Informacje

21.06.2011 06:39 ESK 2016

Stolica stolicą kultury?
"Jesteśmy dobrej myśli"

SERWISY:

Walka o prestiżowy tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 jest na ostatniej prostej. Dziś swoje prezentacje przed komisją ekspertów przedstawiły Wrocław i Warszawa - Prezentacja poszła dobrze, lepiej, niz półfinałowa - powiedział tvnwarszawa.pl Grzegorz Piątek, kierownik artystyczny starań stolicy o ten tytuł. Które z miast wygra? Dowiemy się o 16:00. Do wygrania jest nie tylko prestiż, ale też duże pieniądze na kulturę.

 - Nie wiemy, co zaprezentowała konkurencja, więc niczego nie możemy być pewni, ale nastroje mamy dobre - mówi Grzegorz Piątek. - Kilku jurorów chwaliło naszą aplikację, więc jesteśmy dobrej myśli. Trzymajcie za nas kciuki! - prosi.

1,5 mln euro na kulturę dostanie zwycięskie miasto. Ale już na etapie rywalizacji kandydaci więcej inwestują: organizują festiwale i eventy. - Dzięki przygotowaniom do konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku kultura staje się jednym z najważniejszych elementów życia - zgodnie podkreślają w rozmowach specjaliści odpowiadający za starania poszczególnych polskich miast o ten tytuł.

Zobacz projekt UFO, który powstaje na Rozdrożu w ramach starań o ESK

Nowy teledysk Projektu Warszawiak wspiera nasze starania o tytuł

Orange Warsaw Festiwal jest naszym atutem. Święto Muzyki także

Time Machine na Centralnym to jeden z projektów zrealizowanych w ramach przygotowań w przestrzeni publicznej

Palmy i kokosy promowały Warszawę

Dziś znów nas sprawdzą

Rywalizacja jest na ostatniej prostej. Liczą się nie tylko działania kultualne, lecz także "opakowanie" - to, jak miasta sprzedadzą je międzynarodowym ekspertom.

W poniedziałek przed komisją ekspertów zaprezentowały się Katowice, Lublin i Gdańsk. We wtorek wystąpili przedstawiciele Warszawy i Wrocławia.

Pytają o pieniądze i filozofię

Jak wyglądały przesłuchania? - Podczas wystąpień reprezentanci miast mówią najczęściej o tym, jakie działania kulturalne udało się zorganizować w mieście w ramach starań o tytuł, jak jest realizowana idea konkursu i co kandydujące miasto może wnieść do kultury Europy. Często pokazywane są filmy lub multimedialne prezentacje o mieście - mówi współautor wrocławskiej aplikacji, Roland Zarzycki.

W drugiej części eksperci biorą się za dokumenty. Pytali między innymi o pieniądze na kulturę. Przesłuchanie czasem przypomina też egzamin. Jak mówił Zarzycki, eksperci zadają także pytania o "kwestie filozoficzne", np. czym jest piękno.

Gdańsk musiał z kolei opowiedzieć o miejscu dziedzictwa "Solidarności" w staraniach o tytuł. - Pytali, jak my ją postrzegamy i czy nie boimy się upolitycznienia tego projektu - tłumaczył Sławomir Czarnecki z Biura Gdańsk i Metropolia Gdańska.

Problem? Obojętność

Jak wyglądały przygotowania w poszczególnych miastach? Każde próbowało stworzyć program kulturalny na podstawie podpowiedzi miaszkańców. W tym celu miasta organizowały konsultacje społeczne. I tu często odpowiedzialni za starania o ESK napotykali brak zainteresowania.

- Ludzie nie chcą rozmawiać, bo nie mają czasu, bo nie wierzą, że coś się zmieni, to jednak to doświadczenie pozwoliło nam nawiązać dialog z mieszkańcami" - mówi Rolad Zarzycki z Wrocławia.

- Na samym początku w Warszawie w ogóle nikogo konkurs nie interesował - podkreśla pełnomocnik prezydent Warszawy ds. ESK 2016 Ewa Czeszejko-Sochacka. Ale jej zdaniem debata na temat rozwoju kultury stała się jednak w stolicy faktem.

- Teraz nie ma wokół nas ludzi obojętnych - zauważa szef katowickiego biura ESK Piotr Zaczkowski.

- W Gdańsku, dzięki przygotowaniom, zaczęły się ze sobą integrować środowiska artystyczne, biznesowe i organizacje pozarządowe, zaczęto także podejmować działania kulturalne w innych dzielnicach miasta, nie tylko w ścisłym centrum - mówi Sławomir Czarnecki z Biura Gdańsk i Metropolia Gdańska - ESK 2016.

Dziś decyzja, potem wniosek do Rady UE

We wtorek zapadnie decyzja, które z miast dostanie tak pożądany tytuł. Minister kultury o godz. 16.00 przekaże wynik konkursu instytucjom europejskim. Potem opinię wyda Parlament UE, a decyzję przypieczętuje Rada UE w drugim kwartale 2012 roku.

W tym roku Turku i Tallin

W skład komisji selekcyjnej wchodzi 13 ekspertów z Polski i Unii Europejskiej. Instytuty Unii Europejskiej wyłoniły siedmiu członków - to: Elisabeth Vitouch, Andreas Wiesand, Constantin Chirac, Manfred Gaulhofer, Danuta Glondys, Erna Hennicot - Schoepges i Jeremy Isaacs. W pracach komisji bierze udział sześciu polskich specjalistów. Są to: Joanna Kiliszek, Tadeusz Kowalski, Michał Merczyński, Jacek Purchla, Monika Smoleń i Tadeusz Zielniewicz.

W 2016 roku tytuł będzie nosić jedno miasto z Polski i jedno z Hiszpanii. W zeszłym roku z polskiej rywalizacji odpadły, decyzją komisji Białystok, Bydgoszcz, Łódź, Poznań, Szczecin i Toruń.

W roku 2000 kulturalną stolicą Europy były Wilno i Linz, w 2010 Essen, Pecz i Stambuł. W roku 2011 Europejskimi Stolicami Kultury są Turku w Finlandii i Tallin w Estonii. Kraków nosił ten tytuł w 2000 roku.

Film dla Warszawy jako kandydata do tytułu ESK 2016 zrealizowała Agnieszka Holland:

PAP//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • lolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2011 08:55 ~lolo

  Już po konkursie ale dalej na głównej stronie portalu.

 • Mokotów!

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2011 01:02 ~Mokotów!

  Jestem za LUBLINEM !!!

  Do Słoików: kultury w Lublinie trochę się wam przyda no i konfitury w bagażniku też :-P

 • sebastian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2011 22:27 ~sebastian

  Warszawa stolicą kultury ? Śmieszne, jestem z Warszawy ale jak widzę przyjezdnych mieszkańców to słabo to widzę. Jak wygonicie połowę miasta i zamkniecie wjazdy to tak mamy szanse. Kulturę trzeba pieścić przez dziesięciolecia i wieki, za duży jest napływ "dorobkiewiczów" którzy kulturą nie grzeszą i dają zły przykład.

 • Robert

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2011 17:54 ~Robert

  Bogdan Zdrojewski, decydent w sprawie ESK. Czego innego można było się spodziewać? W końcu nie jest z Gdańska z Katowic i itd. Tylko skąd? Oczywiście z Wrocławia. Podobnie jak kto? No Pan Schetyna. Winszuję uczciwości. Mam nadzieję, że znikniecie z polityki.
  Robert

 • barte.k

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2011 16:21 ~barte.k

  dupa dupa dupa..

 • MeloMan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2011 15:35 ~MeloMan

  z Wrockiem będzie ciężka walka, ale WYGRAMY! Ciekawe kto na Katowice i Lublin u nas głosował...No poowieeedz ktoooo?????

 • pablosek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2011 15:35 ~pablosek

  Widac jak zazdroscicie i opluwacie Wawke ale nas to nic nie obchodzi bo z wiesniakami nie ma codyskutowac maja proste myslenie,brak jakiejkolwiek inteligencji.Tak tak wiesniaczki mozecie sobie dalej pluc pod nosem :)

 • pablos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2011 15:34 ~pablos

  przyjesdni moga w majty narobic jest nas rodowitych 52% i ciagle sie rozmnarzamy :) prtzyjezdni to tylko na chwile wpadaja i bruzdza.

 • esk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2011 14:48 ~esk

  Grzegorz Piątek... a głosowanie we wtorek. Mamy przesrane.

 • słoik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2011 14:17 ~słoik

  buhahah to smierdzace miasto od przyjezdnych ? juz wole LUBLIN

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »