Informacje

26.06.2014 07:02 Rodzinny dramat w Rembertowie

Stracili dorobek życia.
Bezdomność zadziała na ich korzyść?

SERWISY:

Po tym, jak w marcu ubiegłego roku stracili dobytek, Ewa i Adam Mizero mieszkają w przyczepie. Sprawę opisaliśmy na tvnwarszawa.pl. Teraz dla małżeństwa pojawiła się nadzieja. Właśnie otrzymali status osób bezdomnych. To otwiera im nowe możliwości starania się o pomoc.

O rodzinie Mizero pisaliśmy w kwietniu. Po interwencji tvnwarszawa.pl losem pary zainteresowały się też inne stołeczne media.

Pożar strawił dom

Dramat rodziny zaczął się od pożaru mieszkania kwaterunkowego w budynku przy ul. Dziewosłęby 5 w Rembertowie.

Mizero dostali je od miasta 25 lat temu. Pożar w marcu ubiegłego roku relacjonowali nasi reporterzy. Okazało się, że sąsiad mieszkający na poddaszu budynku zaprószył ogień. Pomimo trwającej wiele godzin akcji, nie udało się uratować domu.

Sprawa trafiła do prokuratury. Decyzją sądu okręgowego Praga Południe mężczyzna dostał rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata.

Bezlitosne przepisy

Mizero w pożarze stracili wszystko, co mieli. Przeżyli załamanie.

Przez pierwsze trzy miesiące korzystali z mieszkania użyczonego przez dzielnicę. Wnioskowali o przedłużenie swojego pobytu do pięciu miesięcy. Dzielnica wyraziła zgodę, ale po tym okresie małżeństwo musiało opuścić lokal. Później, dwukrotnie, wnioskowali o przyznanie lokalu zamiennego.

- Wniosek musiał być rozpatrzony negatywnie, ponieważ ci państwo przekraczają kryterium dochodowe – tłumaczyła w kwietniu naczelnik wydziału mieszkaniowego dzielnicy Katarzyna Sobczak.

Pomoc zaoferował wtedy brat Adama. – Zamieszkaliśmy w przyczepie kempingowej obok spalonego domu. Bez prądu, gazu, bieżącej wody – opisują Mizero.

Woda od sąsiada, kąpiel i toaleta w pracy czy u znajomych, brak nadziei na pomyślne rozwiązanie sytuacji mieszkaniowej w dzielnicy, widmo zbliżających się wakacji i konieczności oddania pożyczonej przyczepy rodzinie - tak żyli.

– Nie chce nam się wracać do domu, bo do czego tu wracać? – mówili w rozmowie z tvnwarszawa.pl miesiąc temu.

Program wychodzenia z bezdomności

Impas przerwała możliwość objęcia rodziny programem wychodzenia z bezdomności, zaproponowana przez wspierający małżeństwo Ośrodek Pomocy Społecznej w Rembertowie.

– Nasz prawnik potwierdził status państwa Mizero jako osób bezdomnych. Spełniają przesłankę na podstawie ustawy o pomocy społecznej - mieszkają w lokalu, który nie jest lokalem mieszkalnym, a jednocześnie są zameldowani w lokalu, który nie nadaje się do zamieszkania – przekazała Monika Dubanowska, dyrektor ośrodka.

Dzięki temu zostali objęci indywidualnym programem wychodzenia z bezdomności, który pozwala im ubiegać się o przyznanie mieszkania socjalnego, na innych niż poprzednio zasadach.

Mizero mogą liczyć na wsparcie pracowników i dyrekcji przedszkola, którego pracownikami są od wielu lat. Ewę i Adama wspiera też dyrektorka OPS, jednak podkreśla, że decyzja w sprawie mieszkania należy już do dzielnicy.

Rodzina dopełniła formalności. - W końcu udało nam się zebrać i złożyć w urzędzie komplet dokumentów - mówi Ewa Mizero.

– Państwo Mizero złożyli wniosek o mieszkanie – potwierdza w rozmowie z tvnwarszawa.pl Katarzyna Roth-Sikorska, rzeczniczka urzędu dzielnicy.

Teraz zostanie on rozpatrzony, jak inne podobne wnioski.

W takich warunkach mieszka para:

Katarzyna Śmierciak
k.smierciak@tvnwarszawa.pl //mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • qqqq

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2014 08:43 ~qqqq

  Nie osobą uczciwie pracującym to nic się nie należy żadna pomoc ale nierobom którzy wolą tylko żyrować na opiece społecznej to i owszem czemu nie powinni prace rzucić i żyć na koszt państwa to by było lepiej bo problemu z dochodem by nie było

 • edek z kredytem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2014 22:39 ~edek z kredytem

  Ale chamstwa i buractwa...
  Chyba tylko osoby, które nie przeżyły takiej tragedii, mogą pisać takie prostackie teksty.
  Życzę Wam, białe kołnierzyki, samego szczęścia w życiu i bycia korpośmieciem, aż do emerytury.

 • BBBuuu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2014 16:40 ~BBBuuu


  BBBuuu~BBBuuu

  Oboje pracują. Nawet, gdyby otrzymywali najniższe wynagrodzenie, co miesiąc na 2 osoby mają spokojnie ponad 2,5 tys zł. Nie wierzę, że w Rembertowie nie można wynająć choćby kawalerki za maks. 1000 zł. Czy naprawdę nie daliby sobie rady? Myślę, że znalazłoby się sporo rodzin z trudniejszą sytuacją finansową, a nie dwójka ludzi ze stałą pracą.


  mada~mada  Mają 2362zł a nie ponad 2500zł


  Może być i 2362 zł (choć pewnie z takim stażem pracy mają już nieco więcej), nie zmienia to faktu, że na wynajem mieszkania i skromne życie na pewno by wystarczyło.

 • BBBuuu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2014 15:58 ~BBBuuu

  jozio~jozio

  co tu ma dochod do rzeczy?
  z powodu niedopatrzenia wladz lokalowych, ktos podpalil mieszkanie i w wyniku tego ktos inny stracil mieszkanie! moze on byc miliarderem i gow...no prawu do tego! maja zwrocic! nie przydzielic!!! zwrocic! mieszkanie bezwinnej rodzinie! co za laska! co za zacofana dzicz a nie wladze!  To nie oni stracili mieszkanie, w wyniku pożaru, tylko miasto, bo od samego początku było to mieszkanie komunalne. Zatem moim zdaniem to, że został im przyznany inny lokal na AŻ 5 miesięcy, dało im szansę na znalezienie własnego. Ale jak widać, lepiej żyć za cudze, niż płacić komuś za wynajem. Moim zdaniem to są pasożyty. Dziękuję za uwagę.

 • sdedekd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2014 15:48 ~sdedekd

  Tlumoku jeden z drugim,nie wypowiadaj sie na tematy,o ktorych nie masz zielonego pojecia,w takiej sytuacji zyciowej kazdemu porzadnemu czlowiekowi placacemu w tym kraju podatki nalezy sie mieszkanie czy Ci sie to podoba czy nie. I morda w kubel szczegolnie sloiki!

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2014 15:44 kubat

  Ciekawi tylko jedna rzecz: jakie kroki ci ludzie wykonali w poszukiwaniu mieszkania do wynajęcia. Przyjdzie jesień i pewno zażądają by "miasto" podłączyło im ogrzewanie i to za frajer.

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2014 15:38 kubat

  lokator~lokator

  Jakaś zmowa zawistnych komentatorów. zamiast cieszyć się, że udało im się wstępnie rozwiązać tragiczną sytuację, z zawiścią krytykujecie ich prawo do komunalnego mieszkania. To wstyd i nie po katolicku bezinteresownie wylewać swój jad na biednych ludzi.

  I zapewne znasz CAŁĄ prawdę w tej sprawie ????

 • uzytkownik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2014 15:14 ~uzytkownik

  Przepisy i miasto - bezduszne. Komentatorzy - zawistni, cytując przedmówcę. Ale... "widmo zbliżających się wakacji i konieczności oddania pożyczonej przyczepy rodzinie". Wynika z tego, że brat użyczył przyczepę, ale jego altruizm pomimo więzi rodzinnych sięgał wyłącznie okresu wakacyjnego? Dobrem wyższym miał być wyjazd na urlop niż dobro brata? Czy nikt nie spostrzega tutaj paradoksu? Zwłaszcza autorka tego tekstu. Bo miasto i Państwo ma obowiązek pomóc, a rodzina?

  Co do dochodów tych Państwa,to tvn napisała o tym w kwietniu: "Z pism urzędowych wynika, że wspomniane kryterium dochodowe wynosi dokładnie 1329,84 zł. Średnio państwo Mizero przekraczają tę kwotę o 41 procent". Na najem spokojnie by starczyło, bo wychodzi mi, że ich wspolne dochody to 3.750,15 gr.

  Czemu w artykule nie ma słowa o tym, dlaczego nie chcieli wynająć czegoś, co zapewniałoby im godne warunki życia i dostęp do bieżącej wody, prądu etc? Bo nie pasuje pod tezę?

  Można współczuć tym Państwu, ale czy nie ma bardziej potrzebujących na interwencję tvn?

 • wynajmujący

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2014 15:07 ~wynajmujący

  Padaka ja mam 2 dzieci i sam pracuję zarabiam 2700 a żona nie pracuje bo jest chora i wynajmuje mieszkanie za 1400 2 pokoje kuchnia i łazienka i to nawet na strzeżonym osiedlu skorosze i daję radę bo łapię każdą robotę po godzinach dodatkowo, a nie siedzę 8 godzin w pracy i ma mi dać państwo i już. Myślę że trzeba zataczać rękawy i pracować, a nie po telewizjach biegać bo się należy im. Są naprawde ludzie w gorszych sytuacjach a oni maja 2500tys.m-c i płaczą. Za 900 zł. można u mnie na skoroszach i to osiedle strzeżone znaleźć kawalerkę taką ok 28mkw.

 • ell

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2014 15:06 ~ell

  kiedyś już Adam i Ewa zaczynali od zera i co? udało się...
  niestety skończyło się państwo opiekuńcze

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »