Informacje

17.03.2012 16:13 Lotnisko: samoloty będą startowały

Strajk na Okęciu od północy
z niedzieli na poniedziałek

SERWISY:

Jest ich zbyt mało, a zadań zbyt wiele, dlatego rozpoczną strajk. Pracownicy naziemni lotniska Chopina w Warszawie poinformowali, że o północy z niedzieli na poniedziałek wstrzymają pracę. - Pracownicy odpowiedzialni za wykonywanie lotów są wyeksploatowani i do błędu może dojść w każdej chwili - tłumaczy przewodniczący OPZZ Jan Guz na sobotniej konferencji prasowej. Związkowcy uspokajają jednak - loty będą się odbywały.


Przedstawiciele związków zawodowych poinformowali, że pracowników personelu naziemnego na warszawskim lotnisku jest zbyt mało w stosunku do zadań, jakie wykonują.

"Do odwołania"

Przewodniczący Związku Zawodowego Naziemnego Personelu Lotniczego Robert Skalski zaznaczył, że do protestu przystąpią pracownicy spółki LOT AMS, czyli bazy technicznej wydzielonej przed dwoma laty ze struktur PLL LOT. Dodał, że protest będzie polegał na tym, że mechanicy nie będą przystępować do normalnych działań, czyli nie będą dokonywać niezbędnych wpisów w dziennikach lotów, które umożliwiają samolotom startowanie z lotniska. Zaznaczył, że protest będzie trwał do odwołania.

Pracownicy, poza zwróceniem uwagi na ogromne przeciążenia w pracy, będą się też domagali podwyżek płac.

Już w piątek wiceprezes LOT AMS Monika Malanowska poinformowała, że spółka w obecnej sytuacji finansowej nie może zrealizować żądań związków dotyczących podwyżki płac. Zaznaczyła też, że zarząd spółki podjął wszelkie działania, aby zabezpieczyć wszystkie usługi, jakie spółka świadczy klientom, tak aby akcja protestacyjna nie przysporzyła problemów kontrahentom.

Przez rękaw

Z kolei rzecznik PLL LOT Leszek Chorzewski zapewnił, że "rejsy PLL LOT będą odbywać się normalnie", a pasażerowie "w zasadzie nie powinni odczuć protestu". Dlatego ci, którzy mają bilety na rejsy LOT-u, "mogą bez obaw przyjeżdżać na lotnisko".

- Przygotowaliśmy się na tę sytuację, więc część przeglądów wykonaliśmy wcześniej. Poza tym mamy umowy na obsługę samolotów nie tylko z LOT AMS, ale też z innymi firmami, które - jeśli zajdzie taka potrzeba - mogą nas wesprzeć - powiedział rzecznik. Dodał, że z jego informacji wynika, iż do protestu przystąpi ok. 30-50 proc. pracowników AMS, natomiast pozostali będą pracować normalnie.

Chorzewski poinformował też, że zmiany będą dotyczyły poruszania się po samej płycie lotniska. - Prawdopodobnie będziemy ograniczali operacje holowania samolotów po płycie lotniska, więc pasażerowie będą częściej dowożeni do nich autobusami, a nie będą wsiadali przez rękaw - dodał, stwierdzając na koniec, że właściwie "tylko w ten sposób pasażerowie będą mogli odczuć, że na lotnisku trwa strajk".

Skomplikowana sytuacja

W 2010 r. ze spółki PLL LOT wydzielona została Baza Techniczna, którą przekształcono w spółkę LOT Aircraft Maintenance Services. Przeszło do niej z LOT ok. 850 pracowników. W lutym 2011 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PLL LOT wyraziło zgodę na sprzedaż przez przewoźnika udziałów spółki LOT AMS. Pod koniec lipca 2011 r. prezes spółki Marcin Piróg poinformował, że do końca roku spółka chce się pozbyć m.in. LOT AMS. We wrześniu 2011 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na przejęcie przez Agencję Rozwoju Przemysłu kontroli nad LOT AMS. Właścicielem spółki nadal pozostaje LOT.

adso/tr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • pracownik techniczny z Modlina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2016 16:23 ~pracownik…

  Ile przeciętnie zarabia pracownik LOT AMS?. Oczywiście pracując 168 miesięcznie, bez dodatkowych nadgodzin czy dyżurów.

 • długoletni pracownik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2012 18:13 ~długoletn…

  lmm~lmm

  Rzetelność dziennikarska na poziome - za przeproszeniem - "faktu". Nie mozna bylo w tytule napisać "Strajk mechanikow na Okęciu"? Personel naziemny to też ci ktorzy wypychają samoloty, targają walizy i oprożniają sracze - a realia są takie, że ci ludzie nie zarabiają więcej jak 1800 zł w rownoważnym systemie pracy - w popierd... godzinach. Do tego zatrudniają ludzi na umowę zlecenie - najchętniej studentow. Żenada. Mechanicy niech bardzo nie narzekają mają calkiem nieźle. Lot AMS ostatnio szukal handlowca - coby firmie zorganizowal trochę nowych kontraktow - niech powiedza czy znaleźli i jakie ma on wyniki...

  kolego, zapraszamy w takim rasie do grona mechaników certyfikowanych, skoro mamy tak dobrze, ale jeśli wolisz targać walizy, to twoja sprawa więc nie miej pretensji do swojej pracy i zarobków, choć przyznaję jesteście wykorzystywani jak wielu ludzi w tym kraju, bo każda praca powinna być szanowana.

 • klecha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2012 16:40 ~klecha

  Witam
  Ta zadymka jest na rekę LOT-wi i AMS-owi. Panowie prezesi powiedzą no my zbawcy chcielismy dobrze ale te zwiazki zniweczyły nasze wysiłki.
  Przypadkowi ludzie w zarzadach i radach nadzorczych prowadzą wszystkie spółki z grupy LOT na DNO!!!! Ale sami ida do nastepnej spółki i znów kontrakt ,restrukturyzacja ,upadek odprawa i dalej bez końca .
  Pan LOT dostał juz żółtą kartkę a awaryjne ladowanie 767 to cud !
  Podzielicie prawdopodobnie koledzy losy pułku specjalnego z Okecia.
  Ale trzymam kciuki za pracownikow AMS ,może jeszcze ktoś się obudzi i
  trząchnie panami Prezesami i wysłucha obiektywnie obu stron .
  pozdro .
 • col

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2012 16:21 ~col

  a mojego komentarza o członku rady nadzorczej ,tow.Bartoszewskim,to czywiście nie ma.Co,nie pasuje wam łobuzy?.

 • misiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2012 13:38 ~misiek

  Zastosowac im deregulacje min. Gowina :-)

 • Były pracownik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2012 12:05 ~Były pracownik

  Witam, pracowałem na płycie w jednej z firm obsługującej samoloty LOT... wiem co to znaczy tam pracować:za takie pieniądze! 1500 zł+[BONY jak w PRL] na rękę w tych warunkach! jeszcze narażając swoje życie to nie do pomyślenia, mało tego traktują tam ludzi jak prawdziwe mięso armatnie, za bzdurę mogą cie wywalić, przepisy i rygory masakryczne! NIE WARTO! odradzam wszystkim pracę w tym miejscu. Panowie prezesi sie śmieją i nabijają sobie kieszenie pieniędzmi, wykorzystując ciężką pracę innych.
  BRAWO popieram ich protesty! W KOŃCU!

 • NMQ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2012 10:14 ~NMQ

  PiterN~PiterN

  Kontrolerzy zą zatrudnieni w Portach Lotniczych nie w Locie


  Kontrolerzy są zatrudnieni w PAŻP "Polska Agencja Żeglugi Powietrznej".

 • mechanik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2012 02:34 ~mechanik

  Pan z OPZZ nie wie o czym mówi. Pan Przewodniczący S opowiada głupoty, jego kumpel Pan Mechanik siedzi w sekretarciacie związku i zgarnia kasę za lenistwo. Reszta mechaników to dla nich mięso armatnie, którym rozgrywają swoje gierki wspólnie z takim jednym z LOT, co zasłynął pracą w magazynach za wodą, a teraz jest "super" doradcą tego od czasopism w LOT.

 • gronek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2012 01:34 ~gronek

  AEMESIAK~AEMESIAK

  PREZESI I DYREKTORZY AMS-u MAJĄ KONTRAKTY NA BARDZO, BARDZO DUŻE PIENIĄDZE , TRZĘSĄ SIĘ TERAZ O SWOJE CIEPLUTKIE POSADKI.
  TAKIEGO SYFU I BUR...U JESZCZE NIE ZROBIŁ ŻADEN ZARZĄD. DORWALI SIĘ DO RZĄDZENIA LENIE ,NIEUDACZNICY ŻYCIOWI, DORADCY OD LIKWIDACJI FIRM BEZ DOŚWIADCZENIA.
  ZNAMY ICH DOBRZE I ZAPAMIĘTAMY !!!!  Masz rację. Jak może być dobrze, gdy najważniejszy doradca w AMS to górnik i najlepszy kumpel tego od czasopism z firmy matki. A jak jeszcze dodamy tego magazyniera, najbliższego doradcę tego od czasopism to mamy już pełny obraz.

 • kjherq

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2012 00:07 ~kjherq

  zły~zły

  Kontrolerzy nie będą strajkować bo mają ogromne pensje kosztem innych pracowników.

  kosztem jakich pracowników? Komu to zabierają żeby dostać to mogli oni?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »