Informacje

22.03.2016 16:42 potrzeba 1000 osób

Stolica szuka wolontariuszy
na Światowe Dni Młodzieży

Warszawa poszukuje osób, które zaangażują się w wolontariat podczas tygodnia diecezjalnego Światowych Dni Młodzieży. Trzeba mieć 18 lat i być dyspozycyjnym przez co najmniej trzy dni wydarzeń. Chętni mogą się zgłaszać do 17 kwietnia.

- Poszukujemy osób, które chcą i będą mogły się zaangażować właściwie we wszystkich obszarach, jakie można sobie wyobrazić. Szukamy tłumaczy, którzy będą tłumaczyli na bieżąco to, co się dzieje podczas wydarzeń centralnych, ale i tłumaczy, którzy przetłumaczą teksty. Szukamy wolontariuszy reporterów relacjonujących na bieżąco pracę innych osób. Potrzebne są też osoby, które we współpracy z innymi będą chciały pomagać od strony technicznej, porządkowej, informacyjnej. Poszukujemy również wolontariuszy do służby liturgicznej czy muzycznej - powiedziała w rozmowie z PAP Karolina Błażejczyk z Centrum ŚDM Diecezji Warszawsko-Praskiej.

- W zasadzie zaangażować się może każdy. Wystarczy pokazać, jakie się ma umiejętności, a my odpowiednie miejsce dla tej osoby znajdziemy - dodała.

Szukają 1000 osób

Warszawa szuka wolontariuszy na tydzień diecezjalny Światowych Dni Młodzieży. Potrzebnych jest ok. tysiąca osób - niezależnie do wyznania czy przynależności do Kościoła katolickiego. Projekt wolontariatu realizowany jest wspólnie przez czterech partnerów: po stronie kościelnej są to archidiecezja warszawska oraz diecezja warszawsko-praska; po stronie samorządowej - Centrum Myśli Jana Pawła II i Centrum Komunikacji Społecznej stołecznego ratusza.

Żeby zostać wolontariuszem należy wejść na stronę www.sdm2016.warszawa.pl i wypełnić formularz rekrutacyjny. - Na początku wybieramy, czy chcemy być wolontariuszem organizacji miejskiej czy którejś z diecezji. Potem wybieramy stanowiska, możemy ich wybrać kilka - czy chcemy np. pracować przy kościele i opowiadać o jego historii, czy przekazywać informacje komunikacyjne, pomagać na dworcu. Możemy się też zapisać do służby medycznej, porządkowej, do sekcji tłumaczy. W formularzu to zaznaczamy. Wypełniamy wszystkie potrzebne dane i czekamy na rozmowę rekrutacyjną - wyjaśniła Karolina Błażejczyk.

W formularzu podaje się dokładne dane osobowe, zaznacza się również poziom znajomości języków obcych (wyszczególnione są angielski, niemiecki, hiszpański, włoski, portugalski) i dodaje zdjęcie w pliku cyfrowym.

Zapoznanie z kandydatem

Po wypełnieniu formularza kandydat na wolontariusza otrzymuje mail z kalendarzem rozmów rekrutacyjnych. W systemie, po zalogowaniu, wybiera dogodny dla siebie termin - często są to godziny późno popołudniowe czy wieczorne.

Rozmowa trwa ok. 15 minut. - Ale nie traktujmy tego jako egzaminu. Nie stajemy przed komisją rekrutacyjną, która będzie nas egzaminować. To ma być miła rozmowa, zapoznanie z kandydatem i będzie owocowała dalszą współpracą - powiedziała Błażejczyk.

Jak tłumaczyła Aleksandra de Mezer, koordynatorka Departamentu Logistyczno-Personalnego Centrum ŚDM Diecezji Warszawsko-Praskiej, rozmowa jest potrzebna, bo wiele wyjaśnia. - Po przeczytaniu informacji na stronie internetowej nie do końca każdy kandydat ma wyobrażanie, jak taka praca, zaangażowanie ma wyglądać. Taka rozmowa rekrutacyjna jest więc okazją do zadania pytań, wyjaśnienia wątpliwości. W trakcie rozmowy może się też okazać, że ktoś chciał być wolontariuszem w jakimś obszarze, a po okaże się, że chce to zmienić - powiedziała.

Szkolenia z pierwszej pomocy

Po zakwalifikowaniu, kandydat rozpocznie szkolenia - obowiązkowe z pierwszej pomocy i komunikacji międzykulturowej oraz szkolenia z wiedzy potrzebnej na stanowisku, które wolontariusz będzie zajmował. "Jeśli ktoś nie miał żadnego doświadczenia, nie powinien się martwić. Dzięki szkoleniom wszystkiego się dowie" - podkreśliła Błażejczyk.

Wolontariusz powinien zadeklarować zaangażowanie na minimum trzy dni. Będzie pracował w systemie zmianowym. Zmiany są różne - po 3, 5, nawet 10 godzin. - Ale trzeba pamiętać, że każdy wolontariusz ma do dyspozycji centrum wolontariatu, czyli miejsce, gdzie będzie mógł odpocząć, znaleźć informację, napić się czegoś, czy po prostu posiedzieć i porozmawiać z innymi wolontariuszami - powiedziała Błażejczyk.

Dni w diecezjach będą trwały od 20 do 25 lipca; dzień później - 26 lipca - zaczynają się ŚDM w Krakowie.

Podczas Euro 2012 wolontariusze pracowali między innymi w strefie kibica:

 

PAP/su

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Edek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2016 22:16 ~Edek


  kocia mama~kocia mama

  Każdy kto chce być wolontariuszem musi zapłacić z to, że może pracować za darmo. I tak:
  Pakiet W1 - 300 zł / 75 euro / 100 dol.
  Pakiet W2 - 100 zł / 25 euro / 35 dol.
  Pakiet W3 - 50 zł / 15 euro / 20 dol.
  "Podobnie jak na poprzednich ŚDM, muszą zapłacić wpisowe, pokryć koszty podróży do Krakowa i - jeśli będzie konieczna - wizy do Polski. I tak najtańszy pakiet dla wolontariusza będzie kosztował 50 zł, a najdroższy - 300 zł - czytamy na oficjalnej stronie Światowych Dni Młodzieży". No to Alleluja i do przodu.
  ol9~ol9

  Po ostatnich wydarzeniach to jak za możliwość ew.wysadzenia się w powietrze to trochę drogo.

  To zobacz cennik dla pielgrzymów - 150-700zł :D

  Nie wierzyłem, długo nie wierzyłem jakim można być bezczelnym, ale jak widać ma wiara byłą słaba.

 • asdasd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2016 12:55 ~asdasd

  a moze by tak klechy zapłaciły ludziom za prace a nie pod plaszczykiem wiary itd wyzyskiwali???

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2016 12:12 ~warszawiak

  Szukają palaczy na kajak?!

 • Cbc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2016 10:49 ~Cbc

  W Ratuszu dużo osób pracuje, to niech popracują społecznie. W końcu dobrze im płacą, to mogą się wykazać. Oni i ich rodziny. Jak sami będą musieli pilnować, to może przynajmniej rzetelnie zadbają o procedury bezpieczeństwa.

 • Securitas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2016 10:28 ~Securitas

  Boję się~Boję się

  Tylu niewinnych ludzi zginie jeśli ci popaprańcy wierzący w allacha wezmą za cel to ogromne zgromadzenie innowierców. Co polski rząd na to?

  Polski rząd zapewnia, że nie widzi żadnego niebezpieczeństwa, podobnie jak nie widział nic niestosownego z założeniu zdartej opony do prezydenckiej limuzyny.

 • Tombak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2016 10:25 ~Tombak

  Paweł~Paweł

  Za jakiś kardynalski ew. biskupi sygnet z brylantami mogę podjąć się wolontariatu na światowych dniach młodzieży katolickiej

  Daj spokój, to może być tombakowa podróbka ze szkiełkiem. Nie warto ryzykować.

 • POV

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2016 09:58 ~POV

  Przecież nikt mądry, komu życie miłe, tam nie pojedzie...

 • arcykaplan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2016 08:40 ~arcykaplan

  złodziejski watykan

 • Paweł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2016 08:16 ~Paweł

  Za jakiś kardynalski ew. biskupi sygnet z brylantami mogę podjąć się wolontariatu na światowych dniach młodzieży katolickiej

 • GS7

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2016 08:01 ~GS7

  W Warszawie można popracować za darmo, w Krakowie trzeba zapłacić. Pomijając tą imprezę, dużo ostatnio cwaniaków którzy zamiast uczciwie zapłacić, szukają frajerów którzy będą robili za darmo w zamian za tzw praktykę, portfolio itp. Trzeba się cenić, bo całe życie będziecie tak tyrać.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »