Informacje

30.06.2011 07:30 dewastacje na przystankach i w windach

Stolica wandali

SERWISY:

Odchody, prowizorycznie legowiska, wyrwane drzwi, potłuczone szyby - windy dla niepełnosprawnych i przystankowe wiaty są regularnie dewastowane. Koszty idą w miliony, a urzędnicy grożą, że przestaną naprawiać. Nie pomagają nawet nowe technologie, więc ratusz sięga po ostateczną broń: pomoc pasażerów.

Naprawa tej wiaty na skrzyżowaniu al. Wilanowskiej z Modzelewskiego trwała jedynie 15 minut. Pracownicy pogotowia przystankowego szybko uporali się ze wstawieniem wybitej szyby.

Ręce pełne roboty

Ale podobnych interwencji Pogotowie Przystankowe ma po kilka dziennie. - Wybite szyby, pomalowane pleksi - wandale starają się, żeby było sporo pracy - mówi rozmowie z tvnwarszawa.pl jeden z konserwatorów.

- Wiaty dzielą się na te, które były i te, które dopiero będą zdewastowane - przyznaje Andrzej Skwarek, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego.

A naprawy kosztują. Nowe szyby, zrywanie plakatów, wymiana zdewastowanych ławek i słupków - miasto wydaje na to około miliona złotych rocznie. ZTM wszystkie takie przypadki skrzętnie archiwizuje, a dokumentacja pokazuje, że "fantazja" wandali nie zna granic. Oto część tego niewesołego archiwum: 

Setki zdjęć dewastacji

Na tym nie koniec miejskich wydatków na walkę z wandalami. Kolejne setki tysięcy złotych traci przez to Zarząd Dróg Miejskich. Głównie na naprawy wind przy kładkach i przejściach podziemnych. Od stycznia dewastacji było tyle, że pieniądze na ten rok już się skończyły.

Było co naprawiać: mechanizmy, szyby, guziki - te części wind padały ofiarą wandali. Rzecznik ZDM ma w swoim pokoju kolejny stos płyt ze zdjęciami zniszczonych obiektów. Robią je firmy odpowiedzialne za konserwację.

Oto część dokumentacji:


Zobacz galerię stołecznego wandalizmu

Strata dla pasażerów

W akcie desperacji drogowcy zapowiedzieli, że... zniszczone i niedziałające obiekty po prostu zamkną. To uderzyłoby jednak głównie w tych, którym windy i podnośniki miały umożliwić sprawne i bezpieczne poruszanie się po mieście. - Oznaczałoby wypchnięcie nas na ulicę - podkreśla Marek Sołtys, znany jako Szalony Wózkowicz.

ZTM co prawda nie straszy, ale wiadomo, że dewastacje przystanków uderzają przede wszystkim w pasażerów. Wybite szyby dają się we znaki, szczególnie przy zmiennej pogodzie. Zerwane rozkłady i brak ławek to kolejne niedogodności.

O czymś takim, jak estetyka w ogóle nie ma co wspominać.


Co dalej?

Urzędnicy szukają więc sposobu, by zmniejszyć skalę zniszczeń. ZTM postawił na proste rozwiązanie. Nawiązał współpracę z policją, strażą miejską i... pasażerami. - Akcja "Powiadom, nie toleruj" przynosi rezultaty - przekonuje Skwarek. I apeluje: - Jeśli widzisz, że ktoś niszczy przystanek lub autobus albo okrada współpasażera, możesz zgłosić to pod numerem 112 lub wysłać sms o treści "POMOC" do straży miejskiej, na numer 723 986 112.

Jak mówi rzecznik, to właśnie dzięki zgłoszeniom przestępstw w komunikacji jest coraz mniej, a wandale częściej wpadają na gorącym uczynku. - Statystyki mówią same za siebie - podkreśla.

Z danych policji wynika jednak, że różnica między liczbą dewastacji w kolejnych latach nie jest znacząca. Ale tendencja spadkowa utrzymuje się. Według ZTM, w autobusach, tramwajach, metrze i na przystankach popełniono w zeszłym roku 2580 przestępstw. W 2009 roku było ich 2833, a, w 2008 - 3106.

Do 1137 przestępstw doszło w autobusach (rok wcześniej było ich 1209, a dwa lata wcześniej - 1288), w tramwajach zanotowano 920 zdarzeń (w 2009 - 1046, a w 2008 - 1239). Na przystankach popełniono w ubiegłym roku 294 przestępstw, a w metrze - 229.


Drogowcy liczą z kolei na pomoc organizacji pozarządowych. - Chcemy, żeby pomogły nam w edukacji, do czego te windy służą - wyjaśnia Sobieraj.

Wspierać ma ich monitoring. Jeszcze tego lata drogowcy wymienią najczęściej dewastowane podnośniki przy rodzie Dmowskiego. Nowe kabiny będą nie tylko monitorowane, ale też wyposażone w system, który umożliwi ochronie zwrócenie uwagi osobie, która nie będzie wiedziała, do czego służy winda. Z głośnika polecą nagrane wcześniej komunikaty.

- To projekt pilotażowy - zastrzega Sobieraj. Jeśli się sprawdzi, podobne windy mają szansę pojawić się w całym mieście. To też będzie kosztować, ale daje szansę, że z infrastruktury będzie można korzystać dłużej.


"To nowe formy przemocy"

Niestety, dewastacje zdążyły się już wpisać w krajobraz Warszawy. - Raz ktoś zniszczył nawet wiatę pod siedzibą ZTM - przyznaje Skwarek.

Windy niszczone są zarówno w ruchliwym centrum, jak i na obrzeżach. Skąd takie zachowania? - To tak zwane nowe formy przemocy - tłumaczy socjolog z Akademii Humanistycznej Łukasz Jurczyszyn. - Zjawisko dotyczy miast i przedmieść w społeczeństwach zachodnich lub tych, które idą ich śladem - mówi. I tłumaczy: - Nowe formy przemocy to tak zwana miękka przestępczość: palenie śmietników, picie alkoholu w miejscach publicznych, hałasowanie na klatce, ale też niszczenie infrastruktury, a nawet przeklinanie na ulicy.

Powody? - Wykluczenie społeczne, bezrobocie - wylicza Jurczyszyn. - Coraz częściej dotyczą one także wykształconej klasy średniej. Dochodzi frustracja osobista na tym tle - podkreśla, zwracając uwagę, że funkcjonujący w komunikatach urzędników stereotyp wandala lub chuligana bywa daleki od rzeczywistości.

"Nie toleruj, powiadom"

O aktach wandalizmu można informować policję i straż miejską, dzwoniąc pod numery alarmowe 112 lub 986. Pasażerowie mogą także powiadomić straż miejską smsem na numer 723 986 112.

Milena Zawiślińska

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.07.2011 14:19 ~warszawiak

  nie wandali tylko totalnych cwokow i burakow wiesniakow stolica. Warszawa to sama wiocha i zacofanie.

 • leon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2011 12:12 ~leon

  Polska to kraj dzikusów, pijaków i pseudo wierzących. Religia i szkoła nie spełniają swojej misji, uczą jedynie formułek a nie obywatelskiego zachowania. Polak nie podporządkowuje się żadnym zasadom i ustalonym prawom. Dominuje hasło " mamy wolność więc mogę robić co tylko chcę".
  Qvo Vadis Polsko.

 • xxlatek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2011 09:50 ~xxlatek

  Jak niszczono za czasów PRL to wszyscy się cieszyli. I tak już ludziom pozostało, takie mają już nawyki. Mają przecież wolność! Jak nie miało się szacunku dla nikogo i niczego to tego nie zmieni się tak szybko.

 • Althea

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2011 09:19 ~Althea

  Nasze prawo kuleje. Jakby Ci ludzie płacili gigantyczne kary to szanowaliby wszystko. A tu - jak wspomniał poprzednik - niska szkodliwość społeczna.

 • drąg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2011 09:04 ~drąg

  Zamiast wysokich i surowych kar dla złapanych wandali to lepiej pozbawić ludzi tego co dla nich zrobiono.Typowa polityka tego rządu!Dokładnie jak z infrastrukturą drogową.Zamiast budować drogi,poszerzać te już istniejące,remontować te zaniedbane to lepiej zmuszać do korzystania z komunikacji której usługi daleko odbiegają od standardów lub namawiać na dwukołowe pedałki.Druga kadencja HGW i nic się w tym mieście nie zmienia na lepsze,coraz więcej moich znajomych wyprowadza się z warszawy a za kilka lat PO powie że to wina poprzedników lub tego rządu który wtedy będzie.Przez 8 lat można naprawdę dużo zrobić.Tylko oprócz dobra doczesnego i słupków statystycznych nic PO nie interesuje.Szkoda tylko że statystyka bierze się z nieba bo mieszkam w warszawie,poruszam się po niej i nigdy nikt nie zadał mi żadnego pytania,które liczyłoby się w tej statystyce.

 • IamWeasel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2011 08:42 ~IamWeasel

  @Marian
  Za lapanie niegrzecznych kierowcow i stanie pod kebabem na wiatracznej

 • alien

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2011 07:10 ~alien

  A to polszcza własnie

 • kolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2011 00:06 ~kolo

  Na Euro nie będziemy narzekać bo przyjadą _TURYŚCI_ a to nam wcale nie przeszkadza. Przeszkadzają nam ci, którzy tu pracują nie płacąc podatków .. ale nie turyści no zlituj się...

 • WarSzaFiak:D

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2011 18:45 ~WarSzaFiak:D

  ehhhh te problemy PraFdziwych WarszaFiaków. Co złe to nie oni, tylko wieśniaki, słoiki, mafiozi z Prószkowa i powiatu Wołomińskiego rozrabiają, wypadek na pięknym WarszaFskim asfalcie to oczywiście wina LLU. Wszyscy są źli tylko nie oni.

  Narzekanie i myślenie schematami to nasz sport narodowy.

  HAH co powiecie jak przyjedzie tyyyyyyyyyyllllllleeeeeeee słoików za zachodniej granicy na Euro 2012, bedą wam zajmować miejsca w autobusie, na parkingu i te korki?? Wtedy sobie ponarzekacie:D

 • kibic 2012

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2011 18:36 ~kibic 2012

  to nie nowosc wpadnijcie do nas 145 przystanek cmentarz :D co weekendzik
  to jest codziennosc witamy na euro2012
  :D:D:D:D

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »