Informacje

11.02.2010 13:52 Powstanie nowa ortofotomapa

Stolica z lotu ptaka w twoim komputerze

Jak wygląda budowa Stadionu Narodowego z lotu ptaka, gdzie w stolicy wyrosły nowe budynki od 2005 roku, albo co sąsiad trzyma w ogródku skryte za żywopłotem? Już niebawem będzie można to sprawdzić nie wychodząc z domu. Ratusz ogłosił właśnie przetarg na sporządzenie lotniczych zdjęć stolicy, z których powstanie najnowsza ortofotomapa.

Zdjęcia lotnicze są pięć razy lepszej jakości niż mapy dostępne na za pomocą wyszukiwarki google. Są doskonałym narzędziem dla urbanistów i kartografów. To właśnie z myślą o nich ratusz zleca sporządzenie map. Na szczęście będą również dostępne, i to bezpłatnie, dla wszystkich internautów.

Wczesnowiosenny pejzaż

- Mapy google są tworzone w oparciu o zdjęcia satelitarne. Dla obszaru Warszawy jeden piksel to w rzeczywistości około 50 cm. Zdjęcia lotnicze są dużo dokładniejsze. Tu jeden piksel to ok. 10 cm. Taką samą dokładność dla map największych miast w Polsce oferuje portal zumi.pl.

Dzięki takiej dokładności na zdjęciu bez problemu będzie można np. rozpoznać sylwetkę człowieka - tłumaczy Jerzy Tabortowski, główny specjalista w miejskim biurze geodezji i katastru. Firma, która wygra przetarg na sporządzenie mapy, będzie miała mało czasu na wykonanie fotografii. Najlepszy okres do tego typu projektów trwa od momentu ustąpienia śniegu, do pojawienia się na drzewach liści.

- Chodzi o to, by zieleń nie zacieniała fotografowanych obszarów - tłumaczy specjalista. Ważna też jest pora dnia, by obiekty nie rzucały zbyt długiego cienia.

Gotowa we wrześniu

Stolica ma obecnie dwie ortofotomapy, sporządzone w 2005 roku i w 2008. Są one jednak znacznie mniej dokładne, niż mapa, którą w tym roku udostępni miasto (jeden piksel to 15 cm terenu). Jak szacuje specjalista z biura geodezji, nowa mapa może być dostępna dla internautów już we wrześniu.

- Nie będziemy usuwać starych map. Każdy będzie mógł sobie porównać jak zmieniało się miasto w ciągu ostatnich pięciu lat - mówi Tabortowski.

Maciej Czerski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • qwe

    zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2011 14:11 ~qwe

    Niemożliwe, że Google ma 1pixel na 50cm. Przy tej rozdzielczości samochód o długości 4m miałby 8pix a więc byłby nierozpoznawalny. Tymczasem w samochodach można rozróżnić maskę, szyby, dach.

  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

  • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »