placówki (bezpośrednio lub przez system elektroniczny).

Wyszukiwarka szkół, które strajkują i nie strajkują znajduje się na stronie. Jak podkreśla ratusz, 8 kwietnia ostateczna liczba placówek może się zmienić. Na stronie można znaleźć też wykaz bezpłatnych aktywności w miejskich instytucjach kultury i sportu. Informacji udziela również Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

Strajkiem grozili od stycznia

W piątek po południu związkowcy oficjalnie potwierdzili rozpoczęcie strajku 8 kwietnia.

ZNP i FZZ od stycznia prowadzą procedury sporu zbiorowego, przeprowadziły referenda strajkowe. ZNP podało w niedzielę, że w strajku chce wziąć udział 79,5 proc. szkół i przedszkoli w całym kraju. Związkowcy zapowiedzieli, że jeżeli nie dojdzie do porozumienia z rządem, to 8 kwietnia rozpocznie się bezterminowy strajk. Jego termin zbiega się z zaplanowanymi egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma się odbyć egzamin gimnazjalny, 15, 16 i 17 kwietnia – egzamin ósmoklasisty, a 6 maja powinny się rozpocząć matury.

W piątek wicepremier Beata Szydło zaproponowała unowocześnienie systemu gwarantującego podwyżki wynagrodzeń w oświacie. Rząd podtrzymał także wszystkie dotychczasowe propozycje dla nauczycieli. Unowocześnienie systemu polegałoby między innymi na zwiększeniu pensum nauczycieli, towarzyszyłoby temu zwiększenie wynagrodzeń.

Do propozycji rządu sceptycznie odniósł się szef Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa, wskazując, że oznacza ona zwolnienia nauczycieli. Prezes ZNP Sławomir Broniarz po porannych rozmowach z przedstawicielami rządu stwierdził, że "nie zachodzą żadne przesłanki, które dawałyby związkowi legitymację do dyskusji o wstrzymaniu akcji strajkowej".

PAP/mp/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • tęczowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2019 12:39 ~tęczowy

  Musi chyba do tego protestu dojść, bo skoro coś zapisano w planie wyborczym opozycji, to nie ma zmiłuj - realizować trzeba.

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2019 10:22 ~wawa

  Nauczyciele specjalnie słabo uczą, żeby potem miał kto chodzić na korepetycje. Zamiast przygotowywać się do lekcji, zarabiają w szarej strefie.

 • nauczyciel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2019 09:28 ~nauczyciel

  Strajk będzie, bo miał być. Został najwyraźniej zapisany w planie wyborczym opozycji.

 • bolek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2019 06:40 ~bolek  Warszawiak z Dziada Pradziada~Warszawiak z Dziada Pradziada

  Dyrektorzy szkół i władze Warszawy nie przestrzegają zapisów ustawy o oświacie czym łamią prawo. Szkoły powinny być otwarte i sprawować opiekę nad uczniami podczas strajku! Dyrektorzy powołują się na opinie prawną ratusza( jest ona nic nie warta ponieważ łamie przepisy ustawy) oraz na decyzje poszczególnych burmistrzów - sytuacja analogiczna. Ja prowadzę dziecko do szkoły w poniedziałek. Jak nie zostanie przyjęte wzywam Policję, następnie zawiadamiam kuratorium i składam zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez dyrekcję szkoły i burmistrza. Mam pewność, że wielu rodziców postąpi podobnie.
  Aspirant~Aspirant

  Pan młodszy aspirant z Policji wspaniale i fachowo zajmie się twoim dzieckiem. Pokaże mu różne ciekawe rzeczy...
  Wesoły~Wesoły


  ... w Policyjnej Izbie Dziecka, dodajmy.

  Warszawiak nie spinaj sie tak bo popuscisz nauczyciele niech strajkują do skutku skoro nasz rząd ma kase aby dac 100 mln na renowacje cmentarza zydowskiego w warszawie dał czarnemu sukmanowi podobną kase to nauczycielom też sie nalezy

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2019 23:41 ~Nick

  Anna~Anna

  Mamy w ręku potężny oręż jakim jest promocja uczniów, jeśli go wykorzystamy to edukacji grozi kompletny kataklizm - powiedział prezes Broniarz.


  podobnież to jest walka o poziom edukacji. Tylko czy ze wzrostem pensji wzośnie poziom edukacji?
  Jak dla mnie ten pan mnie kompletnie nie przekonuje i sprawia że odbieram ten spór jako upolityczniony.

 • krytyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2019 21:11 ~krytyk

  Za rządów PO nie mieli odwagi upomnieć się o podwyżki.

 • BS13

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2019 20:38 ~BS13

  Nauczycielom najbardziej brakuje szacunku, że strony uczniów i rodziców. Jeśli nauczyciel chcę wprowadzić projekt, dyskusję docenić uczniów to dostaję w zamian skandaliczne zachowanie i brak szacunku. Jak to powiedział 8-klasista my się Pani nie boimy a rodzice i tak się śmieją z uwag.

 • Dary

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2019 20:26 ~Dary

  Trzaskowski i Rabiej w ramach zajęć zastępczych w trakcie strajku organizują kurs wiedzy o islamie.

 • Adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2019 18:59 ~Adam

  Kluzik-Rostkowska mówiła w 2015 roku, że rok wyborczy to nie jest rok na protesty.

 • mokry kartofel 68

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2019 18:52 ~mokry kartofel 68

  Odbedzie sie ten strajk ?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »